more_horiz
Wiadomości

Białoruś wyśle wojska do Kazachstanu. Łukaszenka mówił o całonocnych konsultacjach z Putinem

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 16:12
Alaksandr Łukaszenka zapowiedział, że kompania wojsk białoruskich zostanie wysłana do Kazachstanu w ramach sił pokojowych Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. ODKB). Nagranie, gdzie o tym mówi, zamieszczono na kanale Telegramu Puł Pierwogo.
Białoruś wyśle wojska do Kazachstanu
Białoruś wyśle wojska do KazachstanuFoto: shutterstock/Drop of Light

Łukaszenka przekazał, że prowadził długie rozmowy dotyczące wydarzeń w Kazachstanie. - Wczoraj przez całą noc trwały konsultacje, analizowaliśmy sytuację z prezydentem Federacji Rosyjskiej Władimirem Putinem(…), rozmawialiśmy kilka razy - poinformował.

Siły pokojowe w Kazachstanie

Premier Armenii Nikol Paszynian poinformował w środę wieczorem, że do Kazachstanu wysłane zostaną "siły pokojowe" ODKB, aby ustabilizować sytuację w kraju po masowych protestach wywołanych podwyżkami cen paliw. Dodał, że decyzję o wysłaniu sił pokojowych "na ograniczony okres czasu" podjęto w odpowiedzi na apel prezydenta Kazachstanu Kasyma-Żomarta Tokajewa oraz "wobec zagrożenia bezpieczeństwa narodowego i suwerenności republiki Kazachstanu spowodowanych, między innymi, przez ingerencję zewnętrzną".

Tokajew wcześniej zaapelował o taką pomoc do ODKB, sojuszu wojskowego pod przewodnictwem Rosji, w którego skład wchodzą jeszcze Białoruś, Armenia, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan.

Paszynian nie ujawnił, jak liczne będą to siły, ani kiedy zostaną wysłane.

Skierowanie swoich wojsk do Kazachstanu w czwartek zapowiedział też Tadżykistan.

Napięta sytuacja

Protesty w Kazachstanie rozpoczęły się 2 stycznia i wywołane zostały wzrostem ceny gazu, któremu towarzyszy wzrost cen innych towarów.

Policja poinformowała, że "dziesiątki uczestników zamieszek zostało wyeliminowanych". Według władz kraju 12 członków sił bezpieczeństwa zginęło, a 353 zostało rannych podczas zamieszek. Aresztowano ok. 2 tys. osób.

Rosyjskie MSZ stwierdziło w oświadczeniu: "Uważamy ostatnie wydarzenia w przyjaznym dla nas kraju za inspirowaną z zewnątrz próbę podważenia bezpieczeństwa i integralności państwa siłą, przy użyciu wyszkolonych i zorganizowanych formacji zbrojnych".

Czytaj także:

dz

Zobacz także

Zobacz także