more_horiz
Wiadomości

49. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 19:30
Prezydent Andrzej Duda wraz z przywódcami państw bałtyckich odwiedził Kijów i spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. Ukraińskie siły ostrzelały flagowy okręt rosyjskiej floty czarnomorskiej - krążownik "Moskwa". Tak relacjonowaliśmy 49. dzień wojny na Ukrainie. 
Zrujnowany budynek po ostrzale Charkowa
Zrujnowany budynek po ostrzale CharkowaFoto: AP/Associated Press/East News

»ROSYJSKA AGRESJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

PolskieRadio24.pl, PAP, IAR, Twitter/mbl, jmo

00:39

Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie dodatkową pomoc militarną o wartości 800 milionów dolarów. Prezydent Joe Biden w rozmowie telefonicznej poinformował o tym prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

00:19

Niemcy zajęły największy na świecie superjacht Dilbar należący do objętej sankcjami siostry rosyjskiego oligarchy Aliszera Usmanowa.

Usmanow jest szóstym najbogatszym Rosjaninem z majątkiem 19 miliardów dolarów, według Bloomberg Billionaires Index.

23:39

Ukraińska Rada Najwyższa informuje, że marszałkowie polskiego Sejmu i Senatu udadzą się w tym tygodniu na Ukrainę. Odwiedzą miejsca rosyjskich zbrodni na cywilach w obwodzie kijowskim.

23:17

Szef Pentagonu Lloyd Austin próbował skontaktować się ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Szojgu, ale strona rosyjska nie była zainteresowana rozmową - powiedział rzecznik resortu John Kirby. Dodał, że "linia dekonfliktowa" między wojskami obu krajów wciąż funkcjonuje.

23:14

Cztery osoby zginęły, a dziesięć zostało rannych w ostrzale rosyjskich sił w Charkowie - poinformował szef charkowskiej administracji Oleg Sinegubow. Zaznaczył, że ostrzelane zostały dzielnice, gdzie nie ma infrastruktury wojskowej.

23:11

Główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego powiedział, że Ukraina jest sceną zbrodni. Karim Khan przyjechał do podkijowskiej Buczy, by zapoznać się z dowodami na rosyjskie zbrodnie wojenne.

22:59

Krążownik "Moskwa", to ten sam rosyjski statek, który żądał poddania się od ukraińskich żołnierzy, broniących Wyspy Węży.

22:58

Ołeksij Arestowycz z kancelarii prezydenta Ukrainy poinformował, że krążownik "Moskwa" silnie płonie i że jest na nim 510 osób.

22:57

Informacje o ostrzale krążownika "Moskwa" potwierdził także szef odeskiej administracji obwodowej Maksym Marczenko. 

- Strzegące Morza Czarnego rakiety "Neptun" spowodowały poważne zniszczenia na jednostce - powiedział.

22:35

Doniesienia o ostrzale krążownika "Moskwa" potwierdziła Rada Najwyższa Ukrainy. Statek został trafiony pociskami "Neptun".

Rada zwraca przy tym uwagę, że to właśnie ten okręt przedstawia wydany niedawno na Ukrainie okolicznościowy znaczek pocztowy.

22:30

Ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk w wywiadzie dla "Sueddeutsche Zeitung" powiedział, że "Niemcy mają niemal obsesję na punkcie znajdowania zawsze czegoś dobrego w Rosji. Bez względu na to, jak zła jest sytuacja". 

Jego zdaniem taka postawa charakteryzuje byłą kanclerz Angelę Merkel. - Nikt lepiej od niej nie wiedział, jak napięte były stosunki między Rosją a Ukrainą, i że Putin nie chce porozumienia, lecz unicestwienia mojej ojczyzny. Mimo to w Berlinie w 2015 roku zapadła decyzja na korzyść Nord Stream 2 i przeciwko dostawom broni na Ukrainę - przypomniał Melnyk.

22:17

Ukraińskie pociski trafiły rosyjski krążownik rakietowy "Moskwa" - informuje "Ukraińska Prawda". To flagowy okręt rosyjskiej floty czarnomorskiej.

22:13

W środę z obwodów ługańskiego, donieckiego i zaporoskiego ewakuowano 1567 osób - poinformował zastępca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.

  • Z Połohów, Wasyliwki, Berdiańska i Melitopola w obwodzie zaporoskim wyjechały 1 102 osoby.
  • Z Mariupola w obwodzie donieckim - 83 osoby.
  • Z Lisiczańska, Siewierodoniecka, Kreminnej, Hirskiego i Popasnej w obwodzie ługańskim - 382 osoby.
22:10

- Wzmożona aktywność okupantów świadczy przede wszystkim o ich niepewności. O tym, że nawet mając znaczne zapasy sprzętu wojskowego i dużą liczbę żołnierzy, wojsko rosyjskie wątpi, że zdoła złamać Ukrainę - mówi Wołodymyr Zełenski w najnowszym orędziu. 

22:07

Prezydent Andrzej Duda i prezydenci państw bałtyckich złożyli dziś wizytę na Ukrainie. Odwiedzili Kijów, Buczę, Borodziankę i Irpień.

22:05

Rosyjscy żołnierze zniszczyli przechowywany w seminarium duchownym w Worzelu, w obwodzie kijowskim, kielich liturgiczny, który papież św. Jan Paweł II ofiarował ukraińskiemu Kościołowi podczas swojej pielgrzymki w 2001 r. - przekazał portugalski oddział organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP).

22:04

Rosjanie zbombardowali lotnisko w Mirhorod w obwodzie połtawskim - przekazał mer miasta Wiktor Iwanenko, na którego powołuje się Rada Najwyższa Ukrainy. 

21:56

Rosyjska inwazja na Ukrainę to katastrofa humanitarna i środowiskowa, a niektóre środowiskowe konsekwencje wojny mogą mieć natychmiastowe, niszczące konsekwencje - uważa minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

21:56

Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa poinformowała w środę, że w porcie handlowym Mariupola wojska rosyjskie zatrzymały składające się z Ukraińców i Syryjczyków załogi statków: Azburg pływającego pod banderą Dominiki i Lady Augusta pod banderą Jamajki.

Azburg przybył do Mariupola 22 lutego i miał załadować tam wyroby metalowe. "Po ostrzałach artyleryjskich i moździerzowych ze strony Federacji Rosyjskiej prace załadunkowe wstrzymano" - przekazała Denisowa w komunikacie na Facebooku.

21:48

Nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy obejmie m.in. 18 haubic 155mm, 200 transporterów opancerzonych M113, 11 śmigłowców Mi-17 i 300 dronów-kamikadze Switchblade, a także drony morskie - podał rzecznik Pentagonu John Kirby. Dodał, że kilka innych krajów wysłało Ukrainie czołgi T-72.

21:46

Rozszerzenie sankcji na Rosję, dalsze dostawy broni i pomocy humanitarnej dla Ukrainy, przeniesienie zarządzania kryzysem uchodźczym oraz perspektywa członkostwa Ukrainy w UE - to postulaty wspólnego oświadczenia komisji obrony, spraw zagranicznych i ds. UE polskiego Sejmu i niemieckiego Bundestagu.

21:45

Pod ambasadą Rosji w Warszawie odbyła się akcja antywojenna pod nazwą "Daj coś z worka dla orka". To symboliczny sprzeciw wobec grabieży domów, których dopuszczają się żołnierze rosyjscy w czasie inwazji na Ukrainie.

Uczestnicy akcji przynieśli ze sobą wiele artykułów gospodarstwa domowego, takich jak: pralki, lodówki, telewizory, zlewy, sedesy oraz drobne rzeczy, np. obuwie, czy bieliznę osobistą. Wszystko wyrzucili na trawnik pod ambasadą.

Happening "Daj coś z worka dla orka" pod ambasadą Rosji w Warszawie. Fot. PAP/Albert Zawada Happening "Daj coś z worka dla orka" pod ambasadą Rosji w Warszawie. Fot. PAP/Albert Zawada
21:33

Vytautas Landsbergis, pierwszy przywódca niepodległej Litwy, wystosował list do prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera i kanclerza Olafa Scholza, w którym wezwał do zrezygnowania z rosyjskiej ropy naftowej i gazu ziemnego.

"Każdego dnia, gdy płacicie za rosyjską ropę i gaz, płacicie za czołgi Putina, które szaleją na ukraińskiej ziemi. Płacicie za to, by agresor nadal zabijał, okaleczał i niszczył" - czytamy w liście Landsbergisa, który w środę został opublikowany na Litwie.

21:29

Król Hiszpanii Filip VI w Wielką Sobotę wraz z rodziną odwiedzi ukraińskich uciekinierów wojennych w ośrodku dla uchodźców - podał madrycki dziennik "El Mundo".

Monarcha pojawi się w stołecznym ośrodku dla uchodźców wraz z królową Letycją, a także następczynią tronu księżniczką Eleonorą oraz drugą córką - infantką Zofią.

21:28

Piloci ochotnicy od początku marca przetransportowali śmigłowcami należącymi do różnych firm ponad 9 ton materiałów na granicę z Ukrainą - poinformowała Praga. Część pomocy humanitarnej pozostawiano na miejscu, ale niektóre loty kończyły się na Ukrainie.

Przewożono głównie leki, sprzęt medyczny i artykuły higieniczne. Jeden lot objął żywność, której brakowało na granicy słowacko-ukraińskiej.

21:27

Władze Jersey, terytorium zależnego Wielkiej Brytanii, ogłosiły w środę zamrożenie - na mocy nakazu sądowego - "aktywów szacowanych na ponad 7 miliardów dolarów". Istnieje podejrzenie, że aktywa te mogą być powiązane z rosyjskim oligarchą Romanem Abramowiczem - podała agencja AFP.

21:25

Zachodni politycy od lat przymykali oczy na zbrodnie Rosji, takie jak okupacja Gruzji, Krymu i Donbasu oraz użycie broni chemicznej w krajach UE - ocenił w środę we wpisie na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak.

