more_horiz
Wiadomości

Wsparcie dla Ukrainy. Kraje bałtyckie przekazują amerykańskie pociski i rakiety

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2022 07:44
Litwa, Łotwa i Estonia uzyskały pozwolenie Departamentu Stanu USA na przekazanie Ukrainie wyprodukowanego w Stanach Zjednoczonych uzbrojenia - poinformował Reuters. Decyzja ma związek z mobilizacją rosyjskich wojsk. 
Pociski Javelin są już na wyposażeniu ukraińskiej armii
Pociski Javelin są już na wyposażeniu ukraińskiej armiiFoto: Reuters/Forum

Jak wyjaśnia agencja, kraje, które otrzymały uzbrojenie od USA, muszą uzyskać zgodę od Departamentu Stanu przed przekazaniem go stronom trzecim.

Według jednego ze źródeł Estonia będzie mogła przesłać na Ukrainę pociski przeciwpancerne Javelin, a Litwa - rakiety przeciwlotnicze Stinger.

Rzecznik Departamentu Stanu potwierdził, że rząd USA dał zgodę na przekazanie uzbrojenia trzeciej stronie, pozwalając Estonii, Łotwie, Litwie i Wielkiej Brytanii na dostarczenie Ukrainie wyprodukowanego w USA sprzętu ze swoich zapasów. Nie sprecyzował jednak, o jakie uzbrojenie chodzi.

- USA wraz z sojusznikami i partnerami działają razem, by przyspieszyć wsparcie dla Ukrainy w dziedzinie bezpieczeństwa. Jesteśmy w bliskim kontakcie z ukraińskimi partnerami i naszymi sojusznikami z NATO i w sposób kreatywny wykorzystujemy wszystkie możliwe narzędzia współpracy dotyczącej bezpieczeństwa, by pomóc Ukrainie wzmocnić jej obronność w obliczu rosnącej rosyjskiej agresji - podkreślił rzecznik.

Czytaj także:

fc

Zobacz także

Zobacz także