more_horiz
Wiadomości

Zełenski rozmawiał z Bidenem. Ukraina chce uczestniczyć w negocjacjach z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 20:40
Chęć przeprowadzenia spotkania z Joe Bidenem i Władimirem Putinem wyraził Wołodymyr Zełenski w rozmowie z amerykańskim przywódcą.
Ukraina proponuje trójstronne rozmowy z Rosją i USA
Ukraina proponuje trójstronne rozmowy z Rosją i USAFoto: VP Brothers / Shutterstock.com/PAP/Andrzej Lange

Trójstronne rozmowy miałyby odbyć się na poziomie prezydentów państw i dotyczyć eskalacji napięcia przez Rosję u granic z Ukrainą.

Chęć przeprowadzenia spotkania z Joe Bidenem i Władimirem Putinem wyraził Wołodymyr Zełenski w rozmowie z amerykańskim przywódcą. Poinformował o tym szef biura ukraińskiego prezydenta Andrij Jermak. Nie uściślił, kiedy taka propozycja padła.

Jak jednak dodał, spotkała się ona z zainteresowaniem strony amerykańskiej. Obecnie oczekiwana jest reakcja Rosji. Zdaniem Jermaka - Moskwa hamuje jednocześnie proces rozmów na temat Donbasu w formacie normandzkim, czyli z udziałem Ukrainy, Francji i Niemiec.

Rosyjskie ćwiczenia wojskowe

Tymczasem m.in. w pobliżu ukraińskiej granicy ruszają rosyjskie manewry wojskowe. Ponad 10 tysięcy żołnierzy Południowego Okręgu Wojskowego Rosji rozpoczyna ćwiczenia na 20 poligonach na południu Rosji oraz w Abchazji, Armenii i Północnej Osetii.

W manewrach będą też brały udział pododdziały ochrony brzegowej Flot Czarnomorskiej i Kaspijskiej. Celem ćwiczeń jest nauka nowych działań taktycznych w grupach rozpoznawczych i uderzeniowych , łącznie z artyleryjskimi, lotnictwem i snajperami. W ćwiczeniach będą też brały udział pododdziały do walki z dronami, grupy przeciwdziałania atakom chemicznym i radio-elektronicznego kamuflażu - poinformowało dowództwo Południowego Okręgu Wojskowego w Rostowie nad Donem.

Posłuchaj
00:48 11501984_1.mp3 Ukraina proponuje trójstronne rozmowy z Rosją i USA. Relacjonuje Paweł Buszko (IAR)

Czytaj także:

dn

Zobacz także

Zobacz także