more_horiz
Wiadomości

Trudna sytuacja w Kazachstanie. Wprowadzono stan nadzwyczajny

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 20:30
W Kazachstanie utrzymuje się napięta sytuacja w związku z antyrządowymi protestami. W całym kraju wprowadzono stan nadzwyczajny. Obecne zamieszki są największe, jeśli chodzi o ich skalę, od 2011 roku. Wtedy to podczas strajków górników w starciach z policją zginęło 14 osób. 
W Kazachstanie utrzymuje się napięta sytuacja w związku z antyrządowymi protestami.
W Kazachstanie utrzymuje się napięta sytuacja w związku z antyrządowymi protestami. Foto: PAP/EPA/STR

Protesty w Kazachstanie wybuchły po tym, jak rząd ogłosił podwyżki cen paliw. 

W największych miastach w ciągu dnia tysiące demonstrantów demolowało budynki rządowe, biura lokalnych administracji i redakcje państwowych mediów. Kazachstańskie MSW poinformowało o bandach rabujących sklepy i bankomaty, a prezydent Kasym-Żomart Tokajew oświadczył, że w kraju działają terroryści, którzy zajęli część ważnych obiektów. Między innymi zajęty został port lotniczy w mieście Ałmaty, ale już odzyskano nad nim kontrolę.

W związku z napiętą sytuacją, w Kazachstanie ograniczono działanie internetu i pracę lotnisk oraz kolei. W kilku miastach policja użyła w stosunku do demonstrantów armatek wodnych i gazu łzawiącego. Natomiast w Aktau i Pawłodarze funkcjonariusze oświadczyli, że nie mogą wystąpić przeciwko narodowi.

Zwracając się o pomoc do sojuszników z ODKB prezydent Kazachstanu stwierdził, że na jego kraj dokonano agresji, a odpowiedzialne za ten atak są terrorystyczne bandy, które wyszkolono za granicą. Ze słów prezydenta Tokajewa wynika, że w okolicach miasta Ałmaty doszło do starć wojsk desantowych z uzbrojonymi bandami.

Reakcja prezydent

Prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew wezwał do uspokojenia sytuacji i zapowiedział, że podejmie zdecydowane działania przeciwko protestującym. Poinformował jednocześnie o rozpoczęciu prac nad pakietem propozycji, które mogą doprowadzić do zakończenia rozruchów.

Pod wpływem protestów prezydent Kazachstanu zdymisjonował rząd. Ponieważ demonstranci zażądali także całkowitego usunięcia z życia publicznego byłego prezydenta Nursułtana Nazarbajewa i jego ludzi, Kasym-Żomart Tokajew odwołał Nazarbajewa ze stanowiska szefa Rady Bezpieczeństwa i sam objął przewodnictwo. Radio Echo Moskwy, powołując się na źródła w kazachstańskim MSZ, podało, że Nursułtan Nazarbajew jest gotów w każdej chwili opuścić ojczyznę.

Posłuchaj
00:56 11486951_1.mp3 Zamieszki i kradzieże w Kazachstanie. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)

Czytaj także:

jbt


Zobacz także

Zobacz także