more_horiz
Wiadomości

Biały Dom dementuje medialne doniesienia. USA nie chcą redukcji wojsk na wschodniej flance NATO

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2022 21:41
Podczas telekonferencji w Waszyngtonie wysoki rangą przedstawiciel amerykańskiej administracji zaprzeczył, by USA brały pod uwagę redukcję liczebności wojsk amerykańskich w Europie Wschodniej. Zaznaczył, że przedmiotem negocjacji z Rosją może być skala manewrów wojskowych w rejonach przygranicznych.
Sprawa liczebności wojsk USA nie będzie przedmiotem rozmów z Rosją
Sprawa liczebności wojsk USA nie będzie przedmiotem rozmów z RosjąFoto: PAP/EPA/Oliver Contreras / POOL

Przedstawiciel Białego Domu nawiązał do doniesień amerykańskich mediów na temat tego, że Stany Zjednoczone są otwarte na dyskusję z Rosją w sprawie liczebności oraz rozlokowania wojsk w krajach wschodniej flanki NATO. - Chcę jasno stwierdzić, że ta kwestia nie będzie rozpatrywana - zapewnił.

Urzędnik wskazał na fakt, że w ostatnim czasie Rosja przeprowadziła wzdłuż granic NATO serię manewrów wojskowych na dużą skalę. - Jesteśmy gotowi przeanalizować możliwość dwustronnych restrykcji skali i charakteru takich manewrów, zarówno lotów bombowców strategicznych blisko terytoriów obu stron, jak i ćwiczeń sił lądowych - oświadczył.

Potwierdził, że przedmiotem rozmów z Rosją będzie też kwestia rozlokowania systemów rakietowych w Europie.

Negocjacje z "pełnym udziałem" sojuszników USA

Wskazując na obawy Rosji o możliwość rozlokowania na Ukrainie amerykańskich "ofensywnych systemów rakietowych" urzędnik Białego Domu zapewnił, że USA nie mają takich zamiarów i zasugerował, że w tej sprawie może zostać osiągnięty postęp. Zaznaczył, że amerykańsko-rosyjskie negocjacje będą prowadzone z "pełnym udziałem" sojuszników USA.

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz powiedział w PR24, że polska dyplomacja będzie zabiegać o to, żeby utrzymać i wzmocnić obecność NATO i żołnierzy amerykańskich na wschodniej flance sojuszu.

Posłuchaj
00:43 11491119_1.mp3 Biały Dom: sprawa liczebności wojsk USA nie będzie przedmiotem rozmów z Rosją. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

Zobacz również:

Zobacz również: wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz w "Sygnałach dnia"

dn

Zobacz także

Zobacz także