more_horiz
Wiadomości

Rozmowy USA-Rosja o Ukrainie. Blinken ostrzega Moskwę przed skutkami konfrontacji

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2022 17:47
Sekretarz stanu USA przed rozmowami w sprawie Ukrainy wystosował do Rosji ostrzeżenie. Antony Blinken powiedział, że w przededniu rozmów na temat rosnących napięć wokół Ukrainy, Moskwa musi wybrać między dialogiem i konfrontacją i liczyć się z konsekwencjami.
USA grożą Rosji poważnymi konsekwencjami w razie agresji na Ukrainę
USA grożą Rosji poważnymi konsekwencjami w razie agresji na UkrainęFoto: shutterstock/SB2010 studio

- Istnieje ścieżka dialogu i dyplomacji, aby spróbować rozwiązać niektóre z tych problemów i uniknąć konfrontacji - powiedział amerykański sekretarz stanu. - Drugą opcją jest konfrontacja i poważne konsekwencje dla Rosji, w przypadku, jeśli wznowi ona agresję na Ukrainę - stwierdził Antony Blinken.

Rozmowy mające na celu rozładowanie napięcia przy granicy z Ukrainą rozpoczną się 10 stycznia w Genewie. Ze strony USA przewodniczyć im będzie zastępca sekretarza stanu Wendy Sherman.

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow informował wcześniej, że Moskwa nie jest optymistycznie nastawiona do rozmów w Genewie ze Stanami Zjednoczonymi. - Oczekiwania są realistyczne - stwierdził, wskazując, że "prawdopodobnie naiwnością byłoby zakładanie szybkiego postępu.

Rosyjska interwencja

W rozmowie z telewizją CNN sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział także, że Waszyngton oczekuje od władz Kazachstanu wyjaśnień w sprawie konsultowania z Rosją działań swoich sił bezpieczeństwa. Potępił też wydawane przez kazachski rząd rozkazy strzelania do protestujących.

Wcześniej Stany Zjednoczone zakwestionowały przyczyny rosyjskiej interwencji w Kazachstanie.

O pomoc państw Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym w stłumieniu antyrządowych protestów poprosił prezydent kraju Kasym-Żomart Tokajew.

Riabkow przed spotkaniem w Genewie wskazał, że Moskwa nie planuje rozmawiać z Waszyngtonem o ostatnich wydarzeniach w Kazachstanie. - O czym tu dyskutować z Amerykanami? Ten temat w ogóle ich nie dotyczy – ocenił wiceminister.

Wiceszef MSZ Marcin Przydacz o bezpieczeństwie w Europie:

fc

Zobacz także

Zobacz także