more_horiz
Wiadomości

Rosja "krainą orków". To określenie coraz bardziej popularne wśród internautów

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 12:00
Część rosyjskich i zagranicznych internautów nazywa Rosję "krainą orków". To odwołanie do potworów ślepo wykonujących rozkazy swoich mocodawców, zaczerpnięte z powieści Johna Tolkiena. Potwierdzeniem takiej oceny są między innymi fotografie publikowane przez Rosjan, którzy wyrażają poparcie dla Władimira Putina i działań rosyjskiej armii na terytorium Ukrainy.
Rosyjscy internauci - Rosja stała się krainą orków
Rosyjscy internauci - Rosja stała się "krainą orków"Foto: shutterstock.com/Pukhov K

Portal Meduza zwrócił uwagę, że w internecie środowiska prokremlowskie prowadzą akcję propagandową pod hasłem "biała opaska". Pracownicy państwowych firm, funkcjonariusze, urzędnicy, nauczyciele i nawet uczniowie fotografują się z białą opaską na rękawie, a obok publikowanych zdjęć tłumaczą, że to znak solidarności z rosyjską armią. Jak zauważa część niezależnych komentatorów, ci ludzie albo są tak ogłupieni kremlowską propagandą, że nie zdają sobie sprawy z tego, co naprawdę się dzieje, albo się boją o własne bezpieczeństwo i dlatego udają, iż wierzą w kłamstwa Kremla. Rosyjscy obrońcy praw człowieka nazywają przestępstwem wykorzystywanie dzieci w tego typu akcjach.

Posłuchaj
00:38 11683797_1.mp3 Rosyjscy internauci - Rosja stała się krainą orków. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR) 

"Orkowie" w rosyjskich mundurach

Słowem "orkowie" ukraińscy żołnierze określają rosyjskich żołnierzy. Słowo jest już powszechnie używane również przez ukraińskie władze. Mer Kijowa Witalij Kliczko w swoich wiadomościach na Facebooku, systematycznie używa określenia "orkowie" w odniesieniu do rosyjskiego wojska. 

"Przyjaciele! To, że wróg wycofał się z Kijowa, nie oznacza, że odmówił chęci przejęcia stolicy. W związku z tym nie można wykluczyć kolejnej próby orków zdobycia Kijowa w 2 dni. A stolica powinna być dalej gotowa do obrony. Okupanci dalej gwałcą i popełniają ludobójstwo na narodzie ukraińskim wszędzie tam, gdzie napadają" - czytamy na Facebooku mera Kijowa.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

ASP

 

Zobacz także

Zobacz także