more_horiz
Wiadomości

"Złożona, ale rzeczowa". Wiceszef MSZ Rosji o rozmowie z Wendy Sherman w Genewie

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2022 23:53
Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow ocenił po niedzielnym spotkaniu w Genewie z zastępczynią sekretarza stanu USA Wendy Sherman, że ich rozmowa była złożona, ale rzeczowa - podaje Reuters, powołując się na rosyjskie agencje.
Siergiej Riabkow
Siergiej RiabkowFoto: Gavriil Grigorov / TASS / Forum

- Rozmowa była złożona, nie mogłaby być prosta. Co do zasady była rzeczowa. Nie sądzę, żebyśmy jutro marnowali czas na próżno - skomentował Riabkow, odnosząc się do przewidzianej na poniedziałek kolejnej rundy rozmów. - Nigdy nie tracę optymizmu, zawsze się nim kieruję - dodał.

Wiceszef MSZ Rosji, cytowany przez agencję RIA, ocenił też, że wraz z Sherman "zagłębili się w nadchodzące sprawy". 

Gwarancja bezpieczeństwa

Wcześniej w niedzielę Riabkow powiedział, że Rosja jest gotowa do szczegółowego omówienia w Genewie punkt po punkcie przedstawionych przez Moskwę propozycji tzw. gwarancji bezpieczeństwa.

Zadeklarował też, że Rosja "nie pójdzie na żadne ustępstwa pod presją i wobec gróźb stale wygłaszanych przez zachodnich uczestników nadchodzących rozmów", a wysiłki dyplomatyczną mogą zakończyć się nagle po jednym spotkaniu i "Amerykanie (...) nie powinni mieć co do tego żadnych złudzeń".

17 grudnia MSZ Rosji opublikowało propozycje dotyczące tzw. gwarancji bezpieczeństwa, których Moskwa domaga się od Zachodu. Jest to projekt "traktatu pomiędzy Federacją Rosyjską i Stanami Zjednoczonymi o gwarancjach bezpieczeństwa" oraz projekt umowy Rosja-NATO. Moskwa chce m.in. zakończenia wsparcia militarnego NATO dla Ukrainy, odstąpienia od rozszerzania Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz zakończenia wszelkiej aktywności militarnej niedaleko granic Rosji.

Działania dyplomatyczne 

Niedzielna rozmowa przedstawicieli Władz USA i Rosji zainaugurowała serię spotkań dyplomatycznych Rosji i USA, które będą kontynuowane w poniedziałek.

W środę w Brukseli odbędzie się posiedzenie Rady NATO-Rosja, a w czwartek w Wiedniu spotkanie przedstawicieli Rosji i OBWE.

Czytaj także:

jbt

Zobacz także

Zobacz także