more_horiz
Wiadomości

"Będziemy przyjmować nowych członków". Deklaracja szefa NATO

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 18:29
NATO nie będzie zamykać drzwi dla nowych członków - deklaruje szef Sojuszu. To odpowiedź na wcześniejsze żądania Rosji, by Zachód obiecał, że Ukraina nigdy nie zostanie członkiem NATO. Sprawa była dyskutowana podczas zakończonego w Brukseli posiedzenia ministrów obrony krajów Sojuszu.
NATO nie będzie zamykać drzwi dla nowych członków - deklaruje szef Sojuszu
NATO nie będzie zamykać drzwi dla nowych członków - deklaruje szef SojuszuFoto: Alexandros Michailidis/Shutterstock

Szef NATO Jens Stoltenberg mówił po spotkaniu, że kraje członkowskie są w tej kwestii jednomyślne, a stanowisko nie zmieniło się. Rosja nie ma prawa decydować, kto będzie członkiem NATO. - Decyzja o członkostwie należy do krajów NATO i do państw aspirujących. Do nikogo innego. Prawo każdego kraju do wyboru własnej drogi jest podstawą europejskiego i transatlantyckiego bezpieczeństwa i musi być przestrzegane - dodał.

Suwerenność państw

Jens Stoltenberg podkreślił, że NATO stoi po stronie Ukrainy i Gruzji i sprzeciwia się stosowaniu siły przez mocarstwa. - Nie akceptujemy powrotu do czasów, gdy istniały strefy wpływów i gdy mocarstwa zastraszały innych lub dyktowały im, co mają robić. Żadna decyzja w sprawie Ukrainy nie zostanie podjęta bez Ukrainy. Żadna decyzja w sprawie Gruzji nie zostanie podjęta bez Gruzji - dodał.

Ukraina i Gruzja od kilkunastu lat starają się o członkostwo w NATO. Rosja twierdzi, że ewentualna pozytywna decyzja w tej sprawie stanowiłaby zagrożenie jej bezpieczeństwa.

W ostatnich dniach Rosja domagała się także wycofania wojsk NATO z krajów z jej sąsiedztwa czyli z Polski oraz krajów bałtyckich, traktując to jako zagrożenie bezpieczeństwa. Również te żądania Sojusz odrzucił.

Posłuchaj
00:52 11564866_1.mp3 NATO - będziemy przyjmować nowych członków (Wojciech Cegielski/IAR)

Zobacz także:

dz

Zobacz także

Zobacz także