more_horiz
Wiadomości

Prezydent Kazachstanu ostrzega protestujących. "Będziemy działać maksymalnie ostro"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 15:10
Prezydent Kazachstanu wezwał do przerwania zamieszek, które rozpoczęły się w związku z podwyżkami cen paliw. Kasym-Żomart Tokajew zagroził uczestnikom protestów surowymi konsekwencjami. Zapowiedział też przygotowanie pakietu propozycji, które miałyby doprowadzić do stabilizacji sytuacji w kraju.
Kazachstan. Policja tłumi zamieszki
Kazachstan. Policja tłumi zamieszkiFoto: PAP/EPA/STR

W Kazachstanie od 2 stycznia trwają demonstracje przeciwko podwyżkom cen paliw. Protestujący zdemolowali w kilku miastach budynki lokalnych administracji, redakcje telewizyjne i rozbroili policjantów, którzy usiłowali przywrócić porządek używając gazu łzawiącego i armatek wodnych.

W specjalnym orędziu Kasym-Żomart Tokajew zapowiedział, że władze będą działać "maksymalnie ostro", aby zaprowadzić porządek na ulicach. Prezydent oświadczył, że w trakcie zamieszek życie straciło wielu funkcjonariuszy organów porządkowych. Nie podał jednak konkretnej liczby.

Kasym-Żomart Tokajew poinformował, że zdymisjonował z funkcji szefa Rady Bezpieczeństwa byłego prezydenta Nursułtana Nazarbajewa i sam stanął na czele tego organu. Powiedział też, iż nie zamierza opuszczać stolicy kraju, ale będzie pracował nad pakietem propozycji, które powinny uspokoić demonstrantów.

Kazachstan. Chaos i zamieszki

W ciągu dnia w kilku największych miastach Kazachstanu protestujący zdemolowali budynki lokalnej administracji, biura państwowych stacji telewizyjnych oraz siedzibę prezydenta. Według świadków policja do rozpędzenia tłumów używa armatek wodnych, gazu łzawiącego i granatów hukowych.

W mieście Ałmaty w starciach policji z demonstrantami rannych zostało około 200 osób. Protestujący zdemolowali i podpalili biura miejscowej prokuratury, budynek lokalnej administracji i siedzibę rządzącej partii. Wdarli się też do siedziby prezydenta i kilku redakcji telewizyjnych. W trzech regionach Kazachstanu, w tym w stolicy Nur-Sułtanie obowiązuje stan nadzwyczajny.

Posłuchaj
00:33 11486278_1.mp3 Prezydent Kazachstanu wezwał do przerwania zamieszek - relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

 

Czytaj także:

es

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Kazachstan

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem