more_horiz
Wiadomości

Zbrodnie na Ukrainie. Zełenski: sytuacja w Borodziance jest o wiele bardziej przerażająca niż w Buczy

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2022 23:51
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że według ustaleń władz ukraińskich sytuacja w miejscowości Borodzianka jest znacznie gorsza niż w Buczy, gdzie kilka dni temu odkryto ofiary zbrodni dokonanych przez Rosjan. Po wycofaniu się wojsk rosyjskich rozpoczęto przeszukiwania ruin Borodzianki, gdzie w wyniku ostrzału zniszczonych została większość budynków mieszkalnych.
Wołodymyr Zełenski: sytuacja w Borodziance jest o wiele bardziej przerażająca niż w Buczy
Wołodymyr Zełenski: sytuacja w Borodziance jest o wiele bardziej przerażająca niż w BuczyFoto: PAP/EPA/OLEG PETRASYUK

W wystąpieniu opublikowanym w internecie prezydent Zełenski zaznaczył, że działania Rosjan to zagrożenie dla wolności i bezpieczeństwa wszystkich narodów.

- Wojska rosyjskie to największe na planecie zagrożenie dla wolności, bezpieczeństwa i dla praw człowieka. Po Buczy rozpoczęliśmy poszukiwania w budynkach w Borodziance i już teraz widać, że sytuacja tam jest jeszcze gorsza i jest więcej ofiar rosyjskich okupantów - mówił ukraiński przywódca. Przypomniał również, że Federacja Rosyjska została zawieszona w Radzie Praw Człowieka ONZ oraz zaapelował o dalsze wsparcie dla Ukrainy.

"Rozpoczniemy globalną kampanię pokazującą jak być nie trochę, ale bardzo odważnym"

W wystąpieniu podkreślił także odwagę Ukraińców w walce z rosyjskim okupantem. - Gdyby każdy na świecie miał chociaż dziesięć procent odwagi, jaką mamy my, Ukraińcy, nie byłoby żadnego zagrożenia dla prawa międzynarodowego. Wolność ludzi nie byłaby zagrożona. Podzielimy się naszą odwagą. Rozpoczniemy globalną kampanię pokazującą jak być nie trochę, ale bardzo odważnym - powiedział prezydent Zełenski.

Zapewnił jednocześnie, że wszyscy winni zbrodni popełnionych na Ukrainie zostaną odnalezieni i osądzeni.

Posłuchaj
00:26 11676257_2.mp3 Wołodymyr Zełenski: Wojska rosyjskie to największe na planecie zagrożenie dla wolności, bezpieczeństwa i dla praw człowieka. Po Buczy rozpoczęliśmy poszukiwania w budynkach w Borodziance i już teraz widać, że sytuacja tam jest jeszcze gorsza i jest więcej ofiar rosyjskich okupantów (IAR) 

Sytuacja w Borodziance. Cywile na celowniku Rosjan

Borodzianka, położona na północny zachód od Kijowa, została niedawno przejęta przez siły ukraińskie, po wycofaniu się z niej Rosjan. Jest jednym z najbardziej zniszczonych w wyniku rosyjskiej inwazji miast obwodu kijowskiego. Pod gruzami zbombardowanych bloków mieszkalnych mogą znajdować się ciała setek ludzi.

Wcześniej prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa podkreśliła, że "na celowniku" wojsk rosyjskich atakujących Borodziankę była tylko ludność cywilna, gdyż w tej miejscowości nie ma obiektów wojskowych.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

ms

Zobacz także

Zobacz także