more_horiz
Wiadomości

"Są we wszystkich częściach miasta". Rosjanie zdobyli Chersoń [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2022 00:41
Agencja AFP podaje, że Rosjanie zdobyli miasto Chersoń. "Rosyjscy okupanci znajdują się we wszystkich częściach miasta i są bardzo niebezpieczni" - napisał na komunikatorze Telegram szef Obwodowej Administracji Państwowej Giennadij Łaguta. Na bieżąco śledzimy najnowsze doniesienia ze Wschodu.
Rosjanie zdobyli Chersoń
Rosjanie zdobyli ChersońFoto: Forum/MAKSIM LEVIN

W siódmym dniu inwazji Rosji na Ukrainę toczyły się ciężkie walki o położony na wschodzie kraju Charków oraz leżące na południu Chersoń i Mariupol. 

Podczas ostrzału artyleryjskiego Izium, miasta w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy, zginęło co najmniej trzech cywilów - poinformował zastępca mera tego miasta Wołodymyr Macokin, cytowany przez portal Nexta. - Pociski trafiły w prywatny dom oraz jedno mieszkanie - dodał Macokin.

Nie ustają też ataki na Kijów. W nocy ze środy na czwartek cztery potężne eksplozje miały miejsce w centrum, nieopodal osiedla Nowopeczerskie Lipki. W pobliżu znajdują się stacja metra Drużby Narodów, Dziecięcy Szpital nr 7 oraz Szpital Miejski nr 12.

Amerykański wywiad informuje jednak, że rosyjska ofensywa na stolicę spowolniła. - Długa na blisko 60 km kolumna rosyjskich wojsk, która zbliża się od kilku dni do Kijowa od północnego zachodu, przez ostatnich 24-36 godz. praktycznie nie posunęła się naprzód - przekazał rzecznik Pentagonu John Kirby. Dodał, że przyczyną mogą być przegrupowywanie się wojsk rosyjskich, problemy z logistyką i opór sił ukraińskich.

***

Polskie Radio udostępniło w swoich kanałach internetowych sygnał publicznego ukraińskiego radia. Dzięki temu przebywający w Polsce obywatele Ukrainy mogą słuchać, w prostszy sposób, programu radiowego w swoim języku.

Ukraina walczy z rosyjską inwazją:

Tak relacjonowaliśmy przebieg kolejnego dnia rosyjskiej wojny na Ukrainie:

05:54

W Kijowie w czwartek wcześnie rano miały miejsce kolejne "liczne" eksplozje w centrum, w pobliżu metra Przyjaźni Narodów, a cztery wybuchy słyszano w okolicach rejonu peczerskiego, w prawobrzeżnej części stolicy - podaje ukraiński portal Euromaidan PR.

W mieście słychać było syreny alarmowe. Na razie nie ma żadnych dodatkowych informacji - pisze Euromaidan PR.

05:44

Szefowa resortu finansów USA Janet Yellen poinformowała w środę (czasu lokalnego), że sankcje zablokowały ok. połowy aktywów banku centralnego Rosji i "ograniczyły" 80 proc. aktywów rosyjskich banków. Zapowiedziała, że Waszyngton zlikwiduje luki w restrykcjach nałożonych na Moskwę.

Pytana o to, czy sankcje obejmą ograniczenie importu ropy i gazu z Rosji, Yellen odparła, że nie jest to wykluczone, ale na razie USA starają się oszczędzić Amerykanom, Europejczykom i innym narodom kosztów takich restrykcji.

Dodała, że resort finansów USA będzie nadal obierał za cel sankcji "oligarchów i rosyjskie elity będące oparciem dla skorumpowanej potęgi Putina".

05:42

W Rosji od ośmiu dni trwają antywojenne protesty. Jak informują rosyjskie media niezależne, władze nasilają represje wobec przeciwników wojny z Ukrainą. 24 lutego Władimir Putin wydał rozkaz zaatakowania sąsiedniego państwa. Jego działania potępił świat i nałożył na Rosję sankcje.

Według portalu OWD-info, minionej doby w Rosji policja zatrzymała 724 osoby, które wyszły na ulice z plakatami "NIE dla wojny". Protesty odbywały się w 33 miastach.

Posłuchaj
00:36 11600126_1.mp3 W Rosji antywojenne protesty i represje (Maciej Jastrzębski/IAR)

 

05:30

Departament Stanu USA oskarżył w środę Rosję o "rozpoczęcie wojny na pełną skalę z wolnością mediów i prawdą" poprzez blokowanie niezależnych źródeł informacji aby uniemożliwić Rosjanom dostęp do informacji na temat inwazji Ukrainy.

"Rząd rosyjski dławi również platformy Twittera, Facebooka i Instagrama, od których uzależnione są miliony obywateli Rosji w dostępie do niezależnych informacji i opinii" - głosi oświadczenie Departamentu Stanu.

W oświadczeniu zwrócono uwagę, że Rosjanie wykorzystują media społecznościowe także do porozumiewania się między sobą i ze światem zewnętrznym.

05:18

W najważniejszym dla chrześcijan kościele na świecie zostanie dzisiaj odprawiona msza w intencji pokoju w Ukrainie. Nabożeństwo zaplanowano w Bazylice Bożego Grobu w Jerozolimie. Poinformowali o tym Polskie Radio polscy duchowni pracujący w Jerozolimie.

Msza zaplanowana jest o 6.00 rano czasu polskiego na Golgocie czyli w miejscu w którym Chrystus został ukrzyżowany.

05:15

Japonia nakłada sankcje na cztery kolejne rosyjskie banki, aby dostosować swe restrykcje do kar, jakimi objęła Moskwę Unia Europejska - powiedział w czwartek japoński minister finansów Shunichi Suzuki.

Japonia wspiera decyzje Unii i "zdecydowanie wdroży sankcje wraz z innymi państwami G7" - powiedział dziennikarzom Suzuki i dodał, że Tokio będzie postępować tak, by sprawić, że wykluczenie Rosji z systemu płatności SWIFT będzie skuteczne.

W środę weszły w życie unijne sankcje, które objęły banki: Otkrytije, Nowikom, PSB, Bank Rossija, Sowkom, VEB i VTB.

Tokio nakłada w czwartek restrykcje na VEB, Otkrytije, Nowikom i Sowkom.

05:12

Prezydent Andrzej Duda spotka się dziś po południu [15:30] ze swoim rumuńskim odpowiednikiem, Klausem Iohannisem.

Wcześniej [9:30] odbędą się też polsko-rumuńskie konsultacje międzyrządowe. Wśród tematów - pomoc Ukrainie, współpraca obronna oraz potencjalne zagrożenie ze strony Rosji.

Do serii spotkań wysokiego szczebla w sprawie sytuacji na Ukrainie doszło też wczoraj - w Genewie zebrała się Rada Praw Człowieka ONZ, a na granicę polsko-białoruską przyjechała delegacja unijnych polityków.

Posłuchaj
01:01 11600066_1.mp3 Dyplomacja wobec sytuacji na Ukrainie. Wczoraj m. in. rozmowa Morawiecki-Michel, dziś konsultacje polsko-rumuńskie (Karol Surówka/IAR)

 

05:02

Kanada nałożyła w środę kolejne sankcje na Rosję. Dotyczą 10 osób z dwóch firm rosyjskiego sektora energetycznego, Gazpromu i Rosnieftu – poinformowała w komunikacie minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly.

Najnowsze sankcje to zamrożenie aktywów i zakaz prowadzenia transakcji z osobami nimi objętymi. Decyzje Kanady zostały skoordynowane w międzynarodowymi partnerami i sojusznikami, a komunikat MSZ zapowiedział dalsze konsultacje "jeśli Rosja nadal będzie prowadzić agresywne działania wobec Ukrainy".

- Każdy akt agresji ze strony Rosji spotka się z działaniami mającymi na celu osłabienie jej zdolności prowadzenia wojny - podkreśliła cytowana w komunikacie Joly.

04:54
04:48
04:38

Brytyjska opozycja żąda, by konserwatyści zwrócili pieniądze od rosyjskiej sponsorki i przekazali je ofiarom wojny na Ukrainie. Chodzi o Lubę Czernuchin, niegdyś żonę byłego członka gabinetu Władimira Putina, któremu zawdzięcza fortunę.

Z opublikowanych właśnie danych wynika, że tylko w ostatnim kwartale minionego roku prawica wzięła od niej ponad 80 tysięcy funtów. Ale w sumie darowizny sięgają dwóch milionów w ciągu dekady.

04:24
04:19
04:03

Ministrowie spraw wewnętrznych unijnych krajów mają dziś zatwierdzić w Brukseli przepisy o "czasowej ochronie" uchodźców uciekających przed wojną z Ukrainy (początek spotkania ok. 9.30). Dyrektywę w tej sprawie przyjęła wczoraj Komisja Europejska. Bruksela szacuje, że w związku z rosyjskim atakiem na Ukrainę z kraju ucieknie około czterech milionów osób.

04:01

Gruzja także zgłosiła wniosek o dołączenie do UE.

03:58

Około 700 uchodźców z Ukrainy przyjechało do Warszawy w czwartek wczesnym rankiem Kolejami Mazowieckimi. Transport zorganizował Mazowiecki Urząd Marszałkowski.

03:48

4 marca Hiszpania wyśle broń do Polski, która trafi na Ukrainę. Będzie to m.in. 1 370 granatników, 700 tys. nabojów do karabinów i karabinów maszynowych, a także lekkie karabiny maszynowe – poinformowała szefowa MON Hiszpanii.

03:42

Izba Reprezentantów Kongresu USA uchwaliła w środę przytłaczającą większością głosów rezolucję "zdecydowanie, energicznie i dumnie" popierajacą Ukrainę. Wcześniej podobną rezolucję uchwalił Senat.

Rezolucja stwierdza, że historia jest świadkiem jak świat reaguje na walkę Ukraińców w obronie ich demokracji przed inwazją Rosji.

Przewodniczący komisji spraw zagranicznych Izby, demokratyczny deputowany Gregory Meeks, wezwał członków Izby do jednomyślnego poparcia rezolucji wskazując, że "wykaże ono czy opowiadamy się, czy nie, za obroną wolności".

Rezolucja wzywa do natychmiastowego przerwania ognia i wycofania wojsk rosyjskich z Ukrainy, deklaruje wsparcie USA dla ukraińskiego ruchu oporu i zapowiada udzielenie "znacznej dodatkowej pomocy humanitarnej dla uchodźców uciekających przed rosyjską agresją".

