more_horiz
Wiadomości

Niespokojnie w Iraku. Na Irbil spadło 12 pocisków

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2022 04:33
Na miejscowość Irbil w irackim Kurdystanie spadło w sobotę wieczorem 12 pocisków podało kierownictwo brygady antyterrorystycznej we władzach Kurdyjskiego Okręgu Autonomicznego. "Pociski zostały wystrzelone spoza terytorium Iraku i Kurdystanu, ze wschodu" - zaznaczono w komunikacie.
Na Irbil spadło 12 pocisków - podały władze
Na Irbil spadło 12 pocisków - podały władzeFoto: Dejan Lazarevic/ Shutterstock

O ataku informował wcześniej gubernator prowincji Irbil.

Ostrzał m.in. amerykańskiego konsulatu

Pociski spadły m.in. w pobliżu Konsulatu Generalnego USA i lotniska, ale nie spowodowały strat wśród stacjonujących w Irbilu żołnierzy amerykańskich. W przeszłości - przypomina agencja Reutera - kontyngent amerykański stacjonujący w koszarach przy międzynarodowym porcie lotniczym był obiektem ataków rakietowych oraz ataków z użyciem dronów. Stały za nimi proirańskie milicje szyickie w Iraku. W ciągu ostatnich kilku miesięcy nie dochodziło do takich ostrzałów.

Minister zdrowia Kurdyjskiego Okręgu Autonomicznego Saman Barzanji przekazał w rozmowie z państwową agencją prasową Iraku, że w mieście doszło do licznych eksplozji wywołanych ostrzałem rakietowym, ale nie odnotowano żadnych ofiar i zniszczeń. W niedzielę nad ranem uściślono, że na miasto spadło w sumie 12 pocisków.

Nasilenie ataków

"W mieście słychać syreny alarmowe, władze podjęły decyzje o wstrzymaniu ruchu lotniczego w związku z zagrożeniem" - podały irackie media, nie wskazując jednoznacznie, jaka siła mogła ewentualnie stać za sobotnim atakiem rakietowym na Irbil. Nie jest jednak tajemnicą - pisze Reuters - że powiązane z Iranem formacje zbrojne w Iraku regularnie atakują amerykańskie obiekty wojskowe i dyplomatyczne. Nasilenie ataków na amerykańskie obiekty zlokalizowane właśnie w Kurdystanie może zaś być związane ze wzrostem napięć między szyickimi a sunnickimi partiami politycznymi w Iraku, z których każda posiada własne skrzydło zbrojne, w związku z planami stworzenia koalicyjnego rządu.

Radykalny duchowny szyicki Muktada al-Sadr zapowiedział przez kilkoma dniami utworzenie rządu wspólnie z przedstawicielami Kurdów i partii sunnickich. Siły proirańskie miałyby zostać w nim zmarginalizowane. Szyickie milicje bliskie Iranowi ostrzegły nieoficjalnie, że rozkręcą spiralę przemocy, jeśli zostaną pominięte w rozmowach o nowej koalicji rządzącej - przypomina Reuters.

Czytaj również:

Kraje OPEC zignorowały prośbę prezydenta USA. Chodzi o zwiększenie podaży ropy

jmo

Zobacz także

Zobacz także