"Stąd ludobójstwo w środku Europy. Dziesiątki tysięcy zabitych" - napisał Podolak.

21:22

82 proc. respondentów wyraziło dumę z postawy Polaków w czasie rosyjskiej napaści na Ukrainę - wynika z sondażu pracowni Social Changes przeprowadzonego na zlecenie portalu wpolityce.pl. 9 proc. stwierdziło, że nie czuje dumy z postawy Polaków, a 9 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

21:21

Dotąd nie wpłynęła do nas prośba o wizytę prezydenta RFN na Ukrainie - powiedział w środę prezydent Wołodymyr Zełenski. - Możemy sobie pozwolić na przebywanie z prawdziwymi przyjaciółmi. Nie można mieć wielu przyjaciół, ale cieszymy się, że mamy tych kilku - dodał prezydent Ukrainy.

21:16
21:03

Humanitarne zawieszenie broni na Ukrainie nie wydaje się obecnie możliwe - oświadczył w środę sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Dodał, że ONZ przedstawiła Rosji stosowne propozycje, jednak Moskwa do tej pory nie odpowiedziała.

21:01

Niestety, nie wejdziemy do NATO. Chciałbym podkreślić, że potrzebne nam są gwarancje bezpieczeństwa - mamy niebezpiecznych sąsiadów, którzy przybywają tu, by torturować i zabijać ludzi - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po spotkaniu z prezydentami Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.

21:01

O przyspieszenie dostaw pomocy wojskowej dla Ukrainy zaapelował prezydent Estonii Alar Karis. Zadeklarował wsparcie w wysokości 1/3 budżetu obronnego Estonii.

20:59

Prezydent Andrzej Duda mówił w Kijowie po rozmowie z prezydentem tego kraju Wołodymyrem Zełenskim, że ta wizyta była od dawna planowana. Przypomniał, że z prezydentem Gitanasem Nausedą był w przeddzień agresji rosyjskiej u prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Posłuchaj
00:30 Duda IAR Urkaina.mp3 Prezydent Andrzej Duda powiedział, że nie obawia się o bezpieczeństwo Polski, ze względu przynależność Ukrainy do NATO. - Teraz robimy wszystko dla Ukrainy, która nie jest członkiem Sojuszu, by ją wesprzeć - mówił prezydent Andrzej Duda (IAR)
20:57

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda powiedział w Kijowie, że walka o przyszłość Europy odbywa się na Ukrainie. Litewski prezydent powiedział, że wizyta w Borodziance i zniszczenie tego podkijowskiego miasta przez armię rosyjską pokazało ciemną stronę ludzkości.

- Nie możemy pozwolić, aby systematyczne niszczenie przez stronę rosyjską ukraińskich obywateli pozostało bezkarne. Rosyjskie władze muszą zapłacić za swoje zbrodnie - podkreślił Gitanas Nauseda.

20:56

Polscy dyplomaci wydaleni z Rosji bezpiecznie opuścili terytorium Federacji Rosyjskiej - poinformował ambasador naszego kraju w Moskwie Krzysztof Krajewski.

Posłuchaj
00:23 Dyplomaci IAR.mp3 Polscy dyplomaci wydaleni z Rosji bezpiecznie opuścili terytorium Federacji Rosyjskiej. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
20:55

Kandydująca w drugiej turze wyborów prezydenckich Marine Le Pen powiedziała, że jeżeli wygra wybory prezydenckie, będzie dążyła do zbliżenia NATO i Rosji, kiedy zakończy się wojna na Ukrainie.

Posłuchaj
00:56 LePen IAR.mp3 Kandydująca w drugiej turze wyborów prezydenckich Marine Le Pen powiedziała, że jeżeli wygra wybory prezydenckie będzie dążyła do zbliżenia NATO i Rosji. Relacja Stefana Foltzera (IAR)
20:36

Jeżeli ktoś wysyła żołnierzy, by bombardowali budynki mieszkalne i zabijali cywilów, to to nie jest wojna; to terroryzm i bandytyzm. Dla sprawców nie ma miejsca w społeczności międzynarodowej - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Ukrainy oraz wizycie w Buczy, Borodziance i Irpieniu.

Posłuchaj
00:22 11686915_2.mp3 Andrzej Duda w Kijowie: działania wojsk rosyjskich wobec ukraińskich cywili to terroryzm (IAR) 
20:34

Prezydent Łotwy Egils Levits powiedział w Kijowie, że wspólna wizyta w stolicy Ukrainy prezydentów czterech państw pokazuje absolutną solidarność z tym krajem. - Ukraina walczy za Europę, walczy za nas - podkreślał.

Prezydent Łotwy mówił także, że wizyta w Buczy, Borodziance i Irpieniu, gdzie rosyjscy żołnierze mordowali cywilów, dała możliwość zobaczenia na własne oczy tych okropieństw, które działy się koło Kijowa. 

20:21

Prezydent USA Joe Biden ogłosił w środę zatwierdzenie nowego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 800 mln dolarów. W jego skład wejdą m.in. systemy artyleryjskie, pojazdy opancerzone oraz śmigłowce.

- Nowy pakiet pomocy będzie zawierał wiele z wysoce skutecznych systemów broni, które już dostarczamy, a także nowe zdolności skrojone pod szerszy atak Rosji, którego spodziewamy się na wschodniej Ukrainie - powiedział Biden w oświadczeniu po rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

20:20

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że przybył na Ukrainę po to, żeby wesprzeć przyjaciela. Wspólnie z prezydentami Litwy Gitanasem Nausėdą, Łotwy Egilsem Levitsem i Estonii Alarem Karisem spotkał się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełeńskim.

Posłuchaj
00:22 Duda Kijów IAR.mp3 Na konferencji po spotkaniu Andrzej Duda mówił, że podczas jego poprzedniej wizyty na Ukrainie, jeszcze przed wojną, prezydent Zełeński zapewniał go, że w razie rosyjskiej inwazji się nie podda, i tak się stało (IAR)
20:16

Rosyjskie wojsko schwytało i torturuje duchownego odeskiej cerkwi Świętej Trójcy, Wasilija Wyrozuba - poinformowała w środę ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa. Dodała, że kapłan jest przetrzymywany w izolatce i oskarżany przez Rosjan o szpiegostwo.

Z informacji, którymi dysponuje Denisowa, wynika, że duchowny jest nielegalnie przetrzymywany w areszcie śledczym nr 2 obwodu biełgorodzkiego w Rosji, w mieście Stary Oskoł.

Duchowny został schwytany razem z innymi członkami załogi statku ratowniczego Saphir pod koniec lutego niedaleko Wyspy Węży na Morzu Czarnym. Denisowa dodała, że wraz z Wyrozubem przetrzymywanych jest 150 ukraińskich żołnierzy, którzy są również torturowani.

20:14

Prezydent Andrzej Duda w Kijowie: Rosja i jej władze nie mogą być akceptowane, nie prowadzi się dialogu z tymi, którzy łamią wszystkie reguły.

20:10

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował czterem prezydentom: Polski, Litwy, Łotwy i Estonii za przyjazd do Kijowa, jak mówił - w tym trudnym czasie.

Wołodymir Zełenski powiedział: "dziękuję tym wspaniałym liderom wspaniałych państw, którzy zawsze byli z nami, zawsze byli pierwsi we wsparciu Ukrainy, która ma zostać członkiem rodziny europejskiej. Są też liderami jeśli chodzi o wprowadzanie sankcji wobec Rosji".

- To nasi realni partnerzy, przyjaciele - mówił prezydent Ukrainy. - Mając takich partnerów i przyjaciół na pewno zwyciężymy - podkreślił

20:09

Tysiąc paczek wielkanocnych trafiło do potrzebujących wsparcia rodzin polskiego pochodzenia z terenu Zachodniej i Centralnej Ukrainy - poinformowała w środę Fundacja Dziedzictwo Kresowe. Pomoc zorganizowano w ramach akcji "Serce dla Rodaka".

Tegoroczna zbiórka organizowana przez Fundację Dziedzictwo Kresowe rozpoczęła się w pierwszych dniach po ataku Rosji na Ukrainę.

19:58

Przed budynkiem ambasady Rosji w Warszawie po obu stronach ulicy Belwederskiej zainaugurowano Galerię Wolna Ukraina. To wyraz protestu przeciwko wojnie i temu, co się dzieje na Ukrainie - podkreśliła zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra podczas briefingu.

19:56

Francja dostarczy Ukrainie kolejne partie sprzętu wojskowego - poinformowała w środę francuska minister obrony Florence Parly po rozmowie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Ołeksijem Reznikowem.

"Zapowiedziałam, że Francja zapewni Ukrainie dodatkowe zdolności wojskowe, oprócz już przekazanych stu milionów euro w postaci darowizn na sprzęt" - napisała szefowa resortu na Twitterze.

19:51

Na okupowanych terytoriach Ukrainy Rosjanie prowadzą działania psychologiczno-informacyjne, których celem jest przekonanie ludności do daremności oporu - podał w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie opublikowanym w serwisie Facebook.

"Rosyjscy okupanci wywierają agresywny wpływ informacyjny i psychologiczny na ludność. Jego celem jest przede wszystkim przekonanie ludzi do daremności walki z rosyjskimi siłami okupacyjnymi" - pisze ukraińskie dowództwo.

19:48

Dopóki toczy się wojna na Ukrainie, spotkanie papieża Franciszka z patriarchą Cyrylem byłoby trudne, co nie oznacza, że niemożliwe - powiedział w środę zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk.

Odnosząc się do postawy papieża Franciszka wobec wojny na Ukrainie, abp Szewczuk zaznaczył, że "widzimy, że przez te 50 dni nastąpiła wielka ewolucja w jego poglądach i wypowiedziach w stronę Ukrainy".

19:47

Z całą pewnością nie będziemy karać ludzi, którzy wiedzeni naturalnym odruchem obrony słabszych, sięgnęli po broń. To zdrowy odruch serca - uważamy ich za bohaterów - powiedział wiceszef MON Marcin Ociepa, pytany o kwestię polskich ochotników walczących na Ukrainie.

