more_horiz
Wiadomości

Kilkuset rosyjskich generałów i oficerów w Donbasie? Ukraiński wywiad alarmuje

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 12:11
Wywiad ukraińskiego ministerstwa obrony przekazał, że "na części terytorium wschodniej Ukrainy, niekontrolowanej przez rząd w Kijowie, na stałe stacjonuje od 600 do 800 rosyjskich oficerów i generałów". Zaangażowani są w działania zbrojne przeciwko ukraińskim siłom rządowym.
Według ukraińskiego wywiadu wkrótce na Ukrainie może dojść do zbrojnego konfliktu
Według ukraińskiego wywiadu wkrótce na Ukrainie może dojść do zbrojnego konfliktu Foto: Anastasiia Rodion/shutterstock

W Donbasie wśród kilkuset oficerów Federacji Rosyjskiej są także generałowie Rosyjskiej armii. Według danych ukraińskiego wywiadu, Rosjanie dowodzą Donieckim i Ługańskim Korpusami wojskowymi, które stanowią siły zbrojne marionetkowych Donieckiej i Ługańskiej Republik Ludowych.

Awans za działania bojowe

Jak czytamy w komunikacie po uczestnictwie w działaniach bojowych w Donbasie rosyjscy oficerowie otrzymują w Federacji Rosyjskiej nagrody państwowe i kontynuują karierę wojskową. Jako przykład podano gen. Siergieja Kuzowlewa, który po powrocie z Donbasu został zastępcą dowódcy Południowego Okręgu Wojskowego.

Wojna w Donbasie 

Konflikt zbrojny w Donbasie wybuchł po zwycięstwie prozachodniej rewolucji w Kijowie, która doprowadziła do obalenia na początku 2014 roku ówczesnego prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Wiosną tamtego roku wspierani przez Rosję rebelianci proklamowali w Donbasie dwie samozwańcze republiki ludowe.

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka szacuje, że w związku z konfliktem w Donbasie zginęło 13,2-13,4 tys. osób. Według Kijowa w wyniku konfliktu zginęło ok. 14 tys. ludzi.

Posłuchaj
00:49 11466114_1.mp3 Ukraina - do 800 rosyjskich oficerów w Donbasie (Paweł Buszko/IAR)

 

Zobacz także: Piotr Müller w "Salonie politycznym Trójki"

Czytaj również:

nt, dz/IAR, PAP

Zobacz także

Zobacz także