more_horiz
Wiadomości

W piątek nadzwyczajny szczyt NATO. Stoltenberg: pokój w Europie został zdruzgotany

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2022 13:02
- Pokój w Europie został zdruzgotany - powiedział w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. - Ze strony Rosji jest to zaplanowane działanie - mówił. - To świadoma, przeprowadzona z zimną krwią i długo planowana inwazja. Mimo litanii kłamstw, zaprzeczeń i dezinformacji intencje Kremla są oczywiste - dodał.
Jens Stoltenberg poinformował, że w piątek odbędzie się nadzwyczajny szczyt NATO
Jens Stoltenberg poinformował, że w piątek odbędzie się nadzwyczajny szczyt NATO Foto: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Rosja używa siły, by pisać historię na nowo, by odmówić Ukrainie jej prawa do wolnej i niepodległej drogi - ocenił.

Jens Stoltenberg powiedział na konferencji prasowej, że stało się to, przed czym NATO ostrzegało od miesięcy.

- Pomimo wszystkich wezwań Rosji do zmiany kursu i niestrudzonych wysiłków, zmierzających do znalezienia dyplomatycznego rozwiązania. Pokój na naszym kontynencie został zniszczony. Mamy teraz do czynienia z wojną w Europie na taką skalę, o której myśleliśmy, że należy do historii- powiedział.

"Całymi tygodniami i miesiącami, kiedy mówili, że nie planują inwazji na Ukrainę, (...) było dokładnie na odwrót"

W ostatnich miesiącach Rosja ani na chwilę nie traktowała dyplomatycznych wysiłków poważnie - oświadczył w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

- Teraz widzimy, że nie zrezygnowali ze swoich planów. (Rosjanie) zrobili to, co planowali od dawna. Całymi tygodniami i miesiącami, kiedy mówili, że nie planują inwazji na Ukrainę, (...) było dokładnie na odwrót. W żadnym momencie nie traktowali oni wysiłków dyplomacji poważnie - podkreślił Stoltenberg.
Przyznał jednocześnie, że inwazja nie była zaskoczeniem.

- Nasze służby wywiadowcze mówiły o tym od kilku miesięcy. Upublicznialiśmy dane wywiadowcze głównie po to, żeby zapobiec atakowi. Dzieliliśmy się informacjami nie tylko o koncentracji wojsk, ale również o próbach tworzenia pretekstów do inwazji, takich jak absolutnie kłamliwe twierdzenia o ludobójstwie Rosjan albo domniemane planowane akcje sabotażowe w Rosji. Obnażaliśmy te działania, bo mieliśmy nadzieję, że zmniejszy to ryzyko inwazji militarnej - tłumaczył sekretarz generalny NATO

Posłuchaj
00:15 11580537_1.mp3 Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg: pokój na naszym kontynencie został zdruzgotany (źr. IAR)

 

W piątek nadzwyczajny szczyt NATO

W piątek odbędzie się nadzwyczajny szczyt szefów państw i rządów NATO - poinformował sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli.

Narada odbędzie się w trybie zdalnym - za pośrednictwem połączenia wideo.

NATO aktywuje plany obronne

NATO aktywuje plany obronne - poinformował  także sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Dodał, że naczelny dowódca sojuszniczych sił w Europie otrzymuje większe uprawnienia. To ma pozwolić mu na większą elastyczność w korzystaniu z zasobów sojuszników.

NATO wzmacnia wschodnią flankę

NATO zdecydowało o wzmocnieniu wschodniej flanki - poinformowano także po nadzwyczajnym posiedzeniu ambasadorów państw NATO.

Po raz pierwszy odbyły się konsultacje w ramach artykułu 4. Traktatu Północnoatlantyckiego, o który wnioskowała Polska wraz z krajami naszego regionu.

W oświadczeniu Sojuszu Północnoatlantyckiego mowa jest o dodatkowych siłach na morzu, lądzie i w powietrzu. Jest także informacja o zwiększonej gotowości sił szybkiego reagowania na wszelkie nieprzewidziane okoliczności.

Sojusznicy potępili Rosję za - jak napisano - przerażający atak.

"Potępiamy również Białoruś za umożliwienie tego ataku" - podkreślono w oświadczeniu.

***

Czytaj także:

IAR/in./PAP/in./

Zobacz także

Zobacz także