more_horiz
Wiadomości

Szef dyplomacji UE: Rosja odpowiada za masowe zbrodnie na Ukrainie, rozważymy sankcje energetyczne

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2022 10:40
- Mamy do czynienia z brutalnymi, masowymi bombardowaniami i mordowaniem ludności cywilnej oraz doszczętnym niszczeniem całego kraju - powiedział Josep Borell, szef unijnej dyplomacji. Dyplomata zapowiedział dyskusję na temat kolejnych sankcji wobec Rosji.
Szef unijnej dyplomacji: Rosja dokonuje zbrodni wojennych na Ukrainie
Szef unijnej dyplomacji: Rosja dokonuje zbrodni wojennych na UkrainieFoto: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Rosja na Ukrainie dokonuje zbrodni wojennych - powiedział w Brukseli szef unijnej dyplomacji. - Mamy do czynienia z brutalnymi, masowymi bombardowaniami i mordowaniem ludności cywilnej oraz doszczętnym niszczeniem całego kraju - podkreślił.

Zapowiedział też kolejne dyskusje o sankcjach wobec Moskwy. Ale nie odpowiedział na pytanie, czy możliwa jest nałożenie sankcji w sektorze energetycznym i wstrzymanie importu ropy.

Z kolei na temat sankcji w sektorze energetycznym wypowiedział się przed  rozpoczęciem narady szefów dyplomacji 27 krajów w Brukseli minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis.

"To byłby cios dla Moskwy"

Wskazywał na możliwość wstrzymania przez Unię importu ropy z Rosji. - To są największe wpływy do rosyjskiego budżetu - podkreślił szef litewskiego MSZ-tu dodając, że dla Moskwy byłby to cios, ale Unia mogłaby sobie poradzić bez dostaw rosyjskiej ropy z powodu istniejącej już infrastruktury i wielu innych dostawców na rynku.

Gabrielius Landsbergis skrytykował pojawiające się ostatnio głosy, że Unia powinna poczekać z kolejnymi sankcjami, aby zobaczyć jak działają te ostatnio nałożone. - Jest takie przekonanie, że trzeba usiąść i wziąć głęboki oddech, ale to byłoby fatalne - podkreślił. 

Czytaj także:

***

Ukraina walczy z rosyjską inwazją:

es

Zobacz także

Zobacz także