03:32

Rosyjskie wojska zajęły Chersoń - poinformowały lokalne władze. To pierwsze duże ukraińskie miasto przejęte przez Rosjan od początku inwazji na Ukrainę.
"Rosyjscy okupanci znajdują się we wszystkich częściach miasta i są bardzo niebezpieczni" - napisał na komunikatorze Telegram szef Obwodowej Administracji Państwowej Giennadij Łaguta.

03:12

Tylko w poniedziałek USA dostarczyło na Ukrainę ponad 200 pocisków przeciwlotniczych Stinger.

03:01

Agencja AFP podaje, że Rosjanie zdobyli miasto Chersoń.

02:59

W ciągu wczorajszego dnia Ukraińcy zniszczyli 3 samoloty i 2 śmigłowce rosyjskie - podaje ministerstwo obrony Ukrainy.

02:57

Kanada dodała kolejne osoby na listę objętych sankcjami.

02:53

W nocy rosyjskie wojska ponownie ostrzelały Kijów. Jak informuje agencja Ukrinform, w centrum ukraińskiej stolicy słyszano co najmniej 4 eksplozje. Władze ogłosiły alarm przeciwlotniczy i zaapelowały do mieszkańców o udanie się do schronów.

02:41

"Najeźdźcy muszą zapamiętać, że się nie poddamy". Przemówienie Wołodymyra Zełenskiego:

02:38

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę z zaatakowanego kraju, w ciągu niespełna tygodnia, uciekło milion osób. To najszybszy exodus uchodźców w tym stuleciu - podało w nocy ze środy na czwartek biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).

Wcześniej w środę UNHCR informowało o prawie 836 tys. uchodźców z Ukrainy, a we wtorek - o około 660 tys. osób, które uciekły z kraju.

Agenda ONZ, która prognozowała wcześniej, że Ukrainę może opuścić do 4 mln uchodźców, ostrzega, że liczba ta może wzrosnąć.

02:27

Zastępca doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa Daleep Singh powiedział w środę w wywiadzie dla CNN, że administracja Joe Bidena szuka sposobów ograniczenia konsumpcji rosyjskiej ropy w Stanach Zjednoczonych, przy zachowaniu globalnej podaży tego surowca.

Wcześniej w środę Biden pytany, czy jest możliwe wprowadzenie zakazu importu ropy naftowej z Rosji odpowiedział, że "wszystkie opcje są na stole".

W środę wieczorem cena ropy naftowej Brent gwałtownie rosła: za baryłkę płacono powyżej 113 dolarów, co oznacza wzrost o 8 proc.

02:20

Reuters: Chiny miały przekazać Rosjanom na początku lutego, aby Ci nie atakowali Ukrainy przed końcem Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Według dziennikarzy The Times Chiny miały wiedzę o planach Moskwy.

02:09

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że jest dumny z heroicznego oporu Ukrainy wobec inwazji Rosji.

"Jesteśmy narodem, który w ciągu tygodnia zrujnował plany wroga. Plany pisane latami: podstępne, przepełnione nienawiścią do naszego kraju i narodu" - powiedział w wystąpieniu opublikowanym w serwisie Telegram. Dodał, że "szczerze podziwia heroiczny opór mieszkańców" miast, którzy oparli się naporowi sił Rosji. Poinformował, że od rozpoczęcia inwazji zgięło około 9 tysięcy rosyjskich żołnierzy.

01:55

Zdjęcia z Kijowa:

01:54
01:48
01:39

W Chersoniu toczą się walki uliczne, a ukraińskie siły obrony terytorialnej starają się odbić miasto z rąk Rosjan - podaje portal Euromaidan PR.

01:33
01:27

Pojawiły się szczegółowe informacje dot. ostrzału Kijowa. Cztery potężne eksplozje miały miejsce w centrum, nieopodal osiedla Nowopeczerskie Lipki. W pobliżu znajduje się stacja metra Drużby Narodów, Dziecięcy Szpital nr 7 oraz Szpital Miejski nr 12.

01:17

W sieci pojawiły się nagrania eksplozji, do których doszło w Kijowie. 

00:58

W Kijowie w centrum miasta doszło do dwóch potężnych eksplozji. Dwie kolejne słychać w pobliżu stacji metra Arsenalnaja - podał portal NEXTA.

00:54

W San Remo i Imperii we włoskiej Ligurii stoją zacumowane i zablokowane dwa luksusowe jachty rosyjskich oligarchów, przyjaciół prezydenta Władimira Putina - podał dziennik "La Stampa". Jachty należą do Giennadija Timczenko i Aleksieja Mordaszowa. Mimo unijnych sankcji, oficjalnie nie napłynęła jeszcze informacja o zamrożeniu majątku właścicieli jachtów.

00:44

Operator systemu SWIFT potwierdził, że 12 marca odłączy rosyjskie banki od międzynarodowego systemu płatności. Jest to zgodne z nałożonymi przez kraje UE sankcjami. 

00:40
00:39

Brytyjski następca tronu książę Karol składając w środę wieczorem wizytę w ukraińskiej katedrze greckokatolickiej w Londynie powiedział, że jest głęboko poruszony odwagą Ukraińców w obliczu "straszliwej agresji" ze strony Rosji.

00:27

Miasto Izium w obwodzie charkowskim zostało ostrzelane przez Rosjan. - Zaatakowany został budynek mieszkalny i dom prywatny. Zginęło co najmniej 3 cywilów - przekazał zastępca mera Wołodymyr Matsokin.

00:22

Zełenski przyznał też pośmiertnie tytuł Bohatera Ukrainy 15 żołnierzom. 

00:21

- Ukraina nie chce być pokryta zwłokami żołnierzy. Zabierzcie ich do domu. Powiedzcie swoim dowódcom, że chcecie żyć, że nie chcecie tutaj umierać tutaj - zwrócił się do rosyjskich żołnierzy Zełenski.

00:20

Według słów Zełenskiego ofiary śmiertelne po stronie Rosjan to 9 tys. osób.

00:18

Zełenski powiedział, że morale wroga słabnie. Wyraził także dumę z mieszkańców ukraińskich miast, którzy wychodzą na ulice, blokując przejazd rosyjskim czołgom. 

00:16

Przemówienie Wołodymyra Zełenskiego do rodaków. 

00:12

We współpracy z innymi instytucjami MSZ i Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie zorganizowały od początku ataku Rosji na Ukrainę trzy konwoje ratujące Polaków z terenów objętych wojną. Z pomocy skorzystało 309 osób.

00:10

Ataki na Kijów w siódmym dniu wojny podsumowuje w swojej relacji Wojciech Cegielski.

Posłuchaj
00:45 11599864_1.mp3 Kijów: nieudany ostrzał budynków rządowych. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

 

23:45
23:39
23:27

Sprzeczne doniesienia na temat przejęcia Chersonia. Mer Ihor Kołychajew powiedział w środę wieczorem, że Rosjanie są na ulicach miasta i utorowali sobie drogę do ratusza. Wcześniej rosyjskie siły ogłosiły, że opanowały miasto, czemu z kolei zaprzeczyły władze Ukrainy. 

Posłuchaj
00:38 11599808_1.mp3 Walki o Chersoń. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

 

23:25

Pracownica Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE na Ukrainie Marina Fenina zginęła podczas ostrzału Charkowa. Straciła życie w czasie robienia zakupów dla swojej rodziny.

23:19

Bank Światowy wstrzymuje wszystkie programy w Rosji i na Białorusi.

23:19

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wszczyna śledztwo ws. zbrodni wojennych na Ukrainie na wniosek 39 państw.

23:12

Pół tysiąca uchodźców z Ukrainy, głównie kobiet i dzieci, przyjechało w środę wieczorem - z Przemyśla do Krakowa - pociągiem Kolei Małopolskich. Wiele osób skierowało się do punktu informacyjnego na dworcu kolejowym, część osób odebrali znajomi.

23:11

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCHR) poinformowało, że na Ukrainie w wyniku inwazji rosyjskiej do północy 1 marca potwierdzono śmierć 227 cywilów, 525 zostało rannych.

UNHCHR zastrzega, że prawdziwa liczba ofiar jest zapewne znacznie wyższa. 

22:52

Mer Chersonia powiedział rosyjskim żołnierzom, żeby nie otwierali ognia do ludności cywilnej, a mieszkańcom miasta polecił, aby poruszali się po mieście tylko za dnia maksymalnie w dwie osoby. - W mieście nie ma wojska ukraińskiego, są tylko cywile, którzy chcą tu żyć - powiedział.

22:52

Rosyjskie wojska prawdopodobnie zajęły Chersoń, miasto leżące nad Morzem Czarnym pomiędzy Odessą a Krymem. Mer Chersonia Igor Kołuchajew poinformował, że rosyjscy żołnierze pojawili się na ulicach oraz weszli do budynku rady miasta.

Jeśli doniesienia się potwierdzą, będzie to pierwsze duże miasto, które zostało zajęte od chwili rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę tydzień temu.

22:50

Metropolita Warszawski kardynał Kazimierz Nycz apelował, by wierzący ofiarowali tegoroczną modlitwę i post w intencji przywrócenia pokoju na Wschodzie. W parafii Opatrzności Bożej w Warszawie Metropolita Warszawski odprawił mszę świętą "o pokój i za Ukrainę".

22:44

Proponowany przez MSWiA projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy zamieszczono w środę wykazie prac legislacyjnych rządu. Przewidziane w nim rozwiązania dotyczą m.in. pracy, kształcenia i legalności pobytu Ukraińców w Polsce, a także utworzenia rezerwy celowej na finansowanie niesionej im pomocy.

22:36

Ewakuacje są planowane także z Charkowa i Sum. MSZ Ukrainy zwróciło się do Rosjan o natychmiastowe zaprzestanie działań wojennych w tych dwóch miastach w celu zorganizowania ewakuacji ludności cywilnej, w tym studentów zagranicznych.

22:35

Około 400 osób, z czego większość to dzieci, zostało ewakuowanych z Wołnowachy w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformowały ukraińskie służby ratunkowe.

22:33

Około 300 ukraińskich Żydów ma przybyć do Izraela w najbliższy weekend samolotami z Warszawy, Mołdawii i Rumunii. Jak podaje Agencja Żydowska, która koordynuje proces rejestrowania wniosków, napłynęły do niej tysiące zgłoszeń. 

22:31
22:28

Uzbrojenie ofensywne, które Hiszpania przekaże walczącej z rosyjską inwazją Ukrainie, zostanie wysłane w piątek - poinformowała minister obrony Margarita Robles. Broń zostanie skierowana do bazy na terenie Polski.

