more_horiz
Wiadomości

200 km zasieków i 40 km ogrodzenia. Trwa budowa zapory na granicy litewsko-białoruskiej

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 16:35
Litwa na granicy z Białorusią zamontowała już 200 km zasieków i zbudowała 40 km ogrodzenia. Wznoszenie zapory o długości ponad 500 km ma zostać zakończone do 1 września tego roku. Granica litewsko-białoruska mierzy 679 km. Ponad 100 km granicy przebiega wzdłuż brzegów rzek i jezior.
Ingrida imonyt podkreśliła, że zapora na granicy zostanie zbudowana na czas i zgodnie z zakładanym planem finansowym
Ingrida Šimonytė podkreśliła, że "zapora na granicy zostanie zbudowana na czas i zgodnie z zakładanym planem finansowym"Foto: Inga Gedrovicha/Shutterstock

Z pracami budowy zapoznała się w piątek premier Litwy. - Zapora na granicy zostanie zbudowana na czas i zgodnie z zakładanym planem finansowym - powiedziała Ingrida Šimonytė. Poinformowała, że do końca tego roku wzdłuż całej granicy litewsko-białoruskiej zostaną zamontowane też kamery.

Szacuje się, że budowa bariery fizycznej na granicy składającej się z zasieków concertina oraz czterometrowego ogrodzenia z zasiekami na szczycie wyniesie 152 mln euro, zainstalowanie monitoringu - około 40 mln euro. Granica litewsko-białoruska mierzy 679 km. Ponad 100 km granicy przebiega wzdłuż brzegów rzek i jezior.

Stan wyjątkowy przy granicy litewsko-białoruskiej 

15 stycznia na Litwie przy granicy z Białorusią o północy czasu lokalnego przestał obowiązywać stan wyjątkowy, który został wprowadzony w listopadzie. Decyzja miała związek z napływem nielegalnych migrantów. 

Stan wyjątkowy nie został przedłużony, ponieważ litewskie służby graniczne odnotowują mniejszą liczbę prób forsowania granicy. Wilno szacuje, że na Białorusi w dalszym ciągu może przebywać kilka tysięcy osób, które będą próbowały wykorzystać przez Litwę przedostać się do Unii Europejskiej. 

Sytuacja uległa poprawie 

Rustamas Liubajevas, szef litewskich pograniczników w rozmowie z agencją prasową ELTA zaznaczył, że sytuacja na litewsko-białoruskiej granicy zmienia się każdego dnia. Mimo że w ostatnim czasie zdecydowanie się poprawiła, to zagrożenie na niej wciąż się utrzymuje.

W ubiegłym roku granicę litewsko-białoruską nielegalnie przekroczyło 4 326 osób. 

Zobacz także: Marcin Przydacz w "Sygnałach dnia"

Czytaj również:

nt

Zobacz także

Zobacz także