more_horiz
Wiadomości

"Prawdziwa wojna na Ukrainie jest możliwa". Szef litewskiej dyplomacji nie pozostawia złudzeń

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2022 11:50
Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis opowiedział się za dozbrajaniem Ukrainy. - Wybuch prawdziwej wojny między Rosją a Ukrainą jest prawdopodobny - ostrzegł w Brukseli. 
Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis opowiedział się za dozbrajaniem Ukrainy
Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis opowiedział się za dozbrajaniem UkrainyFoto: PAP/Mateusz Marek

- Znając taktykę Rosjan, jednym z ich celów jest podzielenie Zachodu. Doprowadzenie do sytuacji, że zaczniemy mówić wieloma głosami i zajmować różne stanowiska. (...) Nie stać nas na to, by pozwolić Rosji na odniesienie takiego zwycięstwa - ocenił Litwin przed spotkaniem unijnych szefów dyplomacji.

Dodał, że wybuch "prawdziwej wojny" między Rosją a Ukrainą to "prawdopodobna możliwość". Opowiedział się w związku z tym za wysyłaniem "amunicji i zaopatrzenia" na Ukrainę, tak by mogła się bronić.

Czytaj także:

Sankcje przeciwko Rosji

Dopytywany o ewentualne sankcje przeciwko Rosji Landsbergis wyraził przekonanie, że decydując się na wykreowanie obecnej sytuacji, Kreml na pewno wziął je pod uwagę.

- Powinniśmy dotrzymywać naszego słowa: kiedy mówimy, że sankcje będą nie do wytrzymania, to powinny takie być. To jedyny sposób na odstraszenie. Jeśli są do wytrzymania, to nie jest wówczas czynnik odstraszający - zaznaczył szef litewskiego MSZ.


Potencjał militarny Rosji i Ukrainy Potencjał militarny Rosji i Ukrainy/PAP

pkur

Zobacz także

Zobacz także