more_horiz
Wiadomości

Ukraina: białoruskie oddziały przekroczyły naszą granicę. Łukaszenka się wypiera

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2022 12:20
Białoruski lider Aleksander Łukaszenka oświadczył we wtorek, że jego kraj nie zamierza przyłączyć się do rosyjskich operacji militarnych na Ukrainie - podała agencja Reutera. Z kolei ukraińska obrona terytorialna i ukraiński parlament informują, że białoruskie wojska do obwodu czernihowskiego już wkroczyły.
Zdjęcia wojsk zebranych na Białorusi przy granicy z Ukrainą
Zdjęcia wojsk zebranych na Białorusi przy granicy z UkrainąFoto: SATELLITE IMAGE 2022 MAXAR TECHNOLOGIES -- THE WATERMARK MAY NOT BE REMOVED/CROPPED -- HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA.

- Do obwodu czernihowskiego weszły białoruskie wojska - poinformował rzecznik regionalnych sił obrony terytorialnej Witalij Kyryłow. Informację tę przekazała też na Twitterze Rada Najwyższa Ukrainy.

Przedstawiciel amerykańskiego wywiadu przekazał w poniedziałek agencji AP, że białoruskie wojska najprawdopodobniej dołączą do rosyjskich sił dokonujących inwazji na Ukrainę. Miałoby to zależeć od efektów rosyjsko-ukraińskich rozmów. Wojsko białoruskie od pewnego czasu było zmobilizowane przy granicy.

Tymczasem białoruski lider Aleksander Łukaszenka oświadczył we wtorek, że jego kraj nie zamierza przyłączyć się do rosyjskich operacji militarnych na Ukrainie - podała agencja Reutera.

Jak zauważa Associated Press, Białoruś nie wzięła do tej pory bezpośredniego udziału w wojnie przeciwko Ukrainie, mimo wyrażanego poparcia dla rosyjskiej agresji. 

Między innymi z terytorium Białorusi siły rosyjskie rozpoczęły inwazję na Ukrainę i temu również Łukaszenka zaprzecza. Dodatkowo z Białorusi prowadzone są ostrzały rakietowe w kierunku ukraińskich miast.

fc

Zobacz także

Zobacz także