more_horiz
Wiadomości

14 mld dolarów pomocy dla Ukrainy. Jest decyzja Senatu USA

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2022 06:48
Senat Stanów Zjednoczonych przegłosował w czwartek w nocy ustawę budżetową wartą 1,5 bln dolarów, zawierającą pakiet 13,6 mld dolarów dodatkowych wydatków, m.in. na pomoc Ukrainie i krajom przyjmującym uchodźców.
Częścią posiedzenia Senatu USA było wysłuchanie dyrektorów służb: FBI, NSA, DNI, CIA i DIA na temat światowych zagrożeń w związku z inwazją Rosji na Ukrainie
Częścią posiedzenia Senatu USA było wysłuchanie dyrektorów służb: FBI, NSA, DNI, CIA i DIA na temat światowych zagrożeń w związku z inwazją Rosji na UkrainieFoto: PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

W pakiecie wydatków pomocy dla Ukrainy znalazły się m.in. 3 mld na sfinansowanie zwiększonej obecności sił USA na wschodniej flance NATO, 3,5 mld na pomoc wojskową dla Ukrainy oraz 4 mld na pomoc humanitarną, w tym na pomoc uchodźcom w Polsce. Dodatkowo 650 mln zostało przeznaczonych na uzupełnienie inwentarzy wojskowych państw, które przekazały uzbrojenie Ukrainie. Pakiet jest większy od tego, o który wnioskował Biały Dom (miał wynieść 10 mld). W ostatecznej formie projektu prawie dwukrotnie zwiększono kwotę na pomoc wojskową.

Całkowity roczny budżet państwa uchwalony w czwartek przez Senat opiewa na 1,5 bln dolarów, w tym 782 mld na wydatki związane z bezpieczeństwem - o 42 mld więcej niż rok wcześniej.

Wsparcie dla gospodarki i uchodźców

Środki dla Ukrainy mają m.in. pozwolić temu krajowi chronić swoją sieć elektroenergetyczną, zwalczać cyberataki i wyposażać się w broń defensywną.

Pakiet zapewni żywność, lekarstwa, schronienie, wsparcie dla ponad 2 mln uchodźców i środki dla zrujnowanej ukraińskiej gospodarki - przekonywał lider Demokratów w Senacie Chuck Schumer - Umożliwi również dostarczanie jej broni, takiej jak javeliny i stingery, uspokoi i wzmocni NATO.

Czytaj także: 

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

pg

Zobacz także

Zobacz także