more_horiz
Wiadomości

Rosja cofa siły znad granicy Ukrainy? Żaryn: te zapowiedzi trzeba konfrontować z rzeczywistością

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2022 15:40
"Rosja ogłasza wycofywanie wojsk rozlokowanych w ostatnich miesiącach wokół Ukrainy. Takie zapowiedzi muszą być konfrontowane z rzeczywistością. Zachód musi śledzić realne działania w terenie" - napisał na Twitterze rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Kreml ma duże doświadczenie w tworzeniu fałszywych obrazów własnych działań - napisał Stanisław Żaryn
"Kreml ma duże doświadczenie w tworzeniu fałszywych obrazów własnych działań" - napisał Stanisław ŻarynFoto: Russian Defence Ministry / TASS / Forum & StZaryn/Twitter

"Kreml ma duże doświadczenie w tworzeniu fałszywych obrazów własnych działań" - dodał Stanisław Żaryn.

Rzecznik ministerstwa obrony Rosji Igor Konaszenkow poinformował we wtorek, że wojska rosyjskie po zakończeniu ćwiczeń rozpoczęły załadunek i będą wracać do garnizonów. Chodzi o siły Południowego i Zachodniego Okręgu Wojskowego.

Nie podano, w jakich regionach rozpoczął się odwrót tych wojsk. Od 10 lutego odbywały się ćwiczenia rosyjsko-białoruskie, a 13 lutego rozpoczęły się manewry na Morzu Czarnym. Wszystkie te działania miały zakończyć się 20 lutego. Rosja zapewniała, że żołnierze biorący udział na Białorusi powrócą po ćwiczeniach do jednostek w Rosji.

Rosja wycofuje wojska? Reakcja NATO

Weryfikację tych informacji zadeklarowała ambasador USA przy NATO. - Monitorujemy sytuację - powiedziała Julianne Smith. - Pod koniec grudnia ubiegłego roku Rosja mówiła to samo, a po naszej weryfikacji okazało się, że nie było żadnego potwierdzenia dotyczącego wycofania wojsk. Od tego czasu widzimy jak rosyjskie siły przemieszczają się w przeciwnym kierunku - podkreśliła.

W podobnym tonie wypowiedział się sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jens Stoltenberg stwierdził, że sygnały z Moskwy dają powody do optymizmu, ale na razie nie ma oznak deeskalacji.

ZOBACZ TAKŻE: "Rosja kreuje się na ofiarę". Wiceszef MSZ o sytuacji na Wschodzie

ms

Zobacz także

Zobacz także