19:44

"Powitałem w Kijowie prezydenta Polski Andrzeja Dudę, Litwy Gitanasa Nausedę, Łotwy Egilsa Levitsa i Estonii Alara Karisa. Ukraina czuje silne i niezawodne wsparcie od każdego z was" - napisał na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

19:31

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) planowała wywiezienie prorosyjskiego polityka ukraińskiego Wiktora Medwedczuka przez Naddniestrze do Moskwy. Szerzyła też dezinformację na temat jego ucieczki - oświadczył w środę szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Iwan Bakanow.

Szef SBU, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina powiedział, że FSB próbowała szerzyć przekazy o fikcyjnych trasach wywiezienia Medwedczuka. - Próbowano nas zmylić informacjami o tym, że Medwedczuk jest w Szwecji, na Węgrzech, od Zakarpacia (na zachodzie Ukrainy) do obwodu sumskiego (na północnym wschodzie kraju). Tym sposobem próbowano nas skierować na mylny trop - powiedział Bakanow.

Szef SBU skomentował ujęcie Medwedczuka przez ukraińskie służby, o którym powiadomiono we wtorek wieczorem. Według Bakanowa Medwedczuk udawał wojskowego i miał być dowieziony do granicy. Stamtąd łodzią miał przeprawić się na drugą stronę, "gdzie już czekała na niego grupa ewakuacyjna specnazu FSB" - powiedział Bakanow.

Szef prorosyjskiej partii na Ukrainie Wiktor Medwedczuk. Fot. PAP/EPA/Presidential Office telegram channel HANDOUT Szef prorosyjskiej partii na Ukrainie Wiktor Medwedczuk. Fot. PAP/EPA/Presidential Office telegram channel HANDOUT
19:18

Zbrodnie wojenne na Ukrainie i kolejne sankcje przeciwko Rosji - to tematy rozmowy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem. Poinformował o tym ukraiński prezydent we wpisie na Twitterze.

"Kontynuujemy dialog z prezydentem Stanów Zjednoczonych. Rozmawialiśmy także o dostawach broni defensywnej oraz pomocy finansowej. Obaj zgodziliśmy się, ze należy zaostrzyć sankcje na Rosję" - napisał Wołodymyr Zełenski.

19:17

Rosyjski żołnierz za odmowę wyjazdu na Ukrainę został wydalony ze służby. W jego aktach przełożeni napisali, że jest "skłonny do zdrady". Wcześniej za odmowę udziału w działaniach zbrojnych na Ukrainie ze służby wydalonych zostało 12 żołnierzy rosyjskiego OMON-u.

Posłuchaj
00:34 Ros woj IAR Jas.mp3 Rosyjski żołnierz za odmowę wyjazdu na Ukrainę został wydalony ze służby. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
19:12

Na pytanie, czy Rosja popełnia na Ukrainie ludobójstwo, będą odpowiadać uprawnione instytucje, ale z pewnością ludzie będą coraz częściej określać w ten sposób rosyjskie zbrodnie - powiedział premier Kanady Justin Trudeau podczas konferencji prasowej w środę.

19:11

Stosowanie przez Rosję tzw. obozów filtracyjnych, przez które muszą przechodzić Ukraińcy, wywożeni m.in. z Mariupola, może stanowić zbrodnię przeciwko ludzkości - oświadczył w środę ambasador USA przy OBWE Michael Carpenter.

- Rosja zakłada te obozy, chcąc wyciągnąć z nich czy to dysydentów, czy po prostu ludzi, którzy są proukraińscy (...) To są dokładnie te rzeczy, które kwalifikują się jako zbrodnie wojenne, a jeśli są systematycznie popełniane, to możliwe, że jako zbrodnie przeciwko ludzkości - dodał.

Dyplomata stwierdził równocześnie, że prezydent Joe Biden, nazywając rosyjskie zbrodnie ludobójstwem, dokonał "moralnej oceny".

19:01
Posłuchaj
00:56 DUda Kijów IAR SPEC.mp3 Prezydent Andrzej Duda oraz przywódcy krajów bałtyckich spotkali się w Kijowie z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim. W czasie rozmowy omawiane ma być m.in. dalsze wsparcie dla Ukraińców, którzy przeciwstawiają się rosyjskiej inwazji. Relacja Karola Surówki (IAR)
18:54

Każdy Ukrainiec jest celem ataku Rosji. Celem nr 1 dla wroga jesteśmy my wszyscy - oświadczyła pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska w wyemitowanym w środę wywiadzie dla CNN

18:47

Prezydent Andrzej Duda przebywał w Irpieniu w obwodzie kijowskim wraz z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawłem Solochem i szefem prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakubem Kumochem - poinformowało BBN w środę wieczorem.

18:45

Z powodu wojny na Ukrainie Norwegia nie zamknie dwóch arktycznych baz lotniczych Andoya i Bodo - podał w środę norweski portal Barents Observer. W nadchodzącym czasie Norwegia musi zrobić więcej, by utrzymać swoje wpływy w regionie - oświadczył norweski minister obrony Odd Roger Enoksen.

18:44

Holenderscy weterynarze leczą za darmo zwierzęta uchodźców z Ukrainy - informuje w środę fundacja "Pomoc zwierzętom z Ukrainy". Pomoc jest możliwa dzięki środkom zebranym z darowizn.

18:44

Od czasu wycofania się Rosjan z obwodu kijowskiego na początku kwietnia odnaleziono tam jak dotąd 765 ciał cywilów, w tym 30 ciał dzieci - przekazał zastępca szefa prokuratury obwodu kijowskiego Ołeh Tkałenko, cytowany w środę przez brytyjski dziennik "The Guardian".

Tkałenko zapewnił, że władze spodziewają się odnalezienia o wiele większej liczby ciał w ciągu następnych tygodni. Odkryto także kilka masowych grobów.

18:43

Jednostki samorządu terytorialnego w całej Polsce otrzymały do dzisiaj 544 mln zł z rządowego Funduszu Pomocy Uchodźcom z Ukrainy - poinformował w środę wiceszef MSWiA, pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy Paweł Szefernaker.

18:43

Od początku wojny na wrocławski dworzec przybyło ponad 100 tys. obywateli Ukrainy - poinformował w środę wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski. Jak dodał, w szczytowym momencie było to ponad 7,2 tys. uchodźców, a obecnie to ok. 500-700 osób dziennie

18:42

Jest zgoda w Unii na zwiększenie z 1 mld do 1,5 mld euro funduszu na zakup i dostawy broni dla Ukrainy. Dziś sfinalizowane zostały wszystkie procedury, a przedwczoraj zielone światło dali ministrowie spraw zagranicznych krajów członkowskich.

Posłuchaj
00:57 UE Ukr IAR.mp3 Zgoda w UE dla zwiększenia do 1,5 mld euro funduszu na zakup i dostawy broni dla Ukrainy. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
18:42
Posłuchaj
00:52 Finlandia Cegła IAR.mp3 W ciągu najbliższych tygodni Finlandia ma podjąć decyzję, czy będzie chciała wstąpić do NATO. Poinformowała o tym premier tego kraju. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

Ani Finlandia, ani Szwecja nie są obecnie członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego. Oba kraje zaczęły jednak rozważać przystąpienie do NATO po tym, jak Rosja napadła na Ukrainę.

18:40

Rosjanie atakują cywilne dzielnice Charkowa. Od początku wojny ostrzały trwają codziennie. Jedynie ostatniej doby rosyjskie wojsko dokonało kilkudziesięciu takich ataków na drugie co do wielkości miasto Ukrainy.

Posłuchaj
00:54 Charków Buszko IAR.mp3 Codzienne ostrzały Charkowa. Relacja Pawła Buszki (IAR)
18:15

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział w wywiadzie dla publicznej rozgłośni RBB, że na razie nie wybiera się z wizytą na Ukrainę i pozostawia kwestię swojej podróży do tego państwa "otwartą".

Scholz przekazał, że prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier chciał odwiedzić Ukrainę, a to, że nie został tam przyjęty, było "irytujące".

18:15

W związku z kryzysem humanitarnym, będącym skutkiem niesprowokowanej i nieuzasadnionej agresji Rosji, Unia Europejska wprowadziła wyjątki od sankcji w celu ułatwienia działań humanitarnych na Ukrainie.

UE podała, że niektóre kategorie organizacji humanitarnych są zwolnione z ograniczeń wywozowych i zakazu świadczenia usług "w ramach reżimu donieckiego i ługańskiego", gdy jest to konieczne do celów wyłącznie humanitarnych na niekontrolowanych przez rząd w Kijowie obszarach Doniecka i Ługańska.

18:10

Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR) opublikował w środę dane osobowe członków specjalnego oddziału Gwardii Narodowej (Rosgwardii) z Niżnego Nowogrodu, którzy mieli dokonywać zbrodni na narodzie ukraińskim. Służba poinformowała o tym w serwisie Facebook.

18:08

Unia Europejska uzgodniła trzecią transzę wsparcia dla Ukrainy na kwotę 500 mln euro. W ten sposób łącznie przeznaczyła 1,5 mld euro na sfinansowanie dostaw sprzętu wojskowego przez państwa członkowskie UE dla ukraińskich sił zbrojnych.

Środki zostały przyjęte w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPF).

18:07

Postawa patriarchy Cyryla (patriarchy moskiewskiego) jest wybitnie antyewangeliczna i w żaden sposób nie da się jej Ewangelią usprawiedliwić - powiedział w środę przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

18:07

Rada miejska ukraińskiej stolicy zajmie się na najbliższym posiedzeniu kwestia zmiany nazwy Dworca Mińskiego na Warszawski - poinformował w środę mer Kijowa Witalij Kliczko, cytowany przez agencję Interfaks Ukraina.

- Jestem przekonany, że Miński może stać się Warszawskim - to miasto, które pomaga Kijowowi, przyjęło wielu uchodźców - powiedział Kliczko.

