more_horiz
Wiadomości

"Niczym dyrygent odgrywa kolejne fragmenty utworu". Szeremietiew o działaniach Putina

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2022 07:35
Jak powiedział weekendowemu "Naszemu Dziennikowi" były minister obrony narodowej prof. Romuald Szeremietiew, "Putin, niczym dyrygent przy publiczności całego świata, odgrywa ze swoją orkiestrą kolejne fragmenty utworu, przejmując kolejne terytoria na zachód od Federacji Rosyjskiej". 
Romuald Szeremietiew wskazał, iż ostatni cyberatak na Ukrainę świadczy o tym, że Rosja i Putin nie wykluczają, że dojdzie do wojny
Romuald Szeremietiew wskazał, iż ostatni cyberatak na Ukrainę "świadczy o tym, że Rosja i Putin nie wykluczają, że dojdzie do wojny"Foto: PAP/EPA/EGOR ALEEV / KREMLIN POOL / SPUTNIK / POOL

Według prof. Romualda Szeremietiewa "Rosja rzeczywiście może uderzyć militarnie na Ukrainę z użyciem wojsk, czołgów itd". - Stąd zasadne są - podnoszone przez stronę zachodnią podejrzenia, że Putin zgromadził znaczne siły pancerne przy granicy z Ukrainą i czeka, aż stepy zamarzną, żeby móc ruszyć z ciężkim sprzętem - stwierdził w rozmowie z dziennikiem.

"Wroga sprawdzaj bagnetem"

Pytany przez gazetę, czy Putin, widząc zawahanie Zachodu, zachowuje się coraz bardziej agresywnie, wskazał: "on postępuje tak jak Lenin, zgodnie z zasadą, którą stosowali bolszewicy: wroga sprawdzaj bagnetem. Jeśli nie czujesz oporu, to pchnij, ale jeśli napotykasz opór, to się wycofaj i czekaj na dogodny moment". Zdaniem byłego ministra obrony narodowej taką zasadę stosuje Putin w relacjach Rosja-Zachód.

Ekspert nie wyklucza, że może dojść do wojny i "być może taki był zamiar Putina, żeby eskalować napięcie". Uważa jednak, że przed "zgniłym" kompromisem broni nas fakt, iż Sojusz Północnoatlantycki "jednak jest wspólnotą suwerennych państw". - Nie da się załatwić z NATO jakiegoś dealu, rozmawiając z poszczególnymi państwami, takimi jak USA czy Niemcy - ocenia w rozmowie z gazetą prof. Szeremietiew.

"Putin niczym dyrygent"

Jego zdaniem rosyjski przywódca nie ograniczy się "do jakiejś części terytorium, którą komuś wyrwał". - Putin niczym dyrygent przy publiczności całego świata odgrywa ze swoją orkiestrą kolejne fragmenty utworu, przejmując kolejne terytoria na zachód od Federacji Rosyjskiej - powiedział rozmówca "Naszego Dziennika".

Pytany, czy niedawny cyberatak na strony internetowe ukraińskiego rządu to kolejny element eskalacji konfliktu i bezpośrednie przygotowanie do napaści na Ukrainę, Szeremietiew odpowiedział: "To jeden z elementów przygotowań do bezpośredniego ataku". - Świadczy o tym, że Rosja i Putin nie wykluczają, że dojdzie do wojny - ocenił w rozmowie z gazetą prof. Romuald Szeremietiew. 

Zobacz także: Socjolog prof. Antoni Kamiński w Polskim Radiu 24 

Czytaj również:

nt

Zobacz także

Zobacz także