more_horiz
Wiadomości

Bilans strat wojennych na Ukrainie. Kilkaset osiedli bez mediów, zniszczone szkoły i szpitale

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2022 15:27
Jak poinformował doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, wskutek rosyjskich ataków ponad 900 osiedli na Ukrainie jest całkowicie pozbawionych dostępu do prądu i wody. Jak dodał, zniszczono lub uszkodzono już 202 szkoły, 34 szpitale i ponad 1 500 budynków mieszkalnych.
Doradca prezydenta Ukrainy poinformował, że Rosjanie zniszczyli 202 szkoły
Doradca prezydenta Ukrainy poinformował, że Rosjanie zniszczyli 202 szkołyFoto: VIACHESLAV RATYNSKYI/Forum

Trwa kolejny dzień rosyjskiej inwazji. Największe miasta Ukrainy nie zostały zdobyte przez okupanta, a krajowa armia odpiera ataki wroga. Jednak najeźdźcy próbują wszystkimi siłami stłamsić ducha walki Ukraińców i bombardują zabudowania cywilne oraz odcinają aglomeracje od prądu, wody oraz żywności.

Doradca prezydenta Ukrainy ocenił w opublikowanym na Twitterze wpisie, że Rosjanie to "barbarzyńcy XXI wieku". "Rosyjska armia nie wie, jak walczyć przeciwko innym armiom. Ale jest bardzo dobra w zabijaniu cywilów" - skomentował Mychajło Podolak.

Jak przekazała agencja Reutera, powołując się na dane ukraińskiego resortu energetyki, w całym kraju 646 tys. osób jest pozbawionych dostaw prądu, a 130 tys. gazu.

Straty wojenne Rosji

Wcześniej Generalny Sztab Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że armia rosyjska w ciągu 11 dni wojny utraciła ponad 11 tys. żołnierzy. W komunikacie przekazano także, że - według ukraińskiej armii - rosyjskie straty sprzętowe wynoszą: 290 czołgów, 999 transporterów opancerzonych, 117 zestawów artylerii, 50 wyrzutni rakiet, 46 samolotów, 68 śmigłowców, trzy jednostki pływające oraz siedem bezzałogowców.

Z kolei ukraińskie dowództwo Piechoty Morskiej poinformowało, że w nocy z niedzieli na poniedziałek w okolicach Chersonia zniszczono 30 rosyjskich śmigłowców. "W nocy siły ukraińskie zaatakowały lotnisko Czornobajiwka. Okupanci rozmieścili tam część swoich maszyn lotniczych. Zniszczono 30 śmigłowców, a także skład osobowy oraz sprzęt" - przekazano w komunikacie na Facebooku.

Natomiast w rejonie Mikołajowa zniszczono trzy rosyjskie kolumny. Ukraińcy przejęli dużą ilość sprzętu kołowego oraz siedem haubicoarmat D-20.

Posłuchaj
00:47 11608754_1.mp3 Podsumowanie 11 doby rosyjskiej inwazji na Ukrainę - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR) 

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także