Wśród uzbrojenia znajdzie się m.in. 1370 granatników i 700 tys. sztuk amunicji do lekkich karabinów oraz broni maszynowej. 

22:25

W polskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych odbyło się spotkanie z ambasadorami państw afrykańskich poświęcone współpracy przy ewakuacji z Ukrainy. 

Granicę polsko-ukraińską przekroczyło łącznie blisko 500 tysięcy osób, w tym m.in. studenci z Afryki: 2 tys. 255 obywateli z Nigerii, 1 tys. 363 osób z Algierii, 1 tys. 313 obywateli Maroka.

22:23

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z premierem Japonii Fumio Kishidą. Tematem konsultacji była pomoc dla Ukrainy walczącej z rosyjską agresją i sankcje wobec agresorów - Rosji i Białorusi.

22:20
22:20

"Sbierbank i Gazprombank mają zostać wyłączone z unijnych sankcji ze względu na »transakcje dot. dostaw energii do UE« - to jest nie do zaakceptowania" - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

22:11

W Petersburgu demonstrujący przeciw wojnie na Ukrainie zostali zatrzymani.

22:10

- Nie wiem, co Wam powiedzieć. Wybaczcie! - tymi słowami zwrócił się do Ukraińców Michaił Chodorkowski, były szef koncernu Jukos i przeciwnik Kremla. 

- Przyjaciele - mam nadzieję, że mam moralne prawo, by was tak nadal nazywać. Pierwszy raz występowałem przed Wami na Majdanie w 2014 roku. W koszmarnym śnie nie mógłbym sobie wyobrazić, że po raz drugi zwrócę się do Was tak, jak teraz - powiedział Chodorkowski w wywiadzie opublikowanym przez agencję UNIAN. 

22:01

Dowództwo Sił Specjalnych Operacji (SSO) Ukrainy ostrzega rosyjskich artylerzystów, że "więcej jeńców już nie będzie". "Jesteście naszym celem numer jeden" - napisano.

21:59

- Widzimy trzy główne kierunki inwazji Rosji na Ukrainę: na Kijów, Charków i marsz na północ z Krymu. Nie znamy dokładnie planów Putina, ale ruchy wojsk wskazują na to, że celem Rosjan jest zdobycie Kijowa. Mogą też dążyć do otoczenia jednostek ukraińskich na wschodzie kraju - powiedział rzecznik Pentagonu John Kirby.

21:57

Nowe informacje ws. eksplozji przy dworcu kolejowym w Kijowie. 

"Przy kijowskim dworcu spadły w środę wieczorem odłamki zestrzelonego rosyjskiego pocisku manewrującego" - przekazał doradca w MSW Ukrainy Anton Heraszczenko. Odłamki zestrzelonej rakiety uszkodziły magistralę cieplną. Heraszczenko zapewnił, że zostanie naprawiona do jutra.

Wcześniej informowano, że w pobliżu dworca spadła rakieta.

21:54

- Trwają walki wokół Chersonia, nie możemy potwierdzić informacji Rosjan o tym, że zdobyli miasto - powiedział rzecznik prasowy Pentagonu John Kirby.

Dziennikarz "New York Times" Michael Schwirtz przekazał informację o zajęciu miasta przez agresorów, powołując się na rozmowę z władzami miasta. 

21:49

Amerykanie uderzają restrykcjami eksportowymi w Białoruś za współudział w rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Nakładają też sankcje na eksport technologii dla rosyjskiej zbrojeniówki i przemysłu wydobycia ropy oraz gazu.

Posłuchaj
00:48 11599591_1.mp3 USA nakłada sankcje na Białoruś. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

 

21:45

Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken przyjedzie do Polski w sobotę 5 marca. Spotka się między innymi z ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem, z którym będzie omawiał dalsze działania w związku z rosyjską agresją na Ukrainę.

21:42

Województwo mazowieckie wysłało na granicę z Ukrainą pociąg humanitarny. Może on przywieźć do Warszawy około siedmiuset uchodźców.

21:39

Pierwsze damy Polski i Litwy - Agata Kornhauser-Duda i Diana Nausediene - apelują o solidarność i pomoc dla ukraińskich dzieci.

"Apelujemy do ludzi dobrej woli na całym świecie, do organizacji społecznych, kościołów i przywódców państw: uczyńmy wszystko, co w naszej mocy, aby zakończyć tę wojnę - wojnę dorosłych, której ofiarami padają najmłodsi. Pomóżmy razem jej bezbronnym ofiarom" - głosi list otwarty.

21:35

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz podczas wizyty w Izraelu oświadczył, że NATO nie zaangażuje się militarnie na Ukrainie. - Zachód zapewni wsparcie, ale nie będzie ono gorączkowe - powiedział.

21:32

Duża rosyjska kolumna wojskowa, która zmierza w kierunku Kijowa od północnego zachodu praktycznie nie posunęła się do przodu w ciągu ostatnich 24-36 godzin - powiedział rzecznik Pentagonu John Kirby. Powodem może być przegrupowanie sił rosyjskich, problemy z logistyką i opór wojsk ukraińskich.

20:48

- Polska przyjęła już ponad pół miliona uchodźców uciekających przed tragedią wojny. Niemal codziennie rozmawiam z prezydentem Ukrainy o tym, w jaki jeszcze sposób możemy wesprzeć naszych sąsiadów. Jako naród kolejny raz pokazujemy, co to znaczy solidarność - mówił prezydent Andrzej Duda w orędziu do rodaków.

Czytaj więcej: Orędzie prezydenta: jako naród kolejny raz pokazujemy, co to znaczy solidarność

20:47

Nadchodzące dni będą prawdopodobnie jeszcze trudniejsze - oświadczył prezydent Francji Emmanuel Macron w środę w telewizyjnym orędziu do narodu, potępiając agresję militarną Rosji na Ukrainę. Nikt oprócz Rosji nie chciał tej wojny - podkreślił.

20:39

Skutki ostrzału. Pocisk rozerwał dużą magistralę ciepłowniczą w pobliżu dworca kolejowego. Część Kijowa może zostać pozbawiona ogrzewania.

20:26

- Sytuacja w Charkowie jest bardzo niebezpieczna, toczą się ciężkie walki, miasto jest pod nieustannym ostrzałem Rosjan, są duże straty wśród ludności cywilnej - powiedział stacji BBC w środę mer miasta Ihor Terechow. Dodał, że mieszkańcy Charkowa są zjednoczeni i nie poddadzą się.

20:25

"Rosyjska bomba uderzyła pomiędzy hotelem Ibis a dworcem kolejowym w Kijowie" - relacjonuje Euan MacDonald, dziennikarz "New Voice of Ukraine".

20:16

Do potężnego wybuchu doszło w środę wieczorem w pobliżu kijowskiego dworca kolejowego - informuje agencja Interfax-Ukraina, powołując się na świadków. Portal ZN.ua pisze o serii eksplozji w stolicy. W mieście ogłoszono alarm przeciwlotniczy, wszyscy mają udać się do schronów.

20:14

Alarm powietrzny. Silne eksplozje w Kijowie w dzielnicy Borszczahiwka - informuje NEXTA.

19:59

Bank narodowy Ukrainy (NBU) zablokował działanie kart bankowych wyemitowanych w Rosji i na Białorusi - poinformowały w środę służby prasowe tej instytucji. Zakaz działalności tych kart wprowadzono 1 marca.

19:59

- Rozmawiałem z premierem Izraela Naftalim Benetem o rosyjskiej agresji na Ukrainę - przekazał w środę prezydent Wołodymyr Zełenski. Według izraelskich mediów, prezydent Ukrainy ponowił prośbę o dostawy wyposażenia wojskowego w związku z rosyjską inwazją. Benet na razie nie wyraża na to zgody.

19:59

Prezydent Rosji Władimir Putin otrzymał bardzo wyraźny sygnał, że nie warto bawić się bronią jądrową - oświadczył w środę minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, nawiązując w ten sposób do poniedziałkowego oświadczenia Chin, które wezwały Rosję do deeskalacji.

19:58

Rozpoczęła się kolejna narada prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami rządu, wojska i służb - poinformował resort obrony na Twitterze. W spotkaniu uczestniczy m.in. szef MON Mariusz Błaszczak.

19:58

- W Warszawie na nocleg przyjęliśmy 2,5 tysiąca uchodźców z Ukrainy. Przez miasto przewinęło się kilkadziesiąt tysięcy Ukraińców - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

- To, co się dzieje w Polsce i w Warszawie, jest piękne i wyjątkowe - ocenił z kolei ambasador USA Mark Brzezinski.

19:56

"Głośne wybuchy słyszane w Kijowie" - relacjonuje "The Kyiv Independent".


19:51

Rzecznik Komendanta Głównego Policji inspektor Mariusz Ciarka powiedział, że kraj, który sam łamie prawo, nie powinien być członkiem Interpolu. Wczoraj Komendant Główny Policji zwrócił się do Sekretarza Generalnego Interpolu o wykluczenie Rosji z tej organizacji.

19:50

Wkrótce z Niemiec mają wyruszyć pierwsze zorganizowane przez rząd konwoje z pomocą dla Ukrainy i dla uchodźców wojennych w krajach graniczących z Ukrainą. Według informacji agencji dpa, trwają również prace nad tym, aby ranni ze strefy działań wojennych mogli być leczeni w niemieckich szpitalach.

19:48

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło ponad 7 tys. rosyjskich żołnierzy, a setki trafiły do niewoli - poinformował w środę doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz.

19:48

Syreny alarmowe wyją teraz nie tylko w Kijowie. Ostrzeżenia słychać też w innych miastach. Są to: Ternopil, Żytomierz, Kamieniec-Podolski, Charków, region chmielnicki, obwód lwowski, Czerkasy, Czerniowce, Iwano-Frankiwsk, Odessa.

19:46

Posłuchaj
00:51 11599339_1.mp3 Uchodźcy o sytuacji na Ukrainie (IAR)

 

19:45

W mediach społecznościowych pojawiło się kolejne przerażające nagranie.

19:43

W Kijowie znów wyją syreny przeciwlotnicze.

19:41

H&M zawiesza sprzedaż w Rosji.

19:32

- Akcja przyjmowania uchodźców z Ukrainy przebiega bardzo sprawnie - ocenił w środę w Chełmie wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin po spotkaniu z samorządowcami z terenów przygranicznych. Zapewnił również o wsparciu spółek Skarbu Państwa.

