more_horiz
Wiadomości

Coraz bliżej "etapu końcowego" koronawirusa? Optymistyczne prognozy WHO dla Europy

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2022 19:25
Według Światowej Organizacji Zdrowia wariant omikron koronawirusa, który doprowadził do wzrostu liczby zakażeń w Europie wprowadzi pandemię na Starym Kontynencie w nową fazę, a następnie - być może - doprowadzi do jej końca.
WHO: omikron w Europie może zmierzać do końcowego etapu
WHO: omikron w Europie może zmierzać do "końcowego etapu"Foto: PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Jest możliwe, że ten region zmierza w stronę pewnego rodzaju etapu końcowego wirusa - powiedział AFP dyrektor WHO organizacji na Starym Kontynencie Hans Kluge.

Dodał, że do marca zakażenie omikronem może przejść nawet 60 procent Europejczyków.

Ostrożny optymizm dyrektora WHO

Jego zdaniem, gdy opadnie szczyt tej fali, przez wiele miesięcy może utrzymywać się globalna odporność dzięki szczepieniom, przechorowaniu i w związku z bardziej sprzyjającą pogodą. -

Potem, pod koniec roku, wirus może wrócić, ale niekoniecznie jako pandemia - mówił Hans Kluge. Dyrektor WHO w Europie zastrzegł jednak, że należy być nadal ostrożnym, bo wirus już nieraz nas zaskoczył.

Wariant omikron. Bardziej zakaźny, mniej zjadliwy

Obecnie wariant omikron charakteryzuje się dużą zakaźnością, ale też stosunkowo łagodnymi objawami, często nie wymagającymi hospitalizacji.

Według danych z 18 stycznia, 15 procent aktualnie potwierdzanych przypadków koronawirusa w Europie to omikron. Specjaliści spodziewają się, że udział tego wariantu w zachorowaniach będzie się stopniowo zwiększał.

Czytaj więcej:

ms

Zobacz także

Zobacz także