more_horiz
Wiadomości

Gwałtownie rośnie liczba zakażeń w krajach bałtyckich. Na Litwie rekord zachorowań

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 12:49
Gwałtownie rośnie liczba nowych zakażeń w trzech krajach bałtyckich. Na Litwie padł dobowy rekord zakażeń koronawirusem.
Na Litwie padł dobowy rekord zakażeń koronawirusem.
Na Litwie padł dobowy rekord zakażeń koronawirusem.Foto: PAP/EPA/ETIENNE LAURENT

Tak wielu przypadków COVID-19 na Litwie nie było od wybuchu pandemii. Koronawirusa wykryto u 4635 osób. To dwa razy więcej niż wczoraj i półtora tysiąca więcej niż przed tygodniem. Powołana przez prezydenta Litwy rada ekspertów ds. zdrowia przewiduje, że szczyt fali zachorować może nastąpić pod koniec miesiąca. Według prognoz, każdego dnia może być ponad 9 tysięcy nowych zakażeń.

Tymczasem na Łotwie ostatniej doby odnotowano 2439 zakażeń. W zeszłą środę koronawirusa zdiagnozowano u ponad 1800 Łotyszy. Władze w Rydze planują wprowadzenie wymogu noszenia w miejscach publicznych jedynie maseczek medycznych lub masek z filtrami FFP2. Nowe regulacje mogą zacząć obowiązywać od przyszłego tygodnia.

W Estonii badania potwierdziły patogen u 2202 osób. To o blisko 800 przypadków więcej niż tydzień temu. Estońskie media zwracają uwagę, że nie jest to rekord. Na początku listopada koronawirusa stwierdzono tam u ponad 2300 mieszkańców.

Dane WHO 

Szef biura WHO w Europie Hans Kluge mówił podczas konferencji prasowej, że na kontynencie europejskim od początku roku zanotowano aż 7 milionów zakażeń, głównie nowym wariantem SARS-CoV-2. - Przy takim wzroście zachorowań, naukowcy z amerykańskiego Instytutu Mierzenia Zdrowia przewidują, że w ciągu 6-8 tygodni ponad połowa populacji całego regionu będzie zakażona omikronem - dodał Hans Kluge.

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że według najnowszych badań, omikron atakuje już nie płuca, jak poprzednie warianty, ale raczej górne drogi oddechowe. Mimo to, WHO przestrzega przed bagatelizowaniem wirusa i podkreśla, że wiedza naukowców w tej sprawie wciąż nie jest wystarczająco zbadana.

Liczba nowych przypadków koronawirusa gwałtownie wzrosła w ostatnich dniach zarówno we Francji, Wielkiej Brytanii, jak i w Holandii.

Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 5 milionów i 501 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 312 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

Czytaj także:

jbt

Zobacz także

Zobacz także