18:06

Fragment placu przy konsulacie Rosji w Krakowie będzie nosił nazwę skwer Wolnej Ukrainy - zdecydowali jednogłośnie w środę miejscy radni. - Ta nowa nazwa "Wolna Ukraina" na zawsze wejdzie w pamięć mieszkańców Krakowa - mówił podczas sesji mer Lwowa Andrij Sadowy.

18:05

5 maja Polska i Szwecja zorganizują w Warszawie konferencję donatorów na rzecz Ukrainy. Brukselska korespondentka Polskiego Radia ustaliła, że dziś była o tym mowa podczas spotkania ambasadorów 27 krajów w Brukseli.

18:04
Posłuchaj
00:55 Mariupol IAR Cegła.mp3 Co najmniej 21 tysięcy cywilów mogło do tej pory zginąć w Mariupolu - twierdzą władze miasta. Z najbardziej oblężonego przez Rosjan miasta na Ukrainie dochodzą obecnie sprzeczne informacje co do toczących się tam walk. Wiele wskazuje jednak na to, że rosyjscy żołnierze otoczyli miasto i są blisko jego przejęcia. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

Mariupol to symbol rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Trwające od półtora miesiąca rosyjskie ostrzały spowodowały, że większość budynków w mieście jest teraz w gruzach. W Mariupolu dochodziło też do rosyjskich zbrodni wojennych. Rosja ostrzeliwała m.in. szpital położniczy oraz teatr w którym chronili się cywile.

17:39

Na rok więzienia w zawieszeniu skazany został w środę w Niemczech rosyjski naukowiec Ilnur Nagajew, oskarżony o dostarczanie na zlecenie Moskwy informacji na temat europejskiego programu rakiet kosmicznych Ariane - podała agencja AFP.

Sąd w Monachium także skazał 30-letniego Nagajewa na grzywnę w wysokości 500 euro za "tajną działalność agenturalną".

17:37

Aby dalej bohatersko chronić świat przed rosyjską agresją, Ukraina potrzebuje konkretnego uzbrojenia, w tym artylerii, czołgów, wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, bojowych wozów piechoty i samolotów - napisał w środę na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zamieścił także nagranie, w którym wzywa Zachód do przysłania potrzebnej do walki z Rosją broni.

17:35

Jeżeli my, jako naród ukraiński, mamy taki mur, jakim jest naród polski, państwo polskie, to możemy walczyć dalej - powiedział w środę zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk.

Abp Szewczuk wziął w środę udział w konferencji prasowej "Wojna w Ukrainie – perspektywa kościelna", która trwa w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie

17:34

Premier Ukrainy Denys Szmyhal poinformował w środę, że na spotkaniu w Kijowie podziękował za wsparcie prezydentom Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. Prezydenci - Andrzej Duda, Gitanas Nauseda, Egils Levits i Alar Karis są na Ukrainie ze wspólną wizytą.

"Podziękowałem naszym przyjaciołom za stałe wsparcie i wszechstronną pomoc w przeciwstawianiu się agresji rosyjskiej. Razem zwyciężymy!" - napisał Szmyhal na Twitterze.

17:29

Czescy dyplomaci po ponad sześciu tygodniach wrócili do Kijowa. Ministerstwo spraw zagranicznych zdecydowało o ponownym otwarciu czeskiej ambasady na Ukrainie. Została ona zamknięta tuż po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Posłuchaj
00:38 Czechy IAR ambasada.mp3 Czescy dyplomaci wrócili do Kijowa. Relacja Wojciecha Stobby (IAR)
17:28

Prezydent Andrzej Duda i przywódcy krajów bałtyckich spotkali się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełeńskim - informuje kancelaria prezydenta.

Prezydenci są z wizytą na Ukrainie, by okazać wsparcie państwu, zmagającemu się z rosyjską agresją. Przed spotkaniem z Wolodymyrem Zełeńskim byli między innymi w podkijowskiej Borodziance, gdzie rosyjskie wojska dopuszczały się zbrodni na cywilach.

17:27

Ustawa o sankcjach za wspieranie agresji na Ukrainę trafi do podpisu prezydenta. Posłowie rozpatrzyli wniesione do niej poprawki Senatu. Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych oraz finansów rekomendowały przyjęcie tych o charakterze redakcyjnym i te przyjęła sejmowa większość.

Trzy poprawki merytoryczne nie zyskały akceptacji posłów. Jedna z nich zakładałą, że to premier, a nie szef MSWiA ma decydować o wpisie na listę sankcyjną. Inna wprowadzałą zakaz importu gazu LPG z Federacji Rosyjskiej. Kolejna poprawka zakładałą, że to rząd przedstawiałby przed Sejmem i Senatem informację z realizacji przepisów ustawy.

17:03

Biały Dom ma ogłosić wkrótce kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, obejmujący m.in. drony morskie i haubice - podały w środę amerykańskie media, w tym "Washington Post" i CNN. Nowa transza ma mieć wartość ok. 750 mln dolarów.

17:02

Ukraina to miejsce zbrodni - oświadczył w środę prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) Brytyjczyk Karim Khan podczas swojej wizyty w Buczy pod Kijowem. Zapowiedział też zbadanie miejsc zbrodni przez śledczych z MTK.

- Ukraina to miejsce zbrodni. Jesteśmy tutaj, ponieważ mamy powody, by sądzić, że popełniane są tu zbrodnie podlegające jurysdykcji Trybunału. Aby dotrzeć do prawdy, musimy przebić się przez mgłę wojny - powiedział Khan.

17:02

Naszym zadaniem jest zakończyć tę wojnę pokojem, ale pod warunkiem, że będziemy kontrolować całkowicie terytorium Ukrainy. Jeżeli tego nie zrobimy, to za jakiś czas Putin znowu będzie chciał powrócić do swoich pierwotnych planów odnowienia imperium rosyjskiego - powiedział w środę Andrij Deszczyca, ambasador Ukrainy w Polsce.

17:01

82 lata temu świat dowiedział się o zbrodni katyńskiej. Dziś Rosja Władimira Putina tymi samymi metodami morduje niewinnych ludzi w Ukrainie. Nie pozwolimy, by sprawcy tych zbrodni pozostali bezkarni - zapewnił w środę marszałek Senatu Tomasz Grodzki

17:01

Naszym zadaniem jest wspieranie tych, którzy walczą o wolność, walczą za swój kraj, ale także Polskę, Europę i cały wolny świat – mówił w środę w Lublinie szef MON Mariusz Błaszczak. Wyraził nadzieję, że rosyjscy sprawcy zbrodni wojennych na Ukrainie zostaną ukarani.

16:59
Posłuchaj
00:55 Papież wojna Kowalczuk IAR.mp3 Papież stwierdził, że wojna jest świętokradztwem i szaleństwem. Biuro Prasowe Watykanu opublikowało wstęp do rozważań Franciszka "Przeciw wojnie. Odwaga budowy pokoju". Książka jutro znajdzie się we włoskich księgarniach. Relacja Piotra Kowalczuka (IAR)
16:43

Ponad 100 cywilów zginęło w obwodzie sumskim na północy Ukrainy. Znajdowane są ciała ludzi, którzy zostali rozstrzelani, osób ze związanymi rękami, ze śladami tortur - powiedział w środę szef władz obwodu Dmytro Żywycki, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.

- Zginęło ponad 100 cywilów. Niestety, ta liczba zwiększa się z każdym dniem, bo znajdowane są ciała - ze związanymi rękami, ze śladami tortur, ludzi zabitych strzałami w głowę. To straszne rzeczy- - powiedział Żywycki.

16:42

Szef kancelarii prezydenta Andrij Jermak zaapelował w środę w komunikatorze Telegram do mieszkańców obwodów ługańskiego i donieckiego, aby ewakuowali się tak szybko, jak to możliwe, ponieważ bitwa z Rosją o te terytoria będzie ciężka.

"Ludzie z obwodów ługańskiego i donieckiego naprawdę muszą dzisiaj się ewakuować. Popieram szefa władz obwodu ługańskiego Serhija Hajdaja, który wezwał Ukraińców, aby wsiedli do autobusów (...) i udali się do bezpieczniejszych regionów" - czytamy we wpisie.

16:41

Państwo rosyjskie prowadzi akcję propagandową w mediach społecznościowych, mającą na celu zachęcenie do emigracji Ukraińców z oblężonego Mariupola na Daleki Wschód Rosji. Podobne działania były podejmowane za Stalina - napisała w środę na Facebooku ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

"Daleki Wschód Rosji jest dołujący z powodu wyjątkowo niskiego poziomu życia i surowego klimatu. Poprzez wprowadzenie na te tereny obywateli Ukrainy okupant planuje zapełnić tamtejsze miejscowości i zmusić Ukraińców do pracy w nieludzkich warunkach - napisała Denisowa.

16:39

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował w środę, że rozmawiał z szefem dyplomacji Watykanu abp Paulem Richardem Gallagherem. Kułeba napisał na Twitterze, że "jest wdzięczny papieżowi Franciszkowi za jego modlitwy".

Dodał następnie: "ponowiłem zaproszenie prezydenta Zełenskiego dla Jego Świątobliwości do odwiedzenia Ukrainy". Kułeba nazwał potencjalną wizytę papieża na Ukrainie "promieniem światłości dla narodu ukraińskiego w tych mrocznych czasach".

W niedzielę, 3 kwietnia, papież powiedział dziennikarzom, że gotów jest pojechać na Ukrainę. Nie zapadły jeszcze żadne konkretne decyzje w tej sprawie.

16:24

Naprawdę jesteśmy świadkami ludobójstwa przeciwko naszemu narodowi. To jest wojna ideologiczna w celu wyeliminowania całego narodu - powiedział w środę zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk.

