more_horiz
Wiadomości

Biały Dom: bezpieczeństwo sojuszników ze wschodniej flanki NATO jest dla USA świętym zobowiązaniem

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 23:26
Biały Dom zaprzecza doniesieniom telewizji NBC, że przed rozmowami z Rosją przygotowuje opcje redukcji wojsk USA w Europie Wschodniej. Rzeczniczka Narodowej Rady Bezpieczeństwa Emily Horne zapewniła Polskie Radio, że bezpieczeństwo sojuszników ze wschodniej flanki NATO jest dla USA "świętym zobowiązaniem".
Biały Dom zaprzecza, że przygotowuje opcje redukcji sił USA w Europie Wschodniej.
Biały Dom zaprzecza, że przygotowuje opcje redukcji sił USA w Europie Wschodniej. Foto: Aleksiej Witwicki / Forum

Telewizja NBC poinformowała, że USA nie wykluczają zmniejszenia zaangażowania wojskowego w Europie Środkowo-Wschodniej, jeśli Moskwa podejmie podobne kroki w regionie na zasadzie wzajemności. Propozycja taka miała być przygotowywana na zbliżające się rozmowy z Rosją. Dziennikarze NBC powołali się na anonimowe źródła w amerykańskiej administracji. Rzeczniczka Narodowej Rady Bezpieczeństwa przy Białym Domu Emily Horne zaprzeczyła jednak, by przed rozmowami z Rosją strona amerykańska przygotowywała takie propozycje.

- W rzeczywistości jasno ostrzegliśmy Rosję, publicznie i prywatnie, że w przypadku dalszej inwazji na Ukrainę wzmocnimy naszych sojuszników ze wschodniej flanki NATO, wobec których mamy święte zobowiązanie - stwierdziła Horne w oświadczeniu dla Polskiego Radia. Rzeczniczka Narodowej Rady Bezpieczeństwa podkreśliła, że USA są zjednoczone z sojusznikami z NATO wobec obecnego kryzysu zgodnie z zasadą "nic o Was bez Was".

Posłuchaj
00:51 11490097_1.mp3 Biały Dom zaprzecza, że przygotowuje opcje redukcji sił USA w Europie Wschodniej. Z Waszyngtonu Marek Wałkuski (IAR)

Czytaj także:

jbt

Zobacz także

Zobacz także