Rosyjski atak na zachodnią Ukrainę. Ostrzał poligonu w rejonie Równego
Szef obwodowych władz w krótkim nagraniu poinformował o dwóch rosyjskich atakach rakietowych na cel wojskowy w obwodzie rówieńskim na zachodnie Ukrainy.
2022-03-21, 08:58
- 26 dzień wojny. Dziś alarm przeciwlotniczy rozbrzmiał trzykrotnie w rejonie Równego. Dwa ataki rakietowe miały miejsce na jeden z poligonów wojskowych - poinformował Witalij Kowal. Dodał, że "na miejscu pracuje specjalna komisja, a szczegóły zostaną podane później".
Atak na zachodnią Ukrainę
To nie pierwszy atak na cele znajdujące się na zachodnie kraju. Wcześniej 13 marca miał miejsce rosyjski atak na Międzynarodowe Centrum Operacji Pokojowych i Bezpieczeństwa w Jaworowie w obwodzie lwowskim, w pobliżu granicy z Polską. Strzały były słyszalne po polskiej stronie m.in. w Lubaczowie na Podkarpaciu.
Samoloty, które dokonały ostrzału, wyleciały z rosyjskiego Saratowa. Nie doleciały nad Ukrainę, a wystrzeliły rakiety znad Morza Czarnego.
W wyniku rosyjskiego ataku zginęło wtedy 35 osób, a 134 zostały ranne.
REKLAMA
- 26. dzień wojny na Ukrainie [RELACJA]
- Rosyjskie bombardowanie było widać i słychać w Polsce. "Szyby zadrżały"
Uchodźcy na Zachodzie
Lwów jest miejscem, w którym schronienie znalazł część mieszkańców Ukrainy ze wschodnich terenów kraju. Jak relacjonował mer miasta Andrij Sadowy, jest już tam ponad 200 tys. uchodźców z innych części kraju i przybywają kolejni. Na miejscu uchodźcom pomaga wiele międzynarodowych organizacji, a miasto, by wszystkich pomieścić, otworzyło dla nich szkoły, teatry i hale sportowe. Ponadto wielu mieszkańców Lwowa ugościło uciekinierów z innych części kraju w swoich prywatnych domach.
Mimo to mieszkańcy Lwowa są przekonani, że ich miasto jest w tym momencie jednym z najbezpieczniejszych na Ukrainie. Worki z piaskiem, zapory przeciwczołgowe oraz powtarzające się alarmy przeciwlotnicze przypominają jednak, że Ukraina jest w stanie wojny.
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
REKLAMA
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl
st
REKLAMA