more_horiz
Wiadomości

Zbigniew Rau podkreśla role OBWE: nic nie jest w stanie zastąpić wypełniania mandatu specjalnej misji

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2022 16:57
Przebywający z wizytą w Moskwie szef polskiego MSZ Zbigniew Rau oświadczył, że nic nie zastąpi wypełniania mandatu misji monitorującej OBWE, która działa na Ukrainie.
Przebywający z wizytą w Moskwie szef polskiego MSZ Zbigniew Rau oświadczył, że nic nie zastąpi wypełniania mandatu misji monitorującej OBWE, która działa na Ukrainie
Przebywający z wizytą w Moskwie szef polskiego MSZ Zbigniew Rau oświadczył, że nic nie zastąpi wypełniania mandatu misji monitorującej OBWE, która działa na UkrainieFoto: PAP/EPA/RUSSIAN FOREIGN AFFAIRS MINISTRY / HANDOUT HANDOUT

Polski minister, który przyjechał do Rosji jako przewodniczący Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie mówił o tym w trakcie spotkania z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem. Wcześniej Moskwa podniosła kwestię wycofywania przez część państw swoich przedstawicieli, którzy biorą udział w pracach misji.

Misja OBWE

W ocenie ministra Zbigniewa Raua, taka sytuacja nie doprowadzi do ograniczenia realizacji mandatu misji monitoringowej. - Misja nadal wykonuje swoje powinności - zapewnił szef polskiej dyplomacji.

- Nic nie jest w stanie zastąpić wypełniania mandatu specjalnej misji monitorującej OBWE na Ukrainie - dodał polski minister. Zbigniew Rau jako przewodniczący OBWE zwrócił uwagę, że w pracy misji doszło w ostatnim czasie do rotacji, którą wymusiła pandemia koronawirusa.

Dodał, że już jest prowadzona rekrutacja nowych pracowników. Wcześniej szef polskiej dyplomacji zauważył, że sytuacja wokół Ukrainy "pozostaje niezwykle napięta i grozi jeszcze poważniejszą eskalacją". Oświadczył też, że polskie przewodnictwo w OBWE podejmuje wszelkie działania, aby temu zapobiec i obniżyć obecnie odczuwalne napięcie.

Posłuchaj
00:48 11559790_1.mp3 Z. Rau - misja OBWE na Ukrainie wykonuje swoje obowiązki (Maciej Jastrzębski/IAR)

Czytaj także:

dz

Zobacz także

Zobacz także