19:31

Co najmniej pięć jachtów należących do rosyjskich miliarderów jest obecnie zakotwiczonych na Malediwach, wyspiarskim kraju na Oceanie Indyjskim, który nie ma umowy o ekstradycji ze Stanami Zjednoczonymi - podała w środę agencja Ukrinform.

19:29

"Sbierbank i Gazprombank mają zostać wyłączone z unijnych sankcji ze względu na »transakcje dot. dostaw energii do UE« - to jest nie do zaakceptowania. Polska domaga się skutecznego i pełnego objęcia sankcjami wszystkich rosyjskich podmiotów, poprzez które Rosja finansuje wojnę" - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

19:26

Roman Abramowicz sprzedaje klub piłkarski Chelsea.

19:16

- Rosja nie rozwiązała jeszcze problemów z logistyką swoich sił zgromadzonych pod Kijowem, a stojąca tam wielokilometrowa kolumna pojazdów była celem prób ukraińskich ataków - powiedział w środę wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Dodał, że rosyjskie siły są skupione m.in. na zajęciu Mariupola.

19:15

Rosja może przygotować deepfake z twarzą prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Na nagraniu szef państwa rzekomo miałby ogłosić kapitulację - ostrzega w środę Centrum Strategicznych Komunikacji i Bezpieczeństwa Informacyjnego. Apeluje, by nie wierzyć takim nagraniom.

18:55

Ukraina umożliwia matkom rosyjskich żołnierzy, którzy trafili do niewoli na Ukrainie, odebranie swoich synów. Stworzona została specjalna infolinia, dzięki której Rosjanie mogą dowiedzieć się o losie swoich bliskich wysłanych na wojnę z Ukrainą.

Czytaj więcej: "Nie walczymy z matkami i ich dziećmi". Rosyjscy jeńcy na Ukrainie będą mogli wrócić do domów

18:54

- Podczas II wojny światowej nie mogliśmy zatrzymać Hitlera, ale teraz możemy zatrzymać Putina. Wzywam cały świat do działania, zróbmy coś, wciąż możemy go zatrzymać - zaapelował w rozmowie z CNN naczelny rabin Ukrainy Jaakow Bleich.

18:50

Rosyjskie wojska działają w kompletnym chaosie, ich morale są osłabione, odmawiają wykonywania rozkazów centralnego dowództwa, w tym ostrzeliwania ukraińskich miast i narzekają na brak zapasów żywności i paliwa - wynika z przechwyconych nagrań, które opisuje "Daily Telegraph".

18:49

Jak odnajdują się w nowej rzeczywistości uchodźcy z Ukrainy? Jak można dołączyć się do pomocy? O tym wszystkim porozmawialiśmy ze Sławomirem Kędzierą, współorganizatorem punktu recepcyjnego w Hrubieszowie.

 

18:47

W sobotę 5 marca w Rzeszowie minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau spotka się z amerykańskim sekretarzem stanu Antonym Blinkenem - poinformował rzecznik resortu Łukasz Jasina.

18:35

82-latek z obwodu czerniowieckiego na Ukrainie przekazał na ukraińskie siły zbrojne całe swoje oszczędności: 100 tys. hrywien (ok. 3,3 tys. dolarów) i 10 tys. USD - pisze w środę portal NV.ua, powołując się na mer miasta Nowodnistrowsk Natalię Cymbaluk.

18:32

- W tej chwili praktycznie dochodzimy do liczby 500 tys. osób, które przekroczyły naszą granicę od momentu, kiedy dokonał się ten akt terroru na naszych sąsiadów, na Ukrainę - powiedział w środę wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki.

18:31

Dziękujemy za nieustające wsparcie USA dla Polski i dla rozwiązania kryzysu wywołanego bestialską napaścią Rosji na Ukrainę. Witamy w Polsce i cieszymy się na dalszą współpracę - oświadczyła marszałek Sejmu Elżbieta Witek po spotkaniu z ambasadorem USA w Polsce. Mark Brzezinski zapewnił, że Polska jest bezpieczna.

18:31

Mimo dramatycznej sytuacji w wielu miastach społeczeństwo zaczyna się adaptować do trudnych warunków. Ludzie "urządzają się" w schronach, wykazują się solidarnością wobec potrzebujących - piszą Andrzej Wilk i Piotr Żochowski w analizie Ośrodka Studiów Wschodnich dotyczącej agresji Rosji na Ukrainę.

18:29

W Chersoniu okupanci przebywają we wszystkich częściach miasta, są bardzo niebezpieczni. Mieszkańcy proszeni są o pozostawanie w domu i niewychodzenie na zewnątrz - podał szef obwodowej administracji państwowej Giennadij Łaguta.

18:28

Policja w Charkowie donosi, że dzisiejsze rosyjskie naloty i ataki artyleryjskie spowodowały śmierć czterech osób, a 15 zostało rannych. Służby ratownicze i policja nadal pracują w miejscach bombardowań.

18:27

Rosyjski pocisk uderzył w statek pod banderą Bangladeszu w porcie Olvia. Statek zapalił się - donosi Ukraiński Zarząd Morskich Portów. Na ratunek wysłano holowniki. Nie wiadomo jeszcze, czy są ofiary.

18:20

Resort obrony narodowej w środę na Twitterze ostrzegł przed fałszywymi SMS-ami dotyczącymi stawiennictwa w siedzibach Wojskowych Komend Uzupełnień i Wojewódzkich Sztabach Wojskowych. Wojsko Polskie nie jest ich autorem. Nie prowadzi mobilizacji.

18:18

- Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział mi, że absolutnie się nie cofną, że będą bronili Kijowa ze wszystkich sił - podkreślił w środę prezydent Andrzej Duda. - Duch jest w nim i w jego współpracownikach. Robimy wszystko, żeby mieli poczucie, że nie są sami, że jesteśmy z nimi - dodał.

18:17

Po raz pierwszy rosyjskie Ministerstwo Obrony przyznało, że poniosło straty w wojnie z Ukrainą. Według Kremla dotychczas śmierć odniosło 498 rosyjskich żołnierzy, a 1597 zostało rannych.

Dane te nie zgadzają się jednak z ustaleniami ukraińskich władz. Według Kijowa Rosjanie do godz. 9 stracili ponad 5,8 tys. wojskowych.

18:16

W Rosji trwają protesty przeciwko inwazji na Ukrainę.

18:13

Przeciwko rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ głosowały: Rosja, Białoruś, Syria, Korea Północna i Erytrea.

18:12

Amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości ogłosiło w środę powołanie specjalnej grupy śledczej, której celem będzie ściganie i aresztowanie "skorumpowanych rosyjskich oligarchów i każdego, kto łamie sankcje Waszyngtonu wobec Moskwy po inwazji na Ukrainę".

18:11

Mieszkańcy Kijowa przygotowują się do odparcia ataku rosyjskich wojsk. Mer stolicy Witalij Kliczko poinformował ludzi o ściągnięciu rosyjskiego wojska w okolice miasta i wezwał mieszkańców by się nie poddawali i stawali do walki z wrogiem - relacjonuje korespondentka PAP. - Paniki w Kijowie nie ma. Wszyscy są zjednoczeni - podkreśla.

18:10

Każdy na Ukrainie walczy, jak może. Niepełnosprawni przygotowują koktajle Mołotowa.

18:06

"Rozmawiałem w środę z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem i podkreśliłem, że Ukraina potrzebuje teraz kolejnych dostaw broni, szczególnie dla swoich sił powietrznych" - napisał w środę na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

18:05

Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło w środę rezolucję potępiającą Rosję i wzywającą do wycofania jej wojsk z Ukrainy. Za przyjęciem dokumentu głosowało 141 państw, przeciwko - 5. Od głosu wstrzymało się 35 krajów.

18:04

Unia Europejska nałożyła sankcje indywidualne i gospodarcze na Białoruś w związku z jej rolą w militarnej agresji wobec Ukrainy.

18:03

W spotkaniu ministrów spraw zagranicznych unijnych krajów pojutrze w Brukseli wezmą także udział szefowie dyplomacji z Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Kanady i USA oraz sekretarz generalny NATO.

Poinformował o tym na Twitterze szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. "Wspólnie, w ramach transatlantyckiej jedności, wyrażamy sprzeciw wobec rosyjskiej inwazji i solidarność z Ukrainą" - podkreślił szef unijnej dyplomacji.

18:02

W sieci krążą nagrania, które pokazują, jak Rosjanie plądrują sklepy na Ukrainie.

17:48

W Rosji 4 marca może być wprowadzony stan wojenny - informuje w środę doradca ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak. Ukraińskie media podkreślają, że miałoby to na celu m.in. zdławienie społecznych protestów, które mogą się aktywizować w związku z oddziaływaniem sankcji.

17:47

Pojawiły się nowe zdjęcia, które obrazują sytuację w kijowskim metrze. Tunele od kilku dni są schronem przeciwlotniczym dla tysięcy Ukraińców.

17:44

Ukraińskie Siły Zbrojne uwolniły miasto Makariv w obwodzie kijowskim od rosyjskich najeźdźców i zabezpieczyły swoje pozycje - informują ukraińskie władze.

17:43

Do miasta Bałaklija (obwód charkowski) wjechały rosyjskie pojazdy pancerne. Burmistrz zapowiedział, że władze miasta nie będą współpracować z okupantem - informują ukraińskie władze.

17:41

"My weterani walk o niepodległość i wolność Polski, pragniemy podkreślić nasze uznanie wobec ukraińskiego narodu i Sił Zbrojnych Ukrainy" - napisała prezes ŚZŻAK por. Teresa Stanek w specjalnym oświadczeniu wydanym w związku z agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.

Światowy Związek Żołnierzy AK podkreśla swoje uznanie dla walki narodu ukraińskiego z najazdem Rosji. Porównują także opór Ukraińców między innymi do walki z bolszewikami w latach 1919-1920, we wrześniu 1939 r. i sprzeciwu Polaków wobec sowieckiej okupacji po II wojnie światowej. "Wiemy jak trudna jest walka z odwiecznym wrogiem europejskiej wolności jakim jest Rosja. Jako Polacy toczyliśmy ją przez setki lat, niejednokrotnie jej ofiarami była ludność cywilna, a także dzieci" - napisała por. Teresa Stanek "Mitsuko" w wydanym we wtorek oświadczeniu.

17:38

Do Polski przyjedzie dziś pierwsza grupa dzieci z ukraińskich domów dziecka. - Dwa tysiące sierot ewakuowano ze wschodniej części Ukrainy - poinformował Maciej Dubicki z Caritas Polska. - Przyjmiemy dwa tysiące dzieci, również z niepełnosprawnościami, które znalazły się w sytuacji zagrożenia życia, zostanę przewiezione do ośrodków Caritas oraz zgromadzeń zakonnych męskich i żeńskich - zaznaczył.

