more_horiz
Wiadomości

Walki o Kijów. Rosjanie zbombardowali składowisko radioaktywnych odpadów

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2022 06:37
- Rosyjskie pociski, które trafiły w składowisko odpadów radioaktywnych kijowskiego przedsiębiorstwa "Zjednoczenie Radon", nie doprowadziły do rozhermetyzowania pojemników - podała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Jak przekazało biuro prasowe "trafiono w ogrodzenie. Budynek i pojemniki są całe". 
W zaatakowanym składowisku pojemniki z odpadami radioaktywnymi nie uległy rozhermetyzowaniu
W zaatakowanym składowisku pojemniki z odpadami radioaktywnymi nie uległy rozhermetyzowaniuFoto: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Na Ukrainie trwają walki o lotnisko pod Kijowem. W nocy z soboty na niedzielę służba prasowa Państwowej Inspekcji ds. Regulacji Jądrowych Ukrainy poinformowała, że "rosyjskie pociski trafiły w składowisko odpadów radioaktywnych należące do jednego z kijowskich przedsiębiorstw".

Zmasowane bombardowanie Kijowa

Wcześniej podano, że "według stanu na godz. 1.20 (godz. 0.20 w Polsce) w rezultacie zmasowanego bombardowania Kijowa wszystkimi dostępnymi w Federacji Rosyjskiej rodzajami broni artyleryjskiej i rakietowej, pociski trafiły w miejsce przechowywania odpadów radioaktywnych kijowskiej filii »Zjednoczenia Radon«. Powiadomił o tym przez telefon personel przedsiębiorstwa, który przebywa w schronie z powodu trwającego zmasowanego ostrzału. Nie ma możliwości, by ocenić skalę zniszczeń" - napisano w komunikacie służby prasowej.

Państwowa Inspekcja ds. Regulacji Jądrowych Ukrainy przekazała, że ocena sytuacji radiacyjnej zostanie przeprowadzona, kiedy tylko zakończy się ostrzał. "Zjednoczenie Radon" zajmuje się transportem i przechowywaniem odpadów radioaktywnych.

Syreny alarmowe zawyły w Kijowie tuż przed północą miejscowego czasu. Po tym jak dobę wcześniej Rosjanom nie udało się zdobyć miasta za pomocą czołgów, teraz bombardują je z powietrza. Według relacji obecnych na miejscu dziennikarzy, miastem wstrząsnęły co najmniej dwie potężne eksplozje, jedna z nich prawdopodobnie w rejonie jednego z mostów.

Czytaj również:

Zobacz także: Waldemar Skrzypczak w "Sygnałach dnia"

nt

Zobacz także

Zobacz także