more_horiz
Wiadomości

Mołdawia wprowadza stan wyjątkowy i deklaruje pomoc dla uchodźców. Potężne kolejki na granicy z Ukrainą

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2022 10:25
Prezydent Mołdawii Maia Sandu zapowiedziała wprowadzenie stanu wyjątkowego w związku z sytuacją w sąsiedniej Ukrainie. Nad ranem Rosja przystąpiła do inwazji na pełną skalę. Ukraińskie miasta znalazły się pod ostrzałem rosyjskich rakiet, później do kilku obwodów wkroczyły siły lądowe.
Mołdawia wprowadzi stan wyjątkowy
Mołdawia wprowadzi stan wyjątkowyFoto: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO/TT/@cristivlas

Prezydent Maia Sandu zapowiedziała także, że jej kraj jest gotowy na przyjęcie dziesiątków tysięcy ukraińskich uchodźców. W mediach społecznościowych widać zdjęcia i filmy kolejek samochodów stojących na ukraińsko-mołdawskiej granicy.

Inwazja ze wszystkich kierunków

Chwilę wcześniej rosyjska armia poinformowała o przeprowadzeniu manewrów tak zwanych sił pokojowych w regionie Naddniestrza - nieuznawanego przez społeczność międzynarodową państwa, które nie uznało oderwania się od Związku Radzieckiego.

Rosja przystąpiła do inwazji na Ukrainę ze wszystkich kierunków - z Białorusi, Krymu i z terenu Federacji Rosyjskiej. Separatyści z tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) oświadczyli, że prowadzą "operację wyzwolenia okupowanych terenów republiki". Twierdzą też, że pod ich kontrolę przeszły miasta: Szczastia i Stanica Ługańska. Wcześniej informowali o prowadzonym na Szczastię szturmie.

Wrogie wojska zajęły dwie miejscowości w obwodzie ługańskim przy granicy z Rosją - Horodyszcze i Mełowe - podała ukraińska państwowa służba ds. sytuacji nadzwyczajnych.

Są informacje o pierwszych ofiarach wojny na Wschodzie. Co najmniej osiem osób zostało zabitych i dziewięć rannych na Ukrainie w wyniku rosyjskiego ostrzału - poinformowało w czwartek ministerstwo spraw wewnętrznych.

Czytaj także:

kp

Zobacz także

Zobacz także