17:35

- Polska nie zamierza brać udziału w wojnie. Nic nie wskazuje na to, żebyśmy mieli zostać zaatakowani - mówił prezydent Andrzej Duda po Radzie Bezpieczeństwa Narodowego ws. sytuacji w Ukrainie.

Czytaj więcej: Prezydent po Radzie Bezpieczeństwa Narodowego: Polska nie zamierza brać udziału w wojnie

17:33

Unia Europejska deklaruje gotowość wspierania finansowo uchodźców z Ukrainy i krajów ich przyjmujących. Poinformowała o tym Komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson.

17:33

W miejscowości Barysziwce pod Kijowem wysadzono most. Jest to kolejna tego typu próba zatrzymania rosyjskich wojsk, które chcą okrążyć ukraińską stolicę.

17:27

Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denysowa poinformowała w środę, że w wyniku inwazji rosyjskiej zginęło do tej pory 21 dzieci, a 55 jest rannych.

17:26

Jak wygląda pomoc w szpitalu przy granicy? Nasz reporter rozmawiał z dyrektor placówki w Hrubieszowie Alicją Jarosińską.

 

 

17:25

- Do Polski przyjmowani są wszyscy, którzy chronią się przed wojną, ale to kontrolowany proces - zapewnił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. - Przy granicach nie ma zwiększenia przestępczości po przyjęciu uchodźców - dodał.

17:23

170 osób wyjechało w czterech autobusach ze Lwowa. Transport, który odbył się 2 marca, został zorganizowany dzięki działaniom Konsulatu Generalnego RP we Lwowie i centrali Ministerstwa Spraw Zagranicznych.


17:22

17:21

- Informacje o tym, że Chersoń padł nie są prawdą. Nasza armia i miejscowi obrońcy nadal stawiają opór w mieście i wokół niego - powiedział Ołeksij Arestowycz, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, cytowany przez agencję Reutera. Według niego "trwają walki na ulicach".

17:18

- Rosja bombarduje szpitale, przedszkola, kluczową infrastrukturę, powoduje masowy głód - powiedziała ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield podczas nadzwyczajnej debaty Zgromadzenia Ogólnego. Dodała, że Rosja planuje dodatkowe zbrutalizowanie konfliktu.

17:17

Ukraińskie ministerstwo obrony podaje, że siły zbrojne są w posiadaniu dokumentów planowych jednego z pododdziałów batalionowej grupy taktycznej 810 - samodzielnej brygady piechoty morskiej Floty Czarnomorskiej Rosji.

Wśród dokumentów są m.in. robocza mapa, zadania bojowe, tabela pseudonimów wywoławczych, tabela sygnałów dowodzenia, tabela tajnego dowodzenia.

Z otrzymanych informacji wynika, że dokumenty planowe na wojnę z Ukrainą były zatwierdzone 18 stycznia 2022 roku, a sama operacja zajęcia kraju ma - według nich - trwać 15 dni - od 20 lutego do 6 marca.

Ostatecznym celem pododdziału miał być udział w blokadzie i wzięciu pod kontrolę miasta Melitopol w obwodzie zaporoskim.

"Więc jeśli po raz kolejny któryś z jeńców powie, że przyjechał na ćwiczenia i zbłądził - nie wierzcie w to! Wiedzieli, dokładnie planowali i przygotowywali się" - piszą ukraińskie siły zbrojne.

16:57

Broń wysłana przez Niemcy została w środę dostarczona na Ukrainę - informuje agencja dpa, powołując się na informacje z kręgów rządowych. Kolejni dodatkowi żołnierze Bundeswehry dołączają do jednostki NATO na Litwie.

16:55

- Ta sytuacja bardzo jednoczy nasz naród - mówi Polskiemu Radiu pallotyn, Ukrainiec polskiego pochodzenia, ksiądz Paweł Goraj z Biłohirji. W tym miasteczku w zachodniej części Ukrainy pallotyni prowadzą przy klasztorze rodzinny dom dziecka.

Jak mówi, nadal wielu Ukraińców przemieszcza się na zachód kraju. - Przyjmujemy uciekinierów, mogą przenocować i zjeść, a potem podjąć decyzję, czy jadą dalej. Większość jedzie. Są bardzo zestresowani, staramy się ich uspokoić. Ludzie przychodzą i pomagają nam, pod klasztorem przygotowujemy piwnice na schrony - opowiada.

16:54

Z powodu inwazji Rosji na Ukrainę z zaatakowanego kraju uciekło do 1 marca już prawie 836 tys. osób - podało w środę biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR). Oznacza to, że w ciągu ostatniej doby państwo to opuściło kolejne ponad 170 tys. osób.

16:51

Prezydent USA Joe Biden, odpowiadając na pytanie Polskiego Radia, czy popiera ustanowienie amerykańskich stałych baz wojskowych w Polsce i innych krajach wschodniej flanki, powiedział, że decyzja w tej sprawie należy do NATO.

16:50

Niepokojące nagrania z Enerhodara w obwodzie zaporoskim. "Okupanci użyli granatów ogłuszających przeciwko ludności cywilnej" - relacjonuje NEXTA.

16:41

Wojska rosyjskie otworzyły ogień i zaczęły obrzucać granatami protestujących cywilów w Enerhodarze (niedaleko największej elektrowni jądrowej w Europie). Kilka osób zostało rannych - informuje ukraińskie MSZ.

Czytaj więcej: Heroiczna postawa mieszkańców Enerhodaru. Bronią dostępu do elektrowni jądrowej

16:37

Miasto Mariupol (obwód doniecki) było pod ostrzałem rosyjskich najeźdźców od ponad 14 godzin. 42 osoby są ranne - podało ukraińskie MSZ.

16:36

"Rozmawiałem z premierem Mateuszem Morawieckim i przewodniczącym Unii Europejskiej Charlesem Michelem o straszliwej wojnie, którą Rosja prowadzi przeciwko Ukrainie, niszcząc miasta i zabijając cywilów. Doceniamy szybką, wszechstronną pomoc i wsparcie dla członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej!" - napisał premier Ukrainy.

16:35

Martyna Bildziukiewicz - Polka, która jest szefową East Stratcom Task Force, specjalnej komórki Unii Europejskiej skoncentrowanej na walce z rosyjską dezinformacją - oświadczyła w środę na Twitterze, że rosyjska państwowa sieć medialna Russia Today oraz kanał Sputnik zostały zablokowane w UE, ponieważ "usprawiedliwiają wojnę Putina na Ukrainie".

16:31

Zniszczenia w Charkowie.

16:28

Cztery osoby zginęły, a pięć zostało rannych podczas rosyjskiego nalotu na jeden z punktów kontrolnych w Korosteniu, w obwodzie żytomierskim na Ukrainie - podały lokalne ukraińskie media, powołując się na zastępcę mera Natalię Czyżewską.

16:28

16:26

W środę wieczorem wyruszy specjalny pociąg humanitarny do granicy, który przywiezie do Warszawy uchodźców z Ukrainy - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

16:24

"Jestem w stałym kontakcie z naszym zaufanym przyjacielem, szefem RE Charlesem Michelem. Omówiliśmy obecną sytuację na polu bitwy i wysiłki dyplomatyczne. Oczekujemy pozytywnych sygnałów ws. członkostwa Ukrainy w UE" - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.16:22

Ponad 20 białoruskich wojskowych i urzędników reżimu w Mińsku zostało objętych unijnymi sankcjami za współudział w rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Restrykcje weszły w życie wraz z publikacją w Dzienniku Urzędowym.

Wpisani na czarną listę mają zakaz wjazdu do Unii, zablokowane majątki w Unii i zamrożone konta w europejskich bankach.

16:21

W Unii Europejskiej weszły w życie sankcje wykluczające niektóre rosyjskie banki z systemu SWIFT. 

Sankcje objęły banki: Otkrytije, Nowikom, PSB, Bank Rossija, Sowkom, VEB i VTB.

16:21

"Dotychczasowa pomoc Zachodu nie jest wystarczająca, Ukraina potrzebuje jej więcej" - napisał szef Biura Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak w tekście opublikowanym przez "New York Times". Zaapelował też do NATO o ustanowienie strefy zakazu lotów nad Ukrainą.

16:20

Zgromadzenie Ogólne ONZ głosuje w środę nad niewiążącą rezolucją, która potępia Rosję za akty przemocy na Ukrainie. Dokument żąda natychmiastowego wycofania rosyjskich wojsk z tego kraju.

16:20

Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy, przekazał w środę w komentarzu dla portalu Ukrainska Prawda, że dążenie Kremla do uczynienia zbiegłego prezydenta Wiktora Janukowycza nowym przywódcą Ukrainy świadczyłoby o rosyjskiej ignorancji względem poglądów obywateli kraju.

16:20

Sieci ukraińskich supermarketów wspólnie z instytucjami rządowymi tworzą dostępną online mapę otwartych sklepów - poinformował w środę minister rolnictwa Roman Łeszczenko. Minister zdrowia Wiktor Laszko przekazał z kolei, że na Ukrainie wciąż trwa epidemia COVID-19, ale do szpitali dostarczany jest tlen, a kraj ma wystarczającą liczbę szczepionek.

16:19

"Putin liczył na to, że zajmie Ukrainę w trzy dni. Właśnie taki zapas prowiantu rozdał swoim żołnierzom, kiedy wysłał ich do walki na naszą ziemię" - pisze w środę Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

16:07

Oprócz Stanów Zjednoczonych, także Czarnogóra zamknęła przestrzeń powietrzną dla Rosji.

15:38

Nakaz blokujący rosyjskim samolotom i liniom lotniczym możliwość wchodzenia i korzystania z całej przestrzeni powietrznej Stanów Zjednoczonych wejdzie w życie o 3.00 czasu obowiązującego w Polsce - poinformowały amerykański departament transportu i Federalna Administracja Lotnictwa.

15:38

MSZ Ukrainy uruchomiło specjalny serwis, informujący o wydarzeniach na Ukrainie, w języku angielskim: https://war.ukraine.ua/.

Na platformie m.in. bieżąca relacja, dotycząca sytuacji na Ukrainie, a także wskazówki, jak dopomóc Ukrainie, zmagającej się z rosyjską inwazją.

15:28

MSZ Ukrainy uruchomiło specjalny serwis, informujący o wydarzeniach na Ukrainie, w języku angielskim: https://war.ukraine.ua/.