Abp Szewczuk wziął w środę udział w konferencji prasowej "Wojna w Ukrainie - perspektywa kościelna", która odbyła się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

16:23

Sejm w środę po godz. 16 wznowił przerwane w ub. tygodniu obrady. Posłowie będą głosować nad senackimi poprawkami do tzw. ustawy sankcyjnej, która m.in. zakazuje importu węgla z Rosji. Senat zaproponował, żeby zakaz poszerzyć o gaz płynny LPG.

16:19

Niemcy powinny dostarczyć Ukrainie ciężką broń. Do tego wniosku doszli politycy partii koalicyjnych po wizycie we Lwowie. Liderzy klubów poselskich SPD, FDP i Zielonych chcą zachęcić kanclerza Olafa Scholza do porzucenia wątpliwości w tej sprawie.

Posłuchaj
00:56 Niemcy IAR.mp3 Niemcy powinny dostarczyć Ukrainie ciężką broń - do tego wniosku doszli politycy partii koalicyjnych po wizycie we Lwowie. Relacja Wojciecha Osińskiego (IAR)
16:19

Minister w Kancelarii Prezydenta Jakub Kumoch poinformował, że prezydent Andrzej Duda odwiedził miejscowość Borodzianka pod Kijowem. Prezydent przebywa z wizytą na Ukrainie wspólnie z prezydentami Estonii Alarem Karisem, Łotwy Egilsem Levitsem i Litwy Gitanasem Nausėdą.

16:07

Prezydenci Polski, Litwy, Łotwy i Estonii udali się dziś z wizytą na Ukrainę. Łotewski przywódca Egils Levits napisał w mediach społecznościowych, że Irpin i Borodzianka noszą świeże blizny rosyjskiego zniszczenia.

"Poskręcane szczątki domów, kościołów i mostów" - czytamy we wpisie. Levits napisał, że Ukraina zasługuje "plan Marshalla, który pomógł Europie Zachodniej odzyskać siły po II wojnie światowej".

16:06

Dron z czasów sowieckich, który rozbił się w chorwackiej stolicy Zagrzebiu 10 marca, przenosił bombę lotniczą z nieznaną substancją wybuchową - poinformowali chorwaccy śledczy.

Pochodzący jeszcze z czasów radzieckich dron rozpoznawczy Tu-141 prawdopodobnie został wystrzelony z terytorium Ukrainy. Przeleciał nad Rumunią i Węgrami, zanim rozbił się w parku w Zagrzebiu. Uszkodzonych zostało prawie 100 zaparkowanych pojazdów, ale nikt nie odniósł obrażeń. Do wypadku doszło kilka kilometrów od centrum miasta.

15:51

Kandydująca w II turze francuskich wyborów prezydenckich  Marine Le Pen chce, by Francja opuściła główne zintegrowane dowództwo NATO na zasadach, na jakich kraj ten był poza strukturami wojskowymi NATO w latach 1966-2009.

15:48
Posłuchaj
00:15 Powroty na Ukrainę IAR.mp3 Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę do Polski wjechało około 2 milionów 700 tysięcy uchodźców. Jednak coraz częściej ukraińskie rodziny wracają do domów - wynika z obserwacji rzecznika bieszczadzkiego oddziału Straży Granicznej Pawła Zakielarza (IAR)
15:43

Jesteśmy rozczarowani postawą prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który odmówił nazwania "ludobójstwem" działań rosyjskich wojsk na Ukrainie, lecz powiedział, że narody Ukrainy i Rosji są jak bracia - przekazał w środę rzecznik prasowy ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko.

- Ze względu na uwarunkowania historyczne Ukraina i Rosją są sobie bliskie - to obiektywny fakt. Niemniej, mit o "bratnich narodach" zaczął upadać po rosyjskiej aneksji Krymu i rozpoczęciu przez Kreml wojny w Donbasie w 2014 roku, a ostatecznie runął wraz z atakiem rakietowym na ukraińskie miasta w lutym. Teraz rosyjscy "bracia" rzekomo przyszli chronić rosyjskojęzyczną ludność, lecz w ciągu ostatnich ośmiu lat zabili 14 tysięcy Ukraińców - powiedział Nikołenko, cytowany przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.

W ocenie rzecznika resortu dyplomacji, obecnie "nie ma żadnych, również moralnych podstaw do tego, żeby rozmawiać o »braterskich relacjach« Ukraińców i Rosjan".

15:39

Prezydenci Polski, Litwy, Łotwy i Estonii odwiedzili dziś Borodziankę na Ukrainie. Litewski przywódca Gitanas Nauseda opublikował na Twitterze wpis, w którym napisał, że jest to miejsce, gdzie "ciemna strona ludzkości pokazała swoją twarz".

Posłuchaj
00:39 Bałtyckie IAR.mp3 Prezydenci Polski, Litwy, Łotwy i Estonii udali się dziś z wizytą na Ukrainę. Przywódcy swoją wizytę relacjonują m.in. w mediach społecznościowych. Relacja Kamila Zalewskiego (IAR)

Wcześniej na Twitterze zdjęcia i wpis opublikował również prezydent Łotwy Egils Levits. Jak napisał - wizyta na Ukrainie jest wyrazem solidarności z bohaterskim narodem i ich prezydentem.

15:37

Papież stwierdził, że wojna jest świętokradztwem i szaleństwem. Biuro Prasowe Watykanu opublikowało wstęp do rozważań Franciszka "Przeciw wojnie. Odwaga budowy pokoju". Książka jutro znajdzie się we włoskich księgarniach.

Papież powtórzył, że na świecie toczy się III wojna światowa w odcinkach. Przypomniał, że te konflikty pociągnęły za sobą śmierć, zniszczenia i zmusiły miliony ludzi do ucieczki, ale wydawały się nam odległe. Teraz, nagle, wojna wybuchła blisko nas - Ukraina padła ofiarą napaści, ginie wielu cywili. Kobiety, dzieci i starsi ludzie mieszkają w schronach wykopanych w ziemi, mężowie, ojcowie i dziadkowie walczą. Możemy tylko krzyczeć "Dość!".

15:36

Słowacja pomoże Ukrainie w zabezpieczaniu dowodów zbrodni wojennych popełnianych przez Rosjan. Poinformowała o tym w mediach społecznościowych prezydent Słowacji Zuzana Czaputova.

Posłuchaj
00:46 Słowacja IAR stobba.mp3 Słowacja pomoże Ukrainie w zabezpieczaniu dowodów zbrodni wojennych popełnianych przez Rosjan. Relacja Wojciecha Stobby (IAR)
15:30

- Powiedziałbym, że Rosja jednostronnie rozpętała nadmiernie brutalną wojnę. Ustalono, że rosyjskie wojska dopuściły się zbrodni wojennych (...) musimy znaleźć winnych i pociągnąć ich do odpowiedzialności - powiedział francuski prezydent Emmanuel Macron podczas środowego wywiadu dla stacji France 2.

Dodał, że "teraz jest ostrożny ze stosowaniem konkretnych słów". - Ludobójstwo ma konkretne znaczenie. Ukraińcy i Rosjanie to bratnie narody. To co się teraz dzieje to szaleństwo - mówił dalej Macron.

15:07

Caritas Polska zebrała ponad 100 mln zł na pomoc dla Ukrainy, z czego 50,8 mln zł jest już w diecezjalnych Caritas - powiedział w środę dyrektor Caritas Polska ks. dr Marcin Iżycki.

Poinformował, że opieką i wsparciem edukacyjnym objęto 2,5 tys. najmłodszych. W ośrodkach Caritas przyjęto już ok. 700 z sierot z ukraińskich domów dziecka.

15:03

Jutro wydam pismo do samorządów ws. wypłat pieniędzy, dla osób goszczących uchodźców z Ukrainy - zapowiedział w środę wiceszef MSWiA, pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy Paweł Szefernaker.

Przyznał, że wypłaty świadczenia pieniężnego dla osób, które przyjęły uchodźców z Ukrainy nie wszędzie są realizowane w zadowalający sposób. - Mamy ponad 2,5 tys. gmin w Polsce i nie ukrywam, że interpretacja różnych przepisów na szczeblu samorządowym wygląda różnie - powiedział.

15:01

Rosyjskie służby specjalne planują serię prowokacji, polegających m.in. na wysadzaniu w powietrze budynków mieszkalnych na swoim terytorium. Odpowiedzialnością byliby obarczeni Ukraińcy. Poinformował o tym w środę portal RBK, powołując się na szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryła Budanowa.

Oprócz wysadzania domów, szpitali i szkół, rosyjskie służby mają też planować uderzenia rakietowe na terytorium Rosji. Celem tego rodzaju działań ma być umocnienie antyukraińskich nastrojów w społeczeństwie rosyjskim i jego konsolidacja.

15:00

W obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy strącono dwa samoloty rosyjskie - poinformował w środę szef władz tego regionu, Ołeh Syniehubow. Informację potwierdziło dowództwo ukraińskich sił powietrznych.

Portal Ukraińska Prawda, powołując się na armię ukraińską, podał, że chodzi o samolot myśliwsko-bombowy Su-34 i myśliwiec Su-30.

14:59

W Bratysławie otwarto w środę Dom Ukraińsko-Słowacki, który będzie punktem kontaktowym dla obywateli Ukrainy, chroniących się przed rosyjską inwazją. Ma być też miejscem wymiany doświadczeń i wspólnych działań oraz służyć pomocą w integracji Ukraińców ze społecznością lokalną.

14:59

Dogadaliśmy się z europejskimi partiami socjaldemokratycznymi, że poprą nasze żądania ws. pomocy uchodźcom z Ukrainy - mówił wicemarszałek Sejmu, współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Jednym z takich żądań jest przekazanie Polsce 500 euro miesięcznie na każdego uchodźcę.

