more_horiz
Wiadomości

Unijni przywódcy poparli wspólne zakupy gazu. Lepsze ceny i niezależność od Rosji

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2022 22:30
Unijni przywódcy poparli wspólne zakupy gazu w ramach uniezależniania się od dostaw z Rosji i zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. Wspólne zakupy zapewniają lepszą pozycję przetargową w rozmowach z dostawcami oraz możliwość wynegocjowania niższych cen.
Europa próbuje uniezależnić się od dostaw gazu z Rosji
Europa próbuje uniezależnić się od dostaw gazu z RosjiFoto: Mike Mareen/Shutterstock

Liderzy 27 krajów na szczycie w Brukseli zgodzili się na rozpoczęcie prac nad propozycją Komisji Europejskiej o czym poinformowała jej szefowa Ursula von der Leyen.

- Cieszę się, że wykorzystamy naszą zbiorową siłę przetargową. Zamiast licytować się na oferty i podwyższać ceny połączymy nasze zapotrzebowanie. Dodatkowo musimy uzupełnić infrastrukturę rurociągów i zwiększyć magazynowanie gazu. Zaproponowaliśmy, by minimum zmagazynowanego surowca najbliższej zimy wyniosło 80 procent, a w kolejnych latach 90 procent. To będzie nasza polisa ubezpieczeniowa na wypadek przerw w dostawach gazu - powiedziała przewodnicząca Komisji.

Gaz z Ameryki

Poinformowała również, że w uniezależnianiu się od dostaw rosyjskiego gazu pomoże porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi, które właśnie zostało podpisane.

W tym roku dodatkowych 15 miliardów metrów sześciennych gazu skroplonego zostanie dostarczonych z USA do Unii, a w kolejnych latach ma to być 50 miliardów metrów sześciennych rocznie.

- To zastąpiłoby jedną trzecią dostaw rosyjskiego gazu do Europy - podliczyła szefowa Komisji.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:27 kegaz.mp3 Ursula von der Leyen: cieszę się, że wykorzystamy naszą zbiorową siłę przetargową (IAR)

fc

Zobacz także

Zobacz także