Na platformie m.in. bieżąca relacja, dotycząca sytuacji na Ukrainie, a także wskazówki, jak dopomóc Ukrainie, zmagającej się z rosyjską inwazją.

15:28

 Ukraińska armia wystosowała apel do matek rosyjskich żołnierzy wziętych na Ukrainie do niewoli, aby pojechały tam odebrać swoich synów - poinformowało ministerstwo obrony Ukrainy.

15:25

Rosja chce na nowo ogłosić prezydentem Ukrainy Wiktora Janukowycza - podaje "Ukraińska Prawda", powołując się na miejscowe źródła wywiadowcze. Chodzi o prorosyjskiego polityka, który był prezydentem kraju przez cztery lata, ale uciekł z Ukrainy po rewolucji w 2014 roku.
Ukraińska gazeta twierdzi, że Janukowycz jest teraz w Mińsku.

Niewykluczone, że polityk miałby w najbliższym czasie wygłosić przesłanie do narodu. Rosyjskie władze niemal wprost mówią, że po ewentualnym zdobyciu Kijowa chciałyby odsunąć od władzy demokratycznie wybranego Wołodymyra Zełeńskiego oraz rząd w Kijowie. "Ukraińska Prawda" twierdzi, że Moskwa chciałaby na jego miejsce umieścić właśnie Wiktora Janukowycza.

15:18

- Chcemy rzetelnej analizy prawnej tego, na jakiej podstawie Rosja pozostaje stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ - oświadczył  szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.

- Jesteśmy przekonani, że kiedy ta analiza prawna zostanie przeprowadzona, okaże się, że Rosja w RB ONZ jest nielegalnie - dodał.

15:14

- Ambasador Białorusi w Kiszyniowie Anatolij Kalinin zaprzeczył, jakoby władze w Mińsku wiedziały o rzekomo planowanym przez Rosję ataku na Mołdawię. Sugerował to ostatnio Alaksandr Łukaszenka, pokazując jedną z wojskowych map, wynika z komunikatu MSZ Mołdawii.

W zamieszczonym na stronie resortu oświadczeniu ministerstwo poinformowało, że wezwało w trybie pilnym do siedziby resortu ambasadora Białorusi Anatolija Kalinina w związku ze zdjęciami mapy, którą pokazano podczas spotkania białoruskiej Rady Bezpieczeństwa. Na prezentowanym przez Łukaszenkę dokumencie widniał kierunek rosyjskiego uderzenia na Mołdawię.

15:07

Rosja niszczy nasze miasta, my niszczymy jej gospodarkę - oświadczył w środę szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba podczas briefingu online.

Jak poinformował minister, na Ukrainę jadą z 16 krajów ochotonicy, którzy są gotowi ramię w ramię z ukraińskim narodem walczyć przeciwko agresorowi.

Ich łączna liczba już przekroczyła 1000 osób - przekazał. Stale nadchodzą kolejne zgłoszenia - dodał Kułeba

14:46

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk poinformowała w środę, że zwróciła się do papieża Franciszka, by porozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem o tym, aby na zaatakowanej przez Rosję Ukrainie utworzyć korytarze humanitarne dla cywilów.

14:43

Ukraina potrzebuje utworzenia korytarza humanitarnego, który umożliwi dostarczanie leków do szpitali - powiedział ukraiński minister zdrowia Ołeh Laszko.

Szef resortu zdrowia poinformował, że Ukraina ma problemy z dystrybucją leków do aptek i szpitali w związku z rosyjską inwazją.

14:37

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział, że to, co robią Rosjanie na Ukrainie, można uznać za zbrodnię wojenną.

14:21

W wyniku ostrzału Siewierodoniecka - około 100-tysięcznego miasta we wschodniej Ukrainie w obwodzie ługańskim - został uszkodzony dach jednego z przedszkoli. W budynku jest ośmioro dzieci. Trwa ewakuacja. Poinformował o tym szef władz obwodowych Serhij Hajdaj na Facebooku.

"Po ostrzale w mieście Siewierodonieck w przedszkolu przy Alei Centralnej 61 uszkodzeniu uległ dach przedszkola i zerwana jest sieć ciepłownicza. W piwnicy jest około 10 osób, w tym 8 dzieci. Podejmowane są działania mające na celu ich ewakuację" - napisał Hajdaj. 

13:55

W ciągu sześciu dni inwazji Rosjanie zniszczyli setki obiektów infrastruktury transportowej, budynków mieszkalnych, szpitali i przedszkoli. Ukraińskim ratownikom udało się uratować życie ponad 150 osobom, wyeliminować ponad 400 pożarów powstałych po ostrzale wroga, ewakuować ponad 500 osób - czytamy w raporcie.

13:51

W ciągu siedmiu dni wojny zginęło ponad 2000 cywili – państwowa ukraińska służba ds. sytuacji nadzwyczajnych.

13:46
13:45

Od jutra w Warszawie w przychodniach Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii przy ulicy Koszykowej 79 B dzieci i młodzież z Ukrainy będą mogły liczyć na bezpłatną pomoc psychologiczną i psychiatryczną.

13:44

Budynek konsulatu Słowenii w Charkowie został zniszczony w wyniku rosyjskiego uderzenia, o czym poinformowało słoweńskie ministerstwo spraw zagranicznych. Żaden członek personelu placówki nie ucierpiał w ataku.

13:44

88 proc. Ukraińców wierzy, że uda się odeprzeć atak Rosji na ich kraj, a 80 proc. wyraża gotowość do walki z bronią w ręku – wykazał opublikowany w środę sondaż grupy Rejtynh.

13:41
13:40

Ukraina potrzebuje utworzenia korytarza humanitarnego, który umożliwi dostarczanie leków do szpitali - powiedział ukraiński minister zdrowia Ołeh Laszko.

13:32

- System opieki zdrowotnej w Polsce jest przygotowany na przyjęcie pacjentów z Ukrainy zarówno rannych w wyniku działań zbrojnych, jak i chorych – zapewnił w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

13:31

Rosyjskie wojska dokonały ostrzału budynku rady miejskiej w Charkowie, drugim co do wielkości mieście Ukrainy – podaje agencja Interfax-Ukraina, powołując się na wiceszefa administracji obwodowej Romana Semenuchę.

13:25

Posłuchaj

00:18 11598130_2.mp3 Zbigniew Rau - należy się zastanowić, czy Rosja powinna być częścią Rady Praw Człowieka (IAR) 
13:24

Pierwsze pociągi z ukraińskimi uchodźcami przyjechały do Berlina. Niemieckie MSW podziękowało Polsce za troskę i opiekę, jakimi otoczyła ich po dotarciu do Unii Europejskiej. Polacy pomagają Ukraińcom także w stolicy Niemiec.

13:21

"Wojna to przede wszystkim tragedia ludzka" - napisał Charles Michel.

13:20

Rada UE wprowadziła w środę kolejne środki ograniczające wobec Rosji i w trybie pilnym zawiesiła działalność nadawczą prokremlowskich mediów Sputnik i RT w Unii Europejskiej lub skierowaną do odbiorców w Unii Europejskiej.

13:18

Premier Japonii Fumio Kishida oświadczył, że przekazał premierowi RP Mateuszowi Morawieckiemu w rozmowie telefonicznej, że Japonia jest gotowa przyjmować Ukraińców uciekających ze swojego kraju przed rosyjską inwazją – podała w środę agencja Reutera.

13:16

42 proc. polskich przedsiębiorstw odczuwa duże lub bardzo duże zagrożenie dla prowadzonej działalności w związku z agresją Rosji na Ukrainę - wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Co trzecia firma wskazuje na niedostępność potrzebnych produktów, najwięcej w branży budowlanej.

13:13

W Rosji miały zostać zatrzymane dzieci w wieku szkolnym, które protestowały przeciwko wojnie na Ukrainie. 

13:13

Szkoła w Charkowie.

13:11

Komisja Europejska zaproponowała w środę uruchomienie dyrektywy w sprawie tymczasowej ochrony, aby zapewnić szybką i skuteczną pomoc osobom uciekającym przed wojną na Ukrainie.

Wniosek KE zmierza do tego, aby osoby takie otrzymały w UE tymczasową ochronę, co oznacza, że otrzymają zezwolenia na pobyt oraz uzyskają dostęp do edukacji i do rynku pracy.

13:10

W siódmym dniu wojny Ukraińcy rozbili elitarną jednostkę rosyjską pod Charkowem; chodzi o 200. Samodzielną Brygadę Strzelców Zmotoryzowanych - poinformował w środę doradca administracji prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz, cytowany przez portal RBK.

13:02

Premier Mateusz Morawiecki i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel rozmawiali w środę wspólnie z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem; zapewnili go o pełnym wsparciu materialnym dla Ukrainy i udzieleniu pomocy uchodźcom - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

13:00

- Będziemy chronić osoby ubiegające się o azyl i pomagać tym, którzy szukają bezpiecznej drogi do domu - napisała w środę na Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

12:55

- Druga tura rozmów ukraińsko-rosyjskich odbędzie się w środę wieczorem – powiedział portalowi Suspilne doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Ołeksij Arestowycz.

12:49
12:46

- Ukraińskie wojsko przeszło do ofensywy po raz pierwszy od początku rosyjskiej agresji; żołnierze przesunęli się na przedmieścia kontrolowanej przez prorosyjskich separatystów Gorłówki w obwodzie donieckim - powiedział w środę doradca administracji prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz, cytowany przez portal RBK.

12:45

Według informacji przekazanych przez ukraińskie media Rosja może szykować Wiktora Janukowycza na przywódcę marionetkowych władz.

12:45

Siedem rosyjskich banków zostanie odłączonych od globalnego systemu rozliczeń finansowych SWIFT. Decyzja unijnych krajów weszła w życie wraz z publikacją w Dzienniku Urzędowym.

12:42

 - Miastu grozi katastrofa humanitarna, potrzebujemy "zielonego korytarza" do ewakuowania ludności - napisał na Facebooku mer Chersonia Ihor Kołychajew. - Potrzebujemy cudu – dodał.

"Apeluję do wszystkich mediów – chersońskich, obwodowych, krajowych, światowych!" – napisał Kołychajew, prosząc media, by "wykorzystały siłę czwartej władzy i pomogły uzyskać zielony korytarz" dla mieszkańców miasta.

12:37

Kolejna eksplozja w Charkowie.

12:29

Mimo inwazji na Ukrainę były kanclerz Gerhard Schroeder trzyma się przyjaźni z Władimirem Putinem i rosyjskich powiązań biznesowych - pisze portal stacji WDR. Przybywa głosów krytykujących byłego kanclerza. Padają oskarżenia o chciwość.

