more_horiz
Wiadomości

"Udało się osiągnąć niewielkie porozumienie". Zakończyła się trzecia tura rozmów Ukrainy i Rosji

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2022 19:51
Zakończyła się trzecia tura rozmów pokojowych między Ukrainą i Rosją. Delegacje spotkały się na Białorusi w Puszczy Białowieskiej, przy polskiej granicy.
Zakończyła się trzecia tura rozmów pokojowych między Ukrainą i Rosją
Zakończyła się trzecia tura rozmów pokojowych między Ukrainą i RosjąFoto: PAP/EPA/MAXIM GUCHEK / BELTA HANDOUT

O zakończeniu dzisiejszych rozmów poinformował członek ukraińskiej delegacji, doradca ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak. Jak zaznaczył, udało się osiągnąć niewielkie porozumienie - z punktu widzenia, jak to określił, logistyki korytarzy humanitarnych.

Kolejne rozmowy

Ponadto Mychajło Podolak zaznaczył, że jeśli chodzi o rozwiązania polityczne, zawieszenie broni i zakończenie działań wojennych, nie udało się osiągnąć rezultatów, które istotnie zmieniłyby sytuację. Jak podkreślił - intensywne konsultacje będą kontynuowane.

Podczas poprzednich rozmów pokojowych strony miały ustalić utworzenie korytarza humanitarnego z oblężonego przez Rosjan Mariupola, na południu Ukrainy, w celu m.in. ewakuacji rannych i części ludności cywilnej. Jednak kilkukrotne próby uruchomienia takiego korytarza były zrywane z powodu ostrzału Rosjan.

Liczne ofiary

Od momentu inwazji Rosji na Ukrainę potwierdzono śmierć 406 cywilów, w tym 27 dzieci. Rannych zostało 801 cywilów - poinformowało w oświadczeniu Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR). Liczby mogą być znacznie wyższe - podkreśla Biuro. 

Podana przez agendę ONZ liczba ofiar cywilnych obejmuje okres między 24 lutego a 6 marca. Wcześniejszy raport, z niedzieli, donosił o śmierci na Ukrainie 364 cywilów. Według Biura rzeczywiste liczby ofiar śmiertelnych i rannych są znacznie wyższe, "zwłaszcza na terytorium kontrolowanym przez ukraiński rząd, głównie w ostatnich dniach", z uwagi na opóźnienia w przekazywaniu danych z części miejsc, gdzie toczyły się walki.

Posłuchaj:
00:12 11610736_1.mp3 Ukraina - zakończyła się trzecia tura rozmów pokojowych (IAR)

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl.

dz

Zobacz także

Zobacz także