14:58

Celem wizyty prezydentów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii w Kijowie jest wyrażenie bardzo mocnego wsparcia politycznego dla Ukrainy w sytuacji, w której ten kraj się dzisiaj znajduje - powiedział w środę wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Prezydenci Polski, Estonii, Łotwy i Litwy - Andrzej Duda, Alar Karis, Egils Levits i Gitanas Nauseda, którzy w środę przybyli do Kijowa, spotkają się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

14:57

W obliczy kryzysu uchodźczego potrzebujemy zdecydowanie większego wsparcia UE. Wskazujemy, że dodatkowym źródłem finansowania jest konfiskata majątków rosyjskich oligarchów, majątku państwa rosyjskiego - mówił w środę wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Rosja musi za tę wojnę zapłacić - podkreślił.

14:56

Potrzebujemy dodatkowych środków na pomoc uchodźcom, aplikujemy o te środki teraz, a nie za trzy czy cztery miesiące, bo nie czekaliśmy z pomocą dla Ukraińców - powiedział wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Dodał, że nie do zaakceptowania są propozycje KE w sprawie przesunięcia już przyznanych środków.

Komisja Europejska obecnie nie planuje żadnych nowych funduszy na wsparcie krajów UE przyjmujących uchodźców z Ukrainy. Proponuje jedynie przesunięcia w ramach środków przyznanych wcześniej państwom członkowskim w budżecie UE. Polska już wcześniej informowała, że propozycje KE są nieadekwatne do skali wyzwań.

14:36

Sytuacja militarna w sąsiedztwie Finlandii jest "obecnie spokojna", a "kraj nie stoi w obliczu bezpośredniego zagrożenia". Władze przestrzegają jednak przed "użyciem siły zbrojnej lub groźby jej użycia oraz naciskami politycznymi" - wynika z raportu przyjętego w środę przez radę ministrów. Dokument jest podstawą do złożenia formalnego wniosku o członkostwo w NATO.

Działania wojenne skierowane przeciwko Ukrainie dowodzą, jak ważne jest "szybkie osiągnięcie gotowości do działania i zdolność reagowania oraz odpowiedzi na długotrwałą presję militarną" - zaznaczono w liczącym około 50 stron raporcie, który został przekazany parlamentowi. Deputowani będą go omawiać w przyszłym tygodniu.

14:30

Rosjanie przywieźli krematoria, by ukryć popełniane na Ukrainie zbrodnie wojenne - powiedział w środę na spotkaniu z dziennikarzami Wadym Bojczenko, mer obleganego przez wojska rosyjskie Mariupola.

- Mamy nagrania, dowody na popełnianie przez Rosjan zbrodni wojennych - oświadczył Bojczenko podczas konferencji prasowej online.

Posłuchaj
00:24 11686271_1.mp3 Mer Mariupola Wadym Bojczenko: 13 mobilnych krematoriów przyjechało do Mariupola i jest wykorzystywanych do zacierania śladów zbrodni. Podczas rosyjskich bombardowań i ostrzałów zginęło co najmniej 21 tys. cywilów. To wszystko są zbrodnie wojenne. To zagłada ukraińskiego narodu, którą Rosja realizuje w naszym mieście i całym kraju (IAR)
14:21

Półtoramiesięczne dziecko i 12-letni chłopiec zginęli w wyniku rosyjskiego ostrzału Charkowa - poinformowała w środę na Telegramie ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa. Potwierdziła także doniesienia, że liczba dzieci, które zginęły w czasie wojny na Ukrainie wynosi już 191.

14:20

Przewodniczący: Konferencji Kościołów Europejskich pastor Christian Krieger i Rady Episkopatów Unii Europejskiej COMECE kardynał Jean-Claude Hollerich w liście do prezydentów Rosji Władimira Putina i Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego zaapelowali o wielkanocne zawieszenie broni.

14:18

Mieszkańcy zajętego przez rosyjskie wojska Chersonia na południu Ukrainy wyjeżdżają w kierunku Mikołajowa, Melitopola i na okupowany Krym. Trudno na to patrzeć, ponieważ miasto staje się puste - przekazał w środę podczas konferencji prasowej mer Chersonia Ihor Kołychajew.

14:17

Finlandia i Szwecja w najbliższym czasie podejmą decyzję w sprawie przystąpienia do NATO. Na temat akcesji do Sojuszu Północnoatlantyckiego rozmawiały w Sztokholmie szefowe rządów obu krajów Sanna Marin i Magdalena Andersson.

14:16
Posłuchaj
00:25 Uchodźcy IAR Szefernaker 1.mp3 Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker poinformował , że coraz więcej uchodźców wraca na Ukrainę (IAR)
Posłuchaj
00:32 Uchodźcy IAR Szefernaker 2.mp3 Paweł Szefernaker powiedział, że Polska oczekuje konkretnej pomocy międzynarodowej w związku z przyjęciem ogromnej liczby uchodźców (IAR)
Posłuchaj
00:31 Uchodźcy IAR Szefernaker 3.mp3 Paweł Szefernaker poinformował, że na mocy ustawy dotyczącej pomocy uchodźcom, zatrudnienie w Polsce znalazło prawie 60 tysięcy osób. Paweł Szefernaker powiedział, że liczba Ukraińców znajdujących zatrudnienie w naszym kraju rośnie (IAR)

Wiceszef MSWiA podkreślił, że dzięki przyjmowanym przez rząd przepisom, przyjmowanie uchodźców z Ukrainy nie wpłynie negatywnie na codzienne funkcjonowanie w Polsce. Paweł Szefernaker dodał, że do tej Ukraińcom nadano 846 tysięcy numerów PESEL.

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę do Polski wjechało 2 700 000 uchodźców. Straż Graniczna poinformowała, że dzisiaj do godz. 07.00 rano do Polski wjechało z Ukrainy 5,5 tysiąca osób.

14:11

Żołnierze z Rumunii, Polski i Francji przeprowadzili w okolicach miasta Krajowa, na południu Rumunii, wspólne ćwiczenia - podała w środę telewizja Digi 24. Zaznaczono, że manewry służą podniesieniu zdolności operacyjnych tworzonej w tym kraju grupy bojowej NATO.

"To było pierwsze takie szkolenie z udziałem sił zbrojnych tych trzech państw od kiedy do Rumunii przybyli nasi sojusznicy" - podała stacja Digi24.

14:10

Dwa pozostające w przestrzeni miejskiej Dąbrowy Górniczej pomniki upamiętniające żołnierzy Armii Czerwonej zostaną usunięte. Lokalne władze są na etapie wyboru wykonawcy i chcą, by rozbiórka stała się faktem do końca kwietnia.

14:09
Posłuchaj
00:51 Duda Wizyta IAR SPEC.mp3 Odważna i bardzo potrzebna - tak w Kijowie oceniana jest dzisiejsza wizyta prezydentów Polski i krajów bałtyckich. Zdaniem ekspertów, jednym z głównych tematów rozmów, będzie pomoc walczącej Ukrainie. Relacja Pawła Buszki (IAR)

Dziś ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski spotka się z prezydentem Polski Andrzejem Dudą, który - wraz z prezydentami Estonii Alarem Karisem, Łotwy Egilsem Levitsem i Litwy Gitanasem Nausdą - dotarł już do Kijowa.

14:05

Pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy Paweł Szefernaker powiedział, że w ciągu ostatniej doby do Polski przyjechało około 24 tysięcy osób z Ukrainy. Liczba napływających uchodźców znacząco się zmniejszyła i w ostatnich dniach wynosi pomiędzy 20 a 30 tysięcy osób dziennie, w porównaniu do nawet 140 tysięcy w pierwszych dniach rosyjskiej agresji.

13:52

We wstępnym sprawozdaniu misji ekspertów powołanej przez OBWE udokumentowano "katalog nieludzkich działań" rosyjskich żołnierzy na Ukrainie, w tym zbrodni wojennych – oświadczył w środę przedstawiciel USA w OBWE Michael Carpenter.

13:43

Rosyjscy żołnierze rozstrzelali we wtorek sześciu mężczyzn i jedną kobietę w miejscowości Prawdyne w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - poinformowała w środę ukraińska Prokuratura Generalna. Do zbrodni miało dojść w jednym z domów, który został następnie wysadzony w powietrze.

13:37

Wielka Brytania nałożyła sankcje na kolejnych 206 osób i podmiotów z Rosji lub powiązanych z Rosją w odpowiedzi na napaść tego kraju na Ukrainę - poinformowało w środę MSZ w Londynie.

13:37

Doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz poinformował, że jednostki 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej, broniące Mariupola dołączyły do żołnierzy Pułku Azow, "który udzielił wsparcia poprzez trudny i bardzo ryzykowny manewr".

13:07

Mariupol jest oblężony, bombardowania nie ustają, a znalezienie wody i jedzenia jest prawie niemożliwe – powiedział ukraiński deputowany Dmytro Hurin, cytowany w środę przez stację BBC. Rosyjskie zbrodnie na Ukrainie porównał do tych popełnionych przez nazistów w Auschwitz.

„Miasto jest pod totalnym oblężeniem. Ostrzał i bombardowania nigdy nie ustają” – powiedział Hurin na antenie BBC Radio 4 w środę rano, opisując sytuację w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy.

12:57

Rosjanie ostrzeliwują praktycznie wszystkie cele. Mieszkańcom cudem udaje się przeżyć. 

12:52

Wiceminister obrony USA Kathleen Hicks oświadczyła, że Stany Zjednoczone są gotowe rozpatrzyć możliwość dostarczenia Ukrainie broni, umożliwiającej atakowanie lotnisk na terenie Rosji – podał w środę Głos Ameryki.

"Tak, nadal analizujemy rodzaje broni, o które proszą Ukraińcy, pod takim kątem, żeby miała ona trochę większy zasięg" – cytuje Głos Ameryki słowa Hicks na spotkaniu z dziennikarzami specjalizującymi się w sprawach wojskowych, w odpowiedzi na pytanie, czy USA rozważają przekazanie Ukrainie broni pozwalającej na atakowanie wojskowych lotnisk w Rosji.

12:42

W obwodzie zaporoskim rosyjscy okupanci zrzucili bomby fosforowe na wieś Nowodanyliwka - przekazał rzecznik Obwodowej Administracji Wojskowej Iwan Arefiew.

