more_horiz
Wiadomości

"Agresor nie ma prawa stawiać żądań". Wicepremier Ukrainy rozmawiała z szefem NATO o Rosji

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 13:10
- Rosja, jako agresor, nie ma prawa stawiać żądań - powiedziała w Brukseli wicepremier Ukrainy Olga Stefaniszyna po rozmowach z sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego Jensem Stoltenbergiem. To spotkanie poprzedziło posiedzenie Komisji NATO-Ukraina z udziałem ambasadorów 30 krajów i wiceszefowej rządu w Kijowie.
Wicepremier Ukrainy Olga Stefaniszyna
Wicepremier Ukrainy Olga StefaniszynaFoto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET / POOL

Moskwa zażądała niedawno gwarancji, że Sojusz nie będzie rozszerzał się na wschód i wycofa wojska ze wschodniej flanki.

- Rosyjskie żądania wobec sojuszników nie mogą być uznane za stanowisko do negocjacji. Agresor nie ma prawa stawiać żądań dopóki rosyjskie wojska są na Ukrainie. Rosja próbuje przekierować dyskusję strasząc nową wojną i nie cofając się nawet o krok. Rosja narzuca swoją agendę zamiast powrócić do stołu negocjacyjnego - powiedziała wicepremier do spraw europejskich i euroatlantyckiej integracji. Dodała, że żądania Moskwy dotyczące bezpieczeństwa powinny rozpocząć się od wycofania wojsk z Ukrainy.

- Władze w Kijowie mają prawo do wyboru własnych sojuszy wojskowych - podkreśliła.

Ukraina w NATO?

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg dodał, że do Ukrainy i sojuszników należy decyzja czy i kiedy Ukraina wstąpi do NATO i nikt inny nie ma prawo decyzji w tej sprawie.


Posłuchaj
00:58 11492992_1.mp3 Wicepremier Ukrainy: Rosja, jako agresor, nie ma prawa stawiać żądań (IAR)

 

- Nie pójdziemy na żadne kompromisy w sprawie polityki otwartych drzwi. Będziemy nadal wspierać Ukrainę politycznie, podkreślając poparcie dla integralności terytorialnej i praktycznie, przekazując fundusze, pomagając w reformach i modernizacji ukraińskiej armii - powiedział szef Sojuszu. Powtórzył też, że Rosja zapłaci wysoką cenę jeśli ponownie zaatakuje Ukrainę.

Czytaj także:

pkur

Zobacz także

Zobacz także