more_horiz
Wiadomości

Unia zaniepokojona zagraniczną interwencją w Kazachstanie. Padły słowa o "poszanowaniu suwerenności"

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 14:25
Od 2 stycznia w Kazachstanie trwają zamieszki w związku z ogłoszeniem przez władze podwyżek cen paliwa. Komisja Europejska wzywa do uspokojenia sytuacji. Z interwencją ruszyły wojska Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym - w tym będący już na miejscu rosyjscy komandosi.
Unia Europejska przypomina, że interwencja powinna przebiegać z poszanowaniem suwerenności i niepodległości Kazachstanu
Unia Europejska przypomina, że interwencja powinna przebiegać z poszanowaniem suwerenności i niepodległości KazachstanuFoto: PAP/EPA/STR

Rzecznik szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella, Nabila Massrali powiedziała, że taka interwencja powinna uwzględniać prawo kraju, w którym do niej dochodzi.

- Przyjęliśmy do wiadomości to, że prezydent Kasym-Żomart Tokajew poprosił o wsparcie państwa Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, aby wysłały siły pokojowe na określony czas dla ustabilizowania sytuacji. Ale jest oczywiste, że taka interwencja powinna przebiegać z poszanowaniem suwerenności i niepodległości Kazachstanu - powiedziała przedstawicielka szefa unijnej dyplomacji.

Kazachstan. Wielki kryzys

W Kazachstanie policja zatrzymuje uczestników antyrządowych demonstracji. W mieście Ałmaty siły porządkowe zatrzymały ponad 2 tysiące osób. Lokalne MSW nadało operacji kryptonim "oczyszczenie".

Wcześniej resort zdrowia poinformował, że w trakcie starć policji z protestującymi funkcjonariusze zastrzelili kilkadziesiąt osób. W wyniku wymiany ognia życie straciło także 13 policjantów. Ogółem w Kazachstanie rannych zostało ponad 1 tys. osób, z których 400 trafiło do szpitali.

Wczoraj protestujący demolowali budynki rządowe, redakcje państwowych mediów i biura lokalnych administracji. W całym kraju ogłoszono stan wyjątkowy.

Do Kazachstanu przylecieli żołnierze oddziałów stabilizacyjnych poradzieckiej Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. Trzon wojsk stanowią jednostki rosyjskich komandosów.

Posłuchaj
00:22 11487774_1.mp3 Komisja Europejska o sytuacji w Kazachstanie (IAR)

Czytaj także:

dz

Zobacz także

Zobacz także