12:38

Wiceminister obrony USA Kathleen Hicks oświadczyła, że Stany Zjednoczone są gotowe rozpatrzyć możliwość dostarczenia Ukrainie broni, umożliwiającej atakowanie lotnisk na terenie Rosji – podał w środę Głos Ameryki.

12:28

Niemcy dostarczą Ukrainie broń ciężką - zapowiedział w środę rzecznik współrządzącej liberalnej partii FDP ds. polityki obronnej Marcus Faber. Dodał, że zostało to uzgodnione z pozostałymi partiami rządzącej koalicji: SPD i Zielonymi.

12:27

Rosyjscy najeźdźcy chcą oczyścić centrum Mariupola ze zwłok i gruzu, by urządzić tam paradę wojskową na obchodzony w Rosji 9 maja Dzień Zwycięstwa, jeśli ich plan zdobycia miasta się powiedzie – podała w środę agencja Ukrinform, cytując doradcę mera Petra Andriuszczenkę.

12:20
12:20

Prezydent Andrzej Duda i prezydenci krajów bałtyckich przyjechali do Kijowa - informuje kancelaria prezydenta.

11:55

 - Zwłoki ponad 1500 rosyjskich żołnierzy, których nikt nie chce odebrać, znajdują się w kostnicach miasta Dniepr – poinformował w środę wicemer Mychajło Łysenko w wywiadzie dla portalu Nastojaszczeje Wriemia.

11:53

- Nie musimy zmieniać konstytucji, żeby skutecznie uderzyć w rosyjskich oligarchów - ocenił w środę były lider PO Grzegorz Schetyna. Jego zdaniem zmiana konstytucji jest czymś ostatecznym.

11:47

"W obliczu rozdzierających obrazów, jakie widzimy każdego dnia, w obliczu wołania kobiet i dzieci, możemy tylko krzyczeć: »zatrzymajcie się!«" - napisał papież Franciszek we wstępie do zbioru swych rozważań "Przeciwko wojnie. Odwaga budowy pokoju".

"Wojna nie jest rozwiązaniem, wojna to szaleństwo, wojna to potwór, wojna to rak, który sam karmi się, pochłaniając wszystko" - dodał.

11:40

 - Tak jak pułkownik Ryszard Kukliński upominał się o pamięć o naszych pomordowanych oficerach w Katyniu, tak dzisiaj my także wiemy, że nie można przykryć kurzem zapomnienia rosyjskich zbrodni ludobójstwa na Ukrainie - mówił premier Mateusz Morawiecki.

11:40

- Dzisiaj na Ukrainie rosyjscy zbrodniarze robią podobne rzeczy jak w Katyniu w 1940 r., wolny świat nie może udawać, że zapomniał lekcji sprzed 80 lat, Polska wzywa do ustanowienia międzynarodowej komisji ds. zbadania zbrodni rosyjskich na Ukrainie - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.

11:38

Władze Rosji poleciły swym wojskom, aby niszczyły dowody zbrodni popełnionych na Ukrainie przez żołnierzy rosyjskich; stało się to po międzynarodowym nagłośnieniu zbrodni w Buczy.

11:32

Zełenski w parlamencie Estonii: wizyta prezydentów Polski i krajów bałtyckich to ważny sygnał poparcia dla Ukrainy.

11:26

Niepotrzebny afront; blamaż Steinmeiera; sygnał wyraźnie pokazujący, jaka jest obecnie reputacja Niemiec na Ukrainie; Zełenski osłabia niemiecką solidarność z Ukrainą - komentują w środę niemieckie media informację, że prezydent Ukrainy odmówił przyjęcia w Kijowie prezydenta Niemiec.

11:21

Zełenski w parlamencie Estonii: Rosja używa przeciwko nam bomb fosforowych, to terror wymierzony w ludność cywilną Ukrainy.

11:20

W Charkowie w wyniku ostrzału rosyjskich wojsk w ciągu minionej doby zginęło 7 osób, a 22 zostały ranne - poinformował gubernator obwodu charkowskiego Oleg Siniegubow.

11:04

- Ukrainie trzeba przekazywać broń, jakiej najbardziej potrzebuje; to także sposób, by wesprzeć ją, by mogła samodzielnie zamknąć swą przestrzeń powietrzną– ocenili członkowie delegacji Kongresu Stanów Zjednoczonych, którzy odwiedzili Polskę.

10:55

- Solidaryzm europejski nie może być deklaratywny, lecz konkretny. Musi powstać m.in. system współfinansowania opieki zdrowotnej dla uchodźców z Ukrainy – podkreślił w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. - Koszt korzystania w pełni z systemu przez milion osób to 300 mln miesięcznie – podał.

10:49
10:48

Prezydent Francji Emmanuel Macron, odnosząc się do wypowiedzi Joe Bidena, o tym, że inwazja Rosji na Ukrainę nosi znamiona ludobójstwa, powiedział, że "słowna eskalacja nie służy sprawie". Jego zdaniem, utrudni to zatrzymanie wojny między - jak to określił Emmeanuel Macron - "bratnimi narodami, jakimi są Rosja i Ukraina".

Wczoraj prezydent Stanów Zjednoczonych powiedział, że "staje się coraz bardziej oczywiste, iż Władimir Putin próbuje wymazać Ukrainę z mapy świata", i że "wskazują na to coraz liczniejsze dowody".

10:41

- Reżim sowiecki i jego funkcjonariusze, którzy dokonali zbrodni katyńskiej nigdy nie stanęli przed sądem ani nie doczekali się kar; ale zbrodnia ludobójstwa nie podlega przedawnieniu, dlatego będziemy się domagać jej osądzenia przed międzynarodowymi trybunałami - podkreślił prezydent Andrzej Duda.

10:40

- Rosja bez względu na to, jaka władza w niej panuje, dopuszcza się zbrodni; na Ukrainie popełnia mordy takie jak w Katyniu – powiedział w środę minister obrony Mariusz Błaszczak.

10:31

- Polska otrzymuje bardzo dużo deklaracji politycznych ze strony Komisji Europejskiej i innych krajów członkowskich w sprawie ukraińskich uchodźców, ale nie przekładają się one na konkretną finansową pomoc – wskazał w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

10:30

Wieś Nowodanyliwka w obwodzie zaporoskim, na południu Ukrainy, została ostrzelana przez wojska rosyjskie pociskami fosforowymi; doszło do pożaru – poinformował w środę rzecznik władz obwodowych Iwan Arefjew na Facebooku.

10:24

Na Ukrainie pojawiło się w ostatnim czasie nowe słowo, "macronować", które oznacza brak działania w trudnej sytuacji – pisze w środę "Le Parisien".

Ukraińcy mają żal do Francji za brak wystarczających działań w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, a do francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona za to, że nie przyjechał dotąd do Kijowa - dodaje dziennik.

10:23
10:16
10:15

Szef Gabinetu Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak podziękował w mediach społecznościowych administracji Stanów Zjednoczonych za udzieloną do tej pory pomoc. Zaapelował jednocześnie o program wsparcia ciężkim uzbrojeniem potrzebnym do obrony kraju przez siłami rosyjskimi.

10:08

Papież zwrócił uwagę, że Polacy spędzą Wielki Tydzień i Wielkanoc w sposób szczególny - wraz ze swymi ukraińskimi gośćmi. Franciszek spotkał się z wiernymi na audiencji ogólnej w watykańskiej auli Pawła VI.

10:06

Około 19 800 żołnierzy, a także 158 samolotów i 143 śmigłowce straciły siły rosyjskie od początku wojny przeciw Ukrainie – poinformował w środę na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

09:59

Minionej doby trwały walki z rosyjskimi wojskami w obwodach charkowskim, donieckim, ługańskim i chersońskim; odnotowano ataki rakietowe na obiekty infrastruktury w obwodach żytomierskim i połtawskim - poinformowała w środę gazeta internetowa Ukrainska Prawda, powołując się na władze regionów.

09:57

- Jest to decyzja prezydenta Andrzeja Dudy; decyzję tę wsparli prezydenci krajów bałtyckich, którzy towarzyszą panu prezydentowi. Jest to wspólna inicjatywa - powiedział szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot o wizycie prezydentów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii na Ukrainie.

09:56

- Społeczności międzynarodowej trzeba pokazywać, że są liderzy, którzy odważnie mówią o obronie suwerenności Ukrainy - powiedział w Radiu Koszalin rzecznik rządu Piotr Müller odnosząc się do wizyty, którą w środę w Kijowie złożą prezydenci Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.

09:35
09:32

Ukraina potrzebuje programu w rodzaju lend-lease, umożliwiającego pożyczanie lub dzierżawienie ciężkiego uzbrojenia – oświadczył w środę szef biura (administracji) prezydenta Ukrainy Andrij Jermak. 

09:12

 - Wtedy, kiedy na Ukrainie dzieją się sprawy kluczowe, rozstrzygające, kiedy Ukraina wymaga wsparcia, może liczyć na polskich polityków - powiedział wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk komentując wizytę prezydenta Andrzeja Dudy wraz z prezydentami Litwy, Łotwy i Estonii na Ukrainie.

09:09

Wiktor Medwedczuk jest dla nas bardzo cennym "zasobem", ponieważ ma bezpośrednie kontakty z Rosją, z Władimirem Putinem. Opowie nam teraz wiele ciekawych rzeczy i to w szczegółach - zapowiedział we wtorek wieczorem doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz w rozmowie z rosyjskim opozycjonistą Markiem Fejginem.

09:04
09:02

- Minionej doby na wjeździe do Polski z Ukrainy odprawiono 9 594 osoby; ruch na przejściach granicznych odbywa się na bieżąco - podał w środę rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. Dariusz Sienicki.

08:56

- Rosja rozmieściła duże nowe oddziały i pojazdy w Dubrowce i Biriuczu, zaledwie 8 km od granicy z Ukrainą. Wysoki rangą urzędnik USA ds. Obrony powiedział, że siła bojowa Rosji wynosi obecnie około 80% wstępnie wystawionych żołnierzy i sprzętu na Ukrainie - podaje Jack Detsch.