- Zawsze tylko brać, brać, brać, brać... - mówi lokalny polityk SPD.

12:28
12:27

Mer Konotopu na Ukrainie Artem Semenichin powiedział, że rosyjskie wojska, które wkroczyły do miasta, postawiły miejscowym władzom ultimatum: jeśli mieszkańcy będą stawiać opór, artyleria "rozniesie" miasto - poinformował RBK. Według portalu mieszkańcy i mer opowiedzieli się za walką.

12:27

- Antykremlowski opozycjonista Aleksiej Nawalny, więziony od ponad roku w rosyjskiej kolonii karnej, w środę na Twitterze zaapelował do Rosjan, by codziennie protestowali przeciw wojnie na Ukrainie, którą - jak powiedział - rozpętał "szalony car", prezydent Rosji Władimir Putin.

12:12

- Mamy pełną synchronizację - powiedział ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski o współpracy amerykańskiej administracji i polskich władz. - To najlepsza rzecz jaką widziałem od wielu miesięcy - dodał. Poinformował też, że USA skierują do Polski pomoc przeznczoną dla uchodźców z Ukrainy.

12:11

63,9 proc. Polaków dobrze ocenia działania prezydenta Andrzeja Dudy w związku z agresją Rosji na Ukrainę. O premierze Mateuszu Morawieckim dobrze w tym kontekście wypowiada się  61,1 proc. respondentów - wynika z sondażu IBRiS dla Radia ZET.

12:06
12:04

- Na razie nie wiadomo, kiedy odbędą się znów rozmowy z Federacją Rosyjską - powiedział w środę minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

11:59

Rosyjska delegacja będzie gotowa do kontynuacji rokowań z Ukrainą w drugiej połowie dnia - poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

11:56

Trwa ofensywa Rosjan na południu Ukrainy. Wojska rosyjskie dokonują wielogodzinnego zmasowanego ostrzału 400 tysięcznego Mariupola nad Morzem Azowskim. Zabijają cywilów, wśród mieszkańców są też ranni.

11:39

Jest zgoda ambasadorów unijnych krajów na sankcje gospodarcze wobec Białorusi za współudział w inwazji na Ukrainę. Z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że chodzi o blokadę eksportu towarów, ale nie ma decyzji o usunięciu Białorusi z systemu rozliczeń finansowych SWIFT.

11:39

Ogłoszono alarm przeciwlotniczy w Kijowie i w Czernihowie.

11:37

W nocnym rosyjskim ataku rakietowym na Żytomierz zginęły 3 osoby, a rannych zostało 16 osób, wśród nich siedmioro dzieci. 

11:25

Decyzją Komendanta Głównego Policji gen. insp. Jarosława Szymczyka przekazujemy policjantom z Ukrainy hełmy i kamizelki kuloodporne. Konwój na Ukrainę już w drodze - przekazał rzecznik KGP inspektor Mariusz Ciarka.

11:24

Były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, w swoim kraju skazany zaocznie za zdradę stanu, znajduje się w Mińsku – poinformował w środę portal Ukrainska Prawda, powołując się na swoje źródło w wywiadzie Ukrainy.

11:15

Reporter portalu PolskieRadio24.pl Paweł Kurek rozmawiał z mieszkańcami Siedliszcza.

11:13
11:05
11:04

W związku z wojną na Ukrainie Niemiecki Związek Policji (GdP) i Niemiecka Federacja Policji (DPolG) ostrzegają przed atakami na rosyjskie lub ukraińskie obiekty w Niemczech. Policja apeluje też o ochronę uchodźców ukraińskich w Niemczech przed rosyjskimi służbami specjalnymi.

11:04

Władze miasta Enerhodar na południowo-wschodniej Ukrainie, obok Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, informują, że rosyjskie wojska w środę podjęły kolejną próbę wejścia do miasta.

- Mieszkańcy ich nie wpuścili – poinformował mer Dmytro Orłow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

10:55
10:54

- Władze rosyjskie okazują pogardę dla praw człowieka, która rozlała się na naród ukraiński; powinniśmy zapytać samych siebie, czy Rosja powinna nadal być członkiem Rady Praw Człowieka ONZ - powiedział w środę w Genewie szef MSZ Zbigniew Rau podczas 49. sesji Rady.

10:53

Działająca na Uralu rosyjska grupa wydawnicza WK-media wydrukowała gazety z antywojennym apelem. Na okładce zamieszczono hasło "Zatrzymać to szaleństwo", a obok QR-kod do antywojennej petycji, którą podpisało już ponad milion 136 tysięcy Rosjan.

10:52

Na stronach internetowych Aleksieja Nawalnego ukazał się antywojenny apel. Lider opozycji wezwał Rosjan i Białorusinów, aby codziennie wychodzili na ulice i protestowali przeciwko wojnie.

10:45

W ciągu ostatnich 24 godzin postępy rosyjskiej inwazji na Ukrainę były ograniczone, co wynika z trudności logistycznych oraz silnego oporu ukraińskiego - poinformowało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

10:44
10:44

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel mówił na lotnisku w Jasionce pod Rzeszowem, że w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, Unia Europejska jest zjednoczona ze swoimi partnerami i sojusznikami.

Szef RE spotkał się dziś z premierem Mateuszem Morawieckim, by dyskutować na temat pomocy dla ukraińskich uchodźców oraz unijnej odpowiedzi na inwazję.

10:42

Rosja wycofała wniosek o zgodę na przepłynięcie w kierunku Morza Czarnego czterech okrętów wojennych przez zarządzane przez Turcję cieśniny czarnomorskie - poinformowała w środę agencja Reutera, cytując ministra spraw zagranicznych Turcji Mevluta Cavusoglu.

10:40

Ambasadorowie państw członkowskich UE zatwierdzili pakiet sankcji wobec Białorusi.

10:39

W piątek (4.02.) w Brukseli odbędzie się nadzwyczajne spotkanie ministrów spraw zagranicznych unijnych krajów - usłyszała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

10:39

Papież podziękował Polakom za pomoc, którą niosą Ukrainie. Franciszek spotkał się z wiernymi na audiencji ogólnej w watykańskiej auli Pawła VI.

10:33
10:32

- Rosja niejednokrotnie zaczynała operacje wojskowe w oparciu o błędne kalkulacje, nadrabiając to później brutalną siłą, i tak zaczyna się dziać na Ukrainie - mówi Keir Giles, analityk ds. Rosji w Królewskim Instytucie Spraw Międzynarodowych (Chatham House) w Londynie.

10:32

Brytyjski minister obrony Ben Wallace powiedział w środę, że Rosjanie wyraźnie zmienili taktykę i bombardowanie ukraińskich miast może się tylko nasilać.

Wyraził opinię, że prezydent Rosji Władimir Putin nie przejmuje się sankcjami.

10:26

- Wracamy na Ukrainę, by walczyć o swój kraj. Robimy to najpierw dla swoich dzieci, by miały dobre życie, a w konsekwencji dla następnych pokoleń. Nie poddamy się – zapewniają Siergiej i Andriej, którzy w środę rano razem z innymi Ukraińcami czekają na dworcu autobusowym w Lublinie na autobus do ich kraju.

10:25
10:24
10:23

Niemcy muszą w większym stopniu opierać się na własnych źródłach energii i stać się bardziej niezależne od rosyjskiego gazu, powiedział minister gospodarki Robert Habeck w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk.

Nie wyklucza, że elektrownie węglowe w Niemczech będą musiały działać dłużej.

10:15

Kolejny już przypadek blokowania rosyjskiej kolumny przez cywili. Tym razem Starobielsk w obwodzie ługańskim.

10:12

 Alarm przeciwlotniczy ogłoszono w środę w kolejnych miastach Ukrainy, w tym we Lwowie – poinformował portal Suspilne. W Mikołajowie na południu kraju doszło do wysadzenia rosyjskiego desantu i ogłoszono godzinę policyjną.

10:03

W ciągu sześciu dni wojny na Ukrainie zginęło ponad 5840 rosyjskich żołnierzy - podał w środę portal RBK, powołując się na komunikat ukraińskiego ministerstwa obrony.

09:56

Okupanci rozpoczęli ostrzał Odessy.

09:52

Pracownicy portalu dziennikarstwa śledczego Bellingcat gromadzą dowody na możliwe zbrodnie wojenne popełniane przez stronę rosyjską na Ukrainie - poinformował założyciel portalu Eliot Higgins, cytowany w środę przez dziennik "The Guardian".

09:52
09:47

Mer Mariupola Wadym Bojczenko zwrócił się w środę do ukraińskiego sztabu generalnego o wsparcie zbrojne z powodu kontynuowanych rosyjskich ataków na miasto.

- Dziś trwa ludobójstwo narodu ukraińskiego, z ludnością rosyjskojęzyczną włącznie - powiedział w ukraińskiej telewizji.

09:46
09:45

Jesteśmy zobowiązani, żeby pomóc naszym sąsiadom i to robimy. Zorganizowaliśmy korytarz humanitarny, przyspieszyliśmy wszystkie procedury, które po naszej stronie mogliśmy przyspieszyć. Jestem w stałym kontakcie z premierem i prezydentem Ukrainy - powiedział premier.

09:43

W stolicy Ukrainy noc z wtorku na środę minęła spokojnie; rano otworzyły się sklepy i apteki, działa transport miejski i sztab humanitarny – podały władze Kijowa w komunikatorze Telegram. Ok. godz. 9 czasu polskiego w mieście po raz kolejny ogłoszono alarm i włączono syreny.

09:41

Apeluję, by Komisja Europejska zdecydowała się na embargo na węgiel rosyjski. Polska chce zaprzestać importu tego węgla. Rozmawiałem z premierem Australii, by także stamtąd węgiel transportować - powiedział Mateusz Morawiecki.

09:40
09:39
09:38
09:36

- Wiceprezydent USA Kamala Harris zapewniła mnie o gotowości do realizacji zobowiązań wynikających z traktatu północnoatlantyckiego oraz o wysłaniu do Polski dodatkowych sił wojskowych USA w odpowiedzi na zaogniającą się sytuację - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

09:36

"Grupa hakerska NB65, powiązana z Anonymous, zamknęła centrum kontroli rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos. Rosja nie ma więcej kontroli nad własnymi satelitami szpiegowskimi" - czytamy.

09:23

W Unii Europejskiej trwają konsultacje na temat zamknięcia portów morskich dla rosyjskich statków - poinformował w środę minister infrastruktury Andrzej Adamczyk na antenie Programu I Polskiego Radia.

