Na Węgrzech odsłonięto popiersie rotmistrza Pileckiego. "Dowód przyjaźni i wspólne upamiętnianie bohaterów"

2022-01-25, 16:34

Na Węgrzech odsłonięto popiersie rotmistrza Pileckiego. "Dowód przyjaźni i wspólne upamiętnianie bohaterów"
Popiersie rotmistrza Witolda Pileckiego odsłonięto w Balatonboglar nad Balatonem. Foto: Upamiętnianie IPN/Twitter

Na Węgrzech, w Balatonboglar nad Balatonem, odsłonięto popiersie rotmistrza Witolda Pileckiego. W uroczystości wziął udział ambasador Polski na Węgrzech Jerzy Snopek oraz dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej Adam Siwek.

Pomnik stanął przed Domem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Balatonboglar, mieszczącym się w budynku, gdzie podczas II wojny światowej działała szkoła polska.

Rzecznik IPN Rafał Leśkiewicz powiedział, że autorem popiersia jest rzeźbiarz Michał Wiśnios i oprócz podobizny bohatera II wojny, są na tym pomniku zawarte najważniejsze informacje o działalności Witolda Pileckiego. 

- Popiersie jest wykonane z brązu i ustawione na granitowym postumencie. Polsko - węgierska inskrypcja informuje, do kogo należy popiersie oraz przypomina, że rotmistrz Pilecki był bohaterem wojny polsko-bolszewickiej oraz II wojny światowej, dzięki któremu świat się dowiedział o niemieckich zbrodnia popełnianych na Żydach w obozach zagłady w tym w Auschwitz - tłumaczył Rafał Leśkiewicz.

Witold Pilecki poddał się aresztowaniu i wywózce do niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz, aby zdobyć informacje o jego funkcjonowaniu. W obozie włączył się w organizację ruchu oporu, a następnie- po ucieczce- przygotował pierwsze sprawozdania o Holokauście, znane dziś jako Raporty Pileckiego.

Symboliczne miejsce

Pomnik stanął w miejscowości, która odegrała istotną rolę w historii kontaktów polsko-węgierskich. Podczas II wojny światowej znajdował się tu obóz dla polskich uchodźców cywilnych i wojskowych, którzy napłynęli na Węgry po zaatakowaniu Polski przez Związek Sowiecki.

- Dzięki życzliwości władz węgierskich było tu polskie liceum i gimnazjum, w których do wkroczenia w 1944 roku Niemców edukację odbyło około sześciuset polskich uczniów - przypominał Rafał Leśkiewicz.

- Na Węgry po rozpoczęciu II wojny światowej trafiło ponad 100 tysięcy polskich uchodźców, w tym bardzo wiele młodzieży, dla której utworzono 27 szkół, więc miejsce w który ustawione zostało popiersie rotmistrza jest bardzo symboliczne - dodał.

Rafał Leśkiewicz zaznaczył, że odsłonięcie pomnika jest też dowodem przyjaźni polsko-węgierskiej, a także jest elementem szerokiej współpracy między krajami w zakresie upamiętniania bohaterów.


Posłuchaj

Rzecznik IPN Rafał Leśkiewicz o popiersiu rotmistrza Witolda Pileckiego (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

Rotmistrz Witold Pilecki uciekł z KL Auschwitz w kwietniu 1943 roku. Walczył w Powstaniu Warszawskim, a po jego upadku wraz ze swoją kompanią ze Zgrupowania "Chrobry II" trafił do niewoli niemieckiej.

Wrócił do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą na rzecz II Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa. Został aresztowany przez UB, po sfingowanym, brutalnym procesie w 1948 roku skazano go na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja 1948 roku, jego szczątków nie do dziś nie odnaleziono.

Czytaj także:

Polecane

Wróć do strony głównej