more_horiz
Wiadomości

Spotkanie Putin-Scholz. Moskwa deklaruje, że nie chce wojny

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2022 15:55
W Moskwie doszło do spotkania Władimira Putina i Olafa Scholza. Prezydent Rosji oświadczył, że nie chce wojny w Europie, z kolei szef niemieckiego rządu podkreślił: "zachowanie pokoju w Europie jest naszym najwyższym obowiązkiem".
Prezydent Rosji Władimir Putin zapewnił, że jego kraj nie chce wojny w Europie
Prezydent Rosji Władimir Putin zapewnił, że jego kraj nie chce wojny w EuropieFoto: PAP/EPA/SERGEY GUNEEV/KREMLIN POOL/SPUTNIK / POOL

Prezydent Rosji Władimir Putin zapewnia, że Rosja nie chce wojny. Mówił o tym na konferencji po spotkaniu z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Podkreślił, że rozwiązanie konfliktu powinno być oparte na Porozumieniach Mińskich. Wskazał, że Kreml jest gotowy pracować nad odpowiedziami NATO w sprawie postulatów Moskwy w sferze bezpieczeństwa.

Nord Stream 2 "scementuje bezpieczeństwo energetyczne Europy"? Tak uważa Putin

Według Putina gazociąg Nord Stream 2 może umocnić bezpieczeństwo energetyczne w Europie. W jego opinii ta inwestycja jest projektem "czysto komercyjnym", niemającym "zabarwienia politycznego". 

Gazociąg jest gotowy do wejścia do eksploatacji, pozostaje tylko pytanie o decyzję ze strony regulatora niemieckiego - wskazał prezydent Rosji po spotkaniu z kanclerzem Niemiec.

Olaf Scholz: możliwości dyplomatyczne jeszcze się nie wyczerpały

Z kolei Olaf Scholz zwrócił uwagę, że dyplomacja w sprawie potencjalnej agresji rosyjskiej powinna być kontynuowana. - Zachowanie pokoju w Europie jest naszym najwyższym obowiązkiem - oświadczył. Dodał, że "możliwości dyplomatycznego rozwiązania napięć są dalekie od wyczerpania"

Za dobry znak uznał doniesienia o wycofaniu części rosyjskich żołnierzy z ukraińskiego pogranicza. - Powinniśmy znaleźć rozwiązanie. Niezależnie od tego, jak trudna i poważna wydaje się sytuacja, odmawiam określenia jej jako beznadziejnej - wskazał niemiecki polityk. 

Scholz w Moskwie. Niemieckie media komentują

Do spotkania Putin-Scholz odnoszą się media w Niemczech. Wzywają kanclerza do zmiany polityki wobec Kremla. Dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" wskazuje na szczególne relacje partii Olafa Scholza z Rosją. "Socjaldemokraci nadal postrzegają ten kraj jako bezpośredniego sąsiada - wbrew logice geopolitycznej, która po zimnej wojnie uległa pewnej zmianie" - skomentowała gazeta.

"Der Tagesspiegel" z kolei apeluje do kanclerza i liderów SPD o porzucenie "arogancji i marzycielstwa o bezkresnej Rosji" oraz podjęcie "racjonalnych działań". "Niemcy związały się z Moskwą na dobre i na złe, lekceważąc obawy Ukrainy czy Polski w sprawie Nord Stream 2" - napisał berliński dziennik.

Miesięcznik "Tichys Einblick" pisze zaś o "potężniejącej z każdym rokiem pajęczynie powiązań niemieckiego biznesu z Moskwą", podszytej "romantycznymi wyobrażeniami", sięgającymi "wspólnych wyjazdów" z członkami Komsomołu. "Na owalnym stole Putina leży rachunek, który kiedyś odbije się nam czkawką" - czytamy.

Czytaj także:

ZOBACZ TAKŻE: "Rosja kreuje się na ofiarę". Wiceszef MSZ o sytuacji na Wschodzie

ms

Zobacz także

Zobacz także