09:20
09:18

Rosyjskie wojska ostrzeliwują z artylerii Mariupol, położony nad Morzem Azowskim - informuje mer miasta Wadim Bojczenko. Jak powiedział, z powodu nieustającego ostrzału nie można ewakuować rannych. 

09:17
09:14

Rosyjska inwazja na mapie. Najnowsza aktualizacja.

09:05

- Ten atak pokazuje, że Rosjanie nie wiedzą nic o Kijowie. To dla nich obce miasto, nie znają jego historii. Otrzymali jedynie rozkazy, by zatrzeć naszą historię, by zetrzeć nasz kraj, by zetrzeć nas wszystkich - mówił ukraiński przywódca.

Prezydent Zełenski: nie można dziś pozostawać neutralnym 
09:04

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński poinformował, że w ciągu trwającego już siódmy dzień wojny na terenie Ukrainy zginęło już ponad 6 tysięcy rosyjskich żołnierzy.

09:00
09:00
08:59
08:55

Podczas kolejnego ostrzału Charkowa rakieta wybuchła w centrum miasta, zaatakowano siedzibę policji i służby bezpieczeństwa – poinformował doradca szefa MSW Anton Heraszczenko. Pocisk trafił też w budynek uniwersytetu, który zajął się ogniem.

08:42

Zełenski: dziś Ukraińcy są symbolem niezłomności.

08:40

Czerwony Krzyż nie spełnia swoich funkcji i nie pomaga w zorganizowaniu korytarzy humanitarnych na Ukrainie – oznajmiła w środę wicepremier i minister ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych Ukrainy Iryna Wereszczuk.

08:40

Wojska rosyjskie ostrzelały szpital położniczy w Mariupolu – poinformowała rada miejska w Telegramie.

We Lwowie kobieta po cesarskim cięciu i jej nowo narodzony syn byli ewakuowani do schronu z powodu alarmu przeciwlotniczego.

08:39

- Nie można dziś pozostawać neutralnym - oświadczył w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, zwracając się do krajów, które nie przyłączyły się do antyrosyjskiej koalicji.

08:32

Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik powiedział, że Polska w pełni popiera wniosek Ukrainy o wejście do Unii Europejskiej.

Gość Polskiego Radia 24 zaznaczył, że prezydent Andrzej Duda chciałby przyznać Ukrainie szybką ścieżkę wstępowania do Unii.

08:31

Zdjęcia z Kijowa.

08:27

W sklepie internetowym Google Play w Europie mobilne aplikacje związane z prokremlowskimi mediami rosyjskimi RT (Russia Today) i Sputnik zostały zablokowane - poinformował we wtorek czasu miejscowego koncern Alphabet Inc.

08:26

W Rosji zapowiedziano powstanie specjalnych grup śledczych, które będą uniemożliwiały organizowanie antywojennych akcji.

Posłuchaj
00:39 11597412_1.mp3 Rosja - władze tworzą grupy śledcze przeciwko antywojennym działaczom. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
08:25

- Nie ma wątpliwości, że Władimir Putin stanie przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze – stwierdził w środę wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk.

Wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk Wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk
08:19
08:19

W okolicach Mariupola na Ukrainie Rosjanie rozmieszczają sprzęt do swojej komunikacji mobilnej, za pomocą którego mogą uzyskać dostęp do informacji na telefonach ukraińskich abonentów - ostrzegła w środę Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

08:15

Jest zielone światło unijnych krajów dla odłączenia siedmiu rosyjskich banków z globalnego systemu rozliczeń finansowych SWIFT.

Według unijnych dyplomatów porozumieli się w nocy ambasadorowie krajów członkowskich w tej sprawie.

08:09

Ostatniej doby z Ukrainy przybyło do Polski 98 tys. osób, łącznie ponad 450 tys. – poinformował w środę wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

07:59
07:58
07:54

Morale wroga i jego wola zwycięstwa gwałtownie spadają ze względu na silny opór naszych wojsk; okupanci ponoszą straty na wszystkich kierunkach – podał ukraiński sztab generalny.

07:54

Od dziewięciu godzin trwa pożar w uczelni wojsk pancernych w Charkowie na północnym wschodzie Ukrainy, którą w nocy zaatakowano z powietrza – podał portal Suspilne.

07:53
07:48

W rosyjskim ostrzale Charkowa zginęło co najmniej 21 osób, a 112 jest rannych.

07:47

Charkowem wstrząsają kolejne eksplozje.

07:46

W rosyjskim ostrzale Charkowa zginęło co najmniej 21 osób, a 112 jest rannych. Miejscowe władze informują, że rakiety agresora uderzyły w centrum miasta, dzielnice mieszkalne i budynki lokalnej administracji. Charkowem wstrząsają kolejne eksplozje.

07:44

Około 70 Japończyków zgłosiło się do ukraińskiej ochotniczej formacji cudzoziemskiej, by walczyć w obronie Ukrainy przed rosyjską inwazją – podał w środę dziennik "Mainichi Shimbun", powołując się na źródła zbliżone do ukraińskiej ambasady w Tokio.

07:36

Alarm przeciwlotniczy został ogłoszony w środę rano w szeregu ukraińskich miejscowości i obwodów, m.in. w Kijowie, Czerkasach i Sumach - podaje portal Suspilne. Informuje również o "głośnym wybuchu" w Charkowie.

07:33

Agresja Rosji na Ukrainę przyśpiesza prace nad ustawą o obronie ojczyzny, w tym nad przepisami o udzielaniu zgody na służbę w obcym wojsku. Sejm ma ją ustalać w czwartek – informuje "Rzeczpospolita".

07:32

- Sytuacja na Ukrainie może spowodować łatwiejszy dostęp do broni palnej w Polsce. Projekt Kukiz'15 z poparciem PiS ma w tym tygodniu trafić do Sejmu – informuje w środę "Rzeczpospolita".

07:32

Wyjątkowe wykonanie hymnu Ukrainy.

07:31

Notowania na moskiewskiej giełdzie w środę trzeci dzień z rzędu pozostają zawieszone - poinformowała agencja Reutera.

07:31

Ciężki ostrzał w centrum Charkowa.

07:29

Nagranie pokzujące następstwa nalotu w Żytomierzu.

07:27

Japonia tymczasowo zamknie swoją ambasadę w Kijowie, a jej obowiązki przejmie biuro łącznikowe we Lwowie – poinformowało w środę japońskie MSZ.

Agencja Kyodo zaznacza, że decyzję ogłoszono po zapowiedzi bombardowania stolicy Ukrainy przez wojska Rosji.

07:20

Posłuchaj

00:47 11597319_1.mp3 Ukraina - Rosjanie zajmują Chersoń, atakują inne miasta. Relacjonuje Paweł Buszko (IAR) 
07:19

Cztery osoby, w tym dziecko, zginęły w wyniku uderzenia rosyjskiego pocisku manewrującego w budynki mieszkalne w Żytomierzu w środkowej części Ukrainy – poinformował w środę doradca MSW Ukrainy Anton Heraszczenko na Telegramie.

07:19

128 rannych jest w szpitalach Mariupola w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na komunikat zamieszczony w nocy na Telegramie przez mera miasta Wadyma Bojczenkę.

07:09

W dniach 24-28 lutego straty wśród żołnierzy rosyjskich jednostek wojskowych w wyniku działań wojennych na Ukrainie były większe niż straty w całej I wojnie czeczeńskiej z lat 1994-1996 - podał w środę portal Suspilne, powołując się na naczelnego dowódcę sił zbrojnych Ukrainy Wałerija Załużnego.

07:08
07:07

- Władze ChRL przyjęły strategię "przyjaznej neutralności" wobec Rosji i de facto ją popierają, ale asekurują się, by chronić swoją reputację i nie psuć sobie relacji z UE – ocenił ekspert ds. chińskich z Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) dr Michał Bogusz.

07:06

Około 3 tysięcy turystów z Ukrainy przebywa na Dominikanie bez możliwości powrotu do kraju. Niemal połowa z nich musiała opuścić hotele z powodu braku pieniędzy na opłacenie zakwaterowania.

07:00

Poranny alarm w Charkowie: skład amunicji trafiony rosyjskim ostrzałem - donosi Alec Luhn.


06:57

O dalsze zaostrzenie sankcji nałożonych na prezydenta Rosji Władimira Putina i jego otoczenie zaapelował minister finansów Niemiec Christian Lindner.

Wezwał Niemców zasiadających w radach rosyjskich spółek do rezygnacji.

06:56
06:45
06:41

- To, co się dzieje w Ukrainie, jest jak koszmar senny. Nie wierzyłam, że dojdzie do czegoś takiego – powiedziała Ala Adamczuk, która uciekła z kraju ogarniętego wojną i w Krakowie jako wolontariuszka pomaga rodakom.

06:41

W dorocznym orędziu o stanie państwa prezydent USA Joe Biden ostrzegł, że prezydent Putin zapłaci cenę za inwazję na Ukrainę.

06:39

Chińskie media informują o rozmowie szefów dyplomacji Chin i Ukrainy, do której doszło wczoraj wieczorem. Ukraina zaapelowała do Chin, by wpłynęły na Moskwę, przyczyniając się do zakończenia inwazji. Chińskie media skupiają się jednak na ewakuacji obywateli Chin z Ukrainy.

06:39

Rosyjskie wojska zajęły Trościaniec - dwudziestotysięczne miasto na zachód od Charkowa. Poinformował o tym w mediach społecznościowych szef Obwodu sumskiego - Dmytro Żywycki.

"Trzy wojskowe kolumny z różnych stron weszły do Trościańca i zajęły miasto" - napisał na Telegramie - "Rozbili czołgiem bramę zabytkowej ujeżdżalni i zniszczyli galerię obrazów".

06:38

Ukraińcy wypowiadający się dla włoskich mediów zgodnie mówią o wzruszającej solidarności Polaków.

06:37

Tak wygląda Charków po ciężkiej nocy pod masywnym ostrzałem okupantów.

06:34

Siły ukraińskie odparły atak na szpital wojskowy w Charkowie – poinformowała w środę Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), dodając, że nie potwierdziły się doniesienia o wysadzeniu rosyjskiego desantu.

06:24

We wtorek trzy przybywające z różnych kierunków kolumny rosyjskiego wojska wkroczyły do Trościańca i zajęły to leżące w obwodzie sumskim miasto - napisał na Telegramie szef Obwodowej Administracji Państwowej obwodu Dmytro Żywycki.

Zobacz także

Zobacz także