more_horiz
Wiadomości

Brytyjski minister zdrowia: trzeba nauczyć się żyć z COVID-19 jak z grypą

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 22:55
Brytyjski minister zdrowia Sajid Javid oświadczył, że wariant omikron koronawirusa jest w odwrocie. W jego opinii Anglia rozpoczęła kolejny rozdział w walce z pandemią i teraz trzeba się nauczyć żyć z koronawirusem jak z grypą.
Minister zdrowia Wielkiej Brytanii: musimy nauczyć się żyć z covidem jak z grypą
Minister zdrowia Wielkiej Brytanii: musimy nauczyć się żyć z covidem jak z grypąFoto: PAP/EPA/NEIL HALL

Sajid Javid podczas konferencji prasowej na Downing Street powiedział, że ogłoszone wcześniej przez premiera Borisa Johnsona zniesienie restrykcji wprowadzonych w Anglii z powodu wariantu omikron, jest momentem z którego "wszyscy możemy być dumni".

Omikron w Wielkiej Brytanii. Odnotowano rekordowe poziomy zakażeń

Johnson ogłosił, że od teraz przestaje obowiązywać zalecenie pracy z domu, a od czwartku 27 stycznia nie będzie już wymogu noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach publicznych, a certyfikaty covidowe przestaną być warunkiem wejścia na imprezy masowe. Zapowiedział też, że chce, aby po 24 marca, gdy wygasną obecne przepisy, znieść wymóg izolowania się przez osoby zakażone i zastąpić go zaleceniem.

Javid podkreślił, że omikron spowodował wzrost zakażeń do rekordowych poziomów i zwrócił uwagę, że ponad jedna trzecia ze wszystkich 15,5 mln infekcji wykrytych w Wielkiej Brytanii od początku pandemii stwierdzona została w ciągu ostatnich ośmiu tygodni.

"Musimy nauczyć się żyć z COVID w taki sam sposób, w jaki musimy żyć z grypą"

Powiedział, że podjęte przez rząd kroki zadziałały i nie była to kwestia szczęścia, lecz skupienia całej energii na podawaniu dawek przypominających szczepionki. Ostrzegł jednak, że to "nie jest koniec drogi i nie powinniśmy postrzegać tego jako mety, ponieważ nie możemy wyeliminować tego wirusa i jego przyszłych wariantów". - Zamiast tego musimy nauczyć się żyć z COVID w taki sam sposób, w jaki musimy żyć z grypą. I będziemy tej wiosny tworzyć nasz długoterminowy plan na życie z COVID-19 - zapowiedział minister zdrowia w brytyjskim rządzie.

Jak poinformowano w środę, w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii wykryto 108 tys. zakażeń koronawirusem, co oznacza, że po pięciu dniach przerwy dobowy bilans znów przekroczył 100 tys. Jednak łączna liczba zakażeń z ostatnich siedmiu dni - 652,5 tys. - jest wyraźnie, bo o 37 proc., niższa od tej z poprzednich siedmiu dni. Podczas minionej doby zarejestrowano 359 zgonów z powodu COVID-19, a w ciągu ostatnich siedmiu dni - 1865, czyli o 8,2 proc. więcej niż w poprzednich siedmiu. Do tej pory dawkę przypominającą szczepionki przyjęło 36,6 mln osób, co stanowi 63,7 proc. mieszkańców powyżej 12. roku życia.

Czytaj więcej:

Zobacz także: Waldemar Kraska w "Salonie politycznym" o metodach walki z epidemią koronawirusa w obliczu rosnącej liczby zakażeń wariantem omikron

ms

Zobacz także

Zobacz także