more_horiz
Wiadomości

Tragedia w Mariupolu. Rosjanie zbombardowali szpital dziecięcy

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2022 18:07
Naczelnik donieckiej administracji wojskowej Pawło Kirilenko przekazał, że "co najmniej 17 osób zostało rannych w wyniku rosyjskiego bombardowania szpitala w Mariupolu na Ukrainie". Nie ma informacji o rannnych dzieciach. Budynki placówki zostały zniszczone. Według świadków do największej eksplozji doszło między blokami, w których mieściły się pediatria i oddział położniczy. 
Armia rosyjska zrzuciła bomby na szpital dziecięcy w Mariupolu
Armia rosyjska zrzuciła bomby na szpital dziecięcy w MariupoluFoto: InnaSovsun/PAP/DSNS

Rosjanie zbombardowali szpital w Mariupolu. Budynki placówki medycznej zostały zniszczone. Ukraiński prezydent, w związku z atakiem na szpital, apeluje do świata o reakcję. Na razie brak dokładnych danych o poszkodowanych. Jak informują ukraińskie władze - Rosjanie za pomocą samolotów zbombardowali kompleks szpitalny.

Według świadków do największej eksplozji doszło między blokami, w których mieściły się pediatria i oddział położniczy. Wołodymyr Zełenski w swoim wpisie na Twitterze poinformował, że pod gruzami szpitala mogą znajdować się dzieci i dorośli.

"Nieludzki ostrzał"

Ukraiński prezydent nazwał rosyjski ostrzał nieludzkim. Jak napisał, społeczność międzynarodowa, ignorując terror, jest jego uczestnikiem. Zaapelował o przerwanie rosyjskich zabójstw i zamknięcie nieba nad Ukrainą.

Atak na szpital potępił premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. 

Za pośrednictwem Czerwonego Krzyża Rosjanie zgodzili się na utworzenie korytarzy humanitarnych z Enerhodaru, Sum, Mariupola, Wołnowachy, Iziumu oraz korytarza z podkijowskich miast: Worzela, Buczy, Borodianki i Hostomla. Jak poinformował przedstawiciel ukraińskiego prezydenta Oleksij Arestowycz, część korytarzy udało się uruchomić. 

Ukraina chce ewakuować z oblężonych miast przede wszystkim osoby chore, ranne, kobiety i dzieci. Szczególną uwagę wicepremier Wereszczuk zwróciła na podkijowski Worzel. Jak mówiła, znajduje się tam sierociniec dla małych dzieci. Przebywa w nim 55 dzieci i 26 osób personelu. Organizowana jest specjalna ewakuacja tej placówki.

Zerwanie zawieszenia broni

Za pomocą korytarzy humanitarnych ukraińskie władze chcą też dostarczyć do oblężonych miast niezbędne lekarstwa, produkty żywnościowe i wodę. Rosja kilkukrotnie zrywała wcześniej umówione zawieszenia broni, które miały pozwolić na utworzenie korytarzy humanitarnych. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych, od początku rosyjskiej napaści z Ukrainy wyjechało ponad 2 miliony osób.

Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę w Mariupolu zginęło 1170 cywilów - podały władze miasta. Mer Mariupola Sierhij Orłow powiedział, że tylko dzisiaj blisko 50 ciał pochowano w mogile zbiorowej.

Posłuchaj
00:40 11615254_1.mp3 Rosjanie zbombardowali szpital dziecięcy w Mariupolu. Relacja Pawła Buszki (IAR) 

Zobacz także: Zbigniew Kuźmiuk w Polskim Radiu 24

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Czytaj również:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

nt

Zobacz także

Zobacz także