08:54

- Nie zaryzykowałbym stwierdzenia, że Rosja użyła w Mariupolu broni chemicznej; był to raczej incydent, który miał na celu przetestowanie reakcji społeczności międzynarodowej - ocenił we wtorek wieczorem doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz w rozmowie z rosyjskim opozycjonistą Markiem Fejginem.

08:51

- Żadne korytarze humanitarne nie zostaną otwarte w środę na Ukrainie – poinformowała wicepremier Iryna Wereszczuk.

08:46

Nowy rosyjski dowódca generał Aleksandr Dwornikow ma scentralizować dowodzenie działaniami militarnymi na Ukrainie, bo brak koordynacji i słabe planowanie są obok zaciętego oporu Ukraińców głównymi przyczynami niepowodzeń Rosji - oceniło w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

08:43
08:39

- Jeżeli ktoś kwestionuje masakrę w Buczy, w taki sposób, w jaki czyni to premier Węgier Viktor Orban, to ewidentnie ma coś nie tak z percepcją - ocenił wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

08:38

Mer Mariupola Wadym Bojczenko poinformował w jednej ze stacji telewizyjnych, że w mieście na ewakuację czeka ponad 100 tysięcy osób. Jednocześnie poinformowano, że dzisiaj nie będzie możliwe otwarcie korytarzy humanitarnych.

08:37

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę do Polski wjechało z tego kraju 2 miliony 700 uchodźców. Straż Graniczna podała na Twitterze, że wczoraj funkcjonariusze odprawili prawie 24 tysiące podróżnych. To niewielki spadek w porównaniu z dniem wcześniejszym.

Dzisiaj do godz.07.00 rano do Polski wjechało z Ukrainy 5 i pół tysiąca osób.

08:30

Rosja wysyła na wojnę "ochotników" i wprowadziła na obszarach przygranicznych żółty alert zagrożenia terrorystycznego, najpewniej po to, by zorganizować przerzut wojsk na Ukrainę – napisano w środę rano w komunikacie sztabu generalnego ukraińskich sił zbrojnych.

08:29

Co najmniej 191 dzieci zginęło, a 349 odniosło obrażenia w wyniku działań zbrojnych od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę - poinformowała w środę ukraińska Prokuratura Generalna.

08:22

Duński rząd nałożył areszt na 20 jachtów powiązanych z rosyjskimi biznesmenami - podała agencja Nexta na twitterze. Luksusowe łodzie pozostaną zatrzymane do czasu zniesienia sankcji na Rosję.

08:16

Rosja wciąż bombarduje z powietrza miasto Mariupol na południowym wschodzie Ukrainy i rozpoczyna ofensywę w pobliżu kombinatu metalurgicznego Azowstal i portu morskiego – napisano w środę rano w sprawozdaniu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

07:56
07:54

- Wizyta czterech prezydentów, w tym polskiego prezydenta Andrzeja Dudy w Kijowie, ma charakter szczególny, symboliczny, ale będą też rozmowy o szczegółach wsparcia dla Ukrainy – powiedział w środę Paweł Szrot, szef Gabinetu Prezydenta RP na antenie Polsat News.

07:53

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę zginęło 191 dzieci, a 349 zostało rannych - podaje Nexta.

07:49
07:45
07:42

Jak czytamy w porannym raporcie ukraińskiego Sztabu Generalnego w kierunku donieckim i ługańskim odbito sześć prób ataków. Władze nawołują do ewakuacji mieszkańców. Z Donbasu wyruszyć dziś mają trzy pociągi ewakuacyjne.

W Mariupolu wciąż trwa obrona skoncentrowana obecnie w zakładach metalurgicznych Azowstal. Walki trwają też w rejonie portu. Sytuacja ukraińskich wojskowych jest bardzo trudna. Bardzo trudna jest też sytuacja miejscowej ludności. Władze Mariupola donoszą o nawet 20 tysiącach zabitych cywilach. Trwają także ostrzały w obwodach chersońskim i zaporoskim.

07:29
07:27

Z badania Kantar Public dla organizacji pozarządowej Free Press for Eastern Europe, w którym Polacy byli pytani m.in. o wojnę w Ukrainie i uchodźców, wyłania się obraz wielkiej solidarności Polaków w stosunku do Ukraińców i jednoznacznego potępienia rosyjskiej agresji – pisze "Gazeta Wyborcza".

07:25

Rosyjskie kłamstwa powinny być niezwłocznie ścigane – mówi w wywiadzie opublikowanym w środę przez "Rzeczpospolitą" minister ds. spraw cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

07:25

Z doniesień mediów i analizy zdjęć satelitarnych wynika, że Rosja gromadzi wojska w co najmniej trzech miejscach przy granicy z Ukrainą – podała w środę stacja BBC. Eksperci i ukraińscy urzędnicy spodziewają się nasilonej rosyjskiej ofensywy na Donbas.

Według BBC Rosja gromadzi żołnierzy i sprzęt wojskowy w obwodach biełgorodzkim i woroneskim oraz w pobliżu miasta Matwiejew Kurhan w obwodzie rostowskim. CNN informowała we wtorek, że zlokalizowała koło tej miejscowości dużą kolumnę rosyjskiego wojska, zmierzającą w stronę Donbasu.

07:24
07:18

Według najbardziej aktualnych statystyk od początku rosyjskiej inwazji w obwodzie kijowskim zginęło ponad 720 cywilnych mieszkańców, a ponad 200 osób jest uważanych za zaginione - poinformował we wtorek wieczorem na Facebooku komendant policji regionu kijowskiego Andrij Nebytow.

07:16

W polskich szkołach znalazło się prawie 180 tys. uchodźców, w placówkach realizujących program ukraiński – tylko ok. 1,5 tys., nieliczni wybrali naukę zdalną w szkołach ukraińskich – wynika z sondy "Dziennika Gazety Prawnej".

07:06

Ślady wybuchów wskazują, że atak na dworzec kolejowy w Kramatorsku na wschodzie Ukrainy, w którym zginęło ponad 50 osób, został przeprowadzony przy użyciu zakazanej przez wiele krajów amunicji kasetowej – poinformowała w środę brytyjska stacja BBC.

06:56

Nowe zdjęcia satelitarne z Maxar Technologies pokazują, że Rosja sprowadza wojska do regionu Biełgorodu w celu dokonania ofensywy na wschodniej Ukrainie - podaje Nexta.

06:51

 - Samorządowcy chcą 9 maja we Wrocławiu zorganizować okrągły stół w sprawie uchodźców; jednocześnie naciskają, by rząd szybko opracował ogólnopolską strategię, która ureguluje np. kwestie edukacyjne – pisze w środę "Dziennik Gazeta Prawna".

06:51

 - Buczę i Irpień, ukraińskie miasta, które na trwałe weszły do historii zbrodni wojennych, musi odwiedzić jak najwięcej unijnych polityków, aby na własne oczy przekonali się, z jaką tragedią mierzy się obecnie Ukraina - mówi europoseł Ryszard Czarnecki (PiS).

06:46

- Wojna na Ukrainie pokazała, że wielkość wojska i uzbrojenie nie ma tak wielkiego znaczenia, jak wykorzystanie i znajomość terenu, przywództwo i wola walki - powiedział mjr John Spencer, ekspert wojskowy i specjalista od walk w terenie miejskim.

06:42

Pod znakiem powrotu do normalności po dwóch latach reżimu sanitarnego z powodu pandemii i w kontekście wojny na Ukrainie w Watykanie odbędą się uroczystości Wielkiego Tygodnia pod przewodnictwem papieża Franciszka.

Kontrowersje dotyczą Drogi Krzyżowej w Koloseum, która może zamienić się w dyplomatyczny incydent między Ukrainą a Stolicą Apostolską.

06:38

Dziś 45 polskich dyplomatów musi opuścić Rosję. Termin mija o północy, według czasu moskiewskiego. Decyzja o wydaleniu Polaków jest odpowiedzią na wcześniejsze działania polskiego MSZ, które uznało 45 rosyjskich dyplomatów za osoby niepożądane w naszym kraju.

06:37
06:35
06:34

Jedziemy do Kijowa z mocnym przesłaniem poparcia politycznego i pomocy wojskowej. Litwa będzie nadal wspierać walkę Ukrainy o jej suwerenność i wolność - napisał prezydent Litwy Gitanas Nausėda.

06:24

Aplikację mobilną umożliwiającą rejestrację ukraińskich dzieci w polskich szkołach opracowali absolwenci Politechniki Warszawskiej i studenci Wojskowej Akademii Technicznej. Autorzy zostali wyróżnieni w konkursie Datathon Otwarte Dane 2022.

06:21

- Naszym celem jest wsparcie prezydenta Zełenskiego oraz obrońców Ukrainy w decydującym dla tego kraju momencie – powiedział Kumoch, który wraz z szefem BBN Pawłem Solochem i wiceministrem spraw zagranicznych Marcinem Przydaczem towarzyszy prezydentowi jadącemu do Kijowa na spotkanie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

06:10

Władze obwodu kijowskiego podały, że w wyniku rosyjskiej agresji w regionie zginęło ponad 700 osób cywilnych. Szef milicji obwodu Andriej Nebitow poinformował, że dotychczas odnaleziono i zidentyfikowano 720 ciał cywilów. Ponad 200 osób uznano za zaginione.

06:09

Prezydent Andrzej Duda w towarzystwie prezydentów Litwy, Łotwy i Estonii przebywa na Ukrainie; jedzie do Kijowa na spotkanie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

05:33

Od rozpoczęcia inwazji wszczęto ponad 3050 postępowań karnych w związku ze zbrodniami popełnionymi przez Rosjan w obwodzie kijowskim - poinformował Andrij Niebytow, szef policji ukraińskiej w relacji agencji Ukrinform powołującej się na MSW Ukrainy.

Według tego źródła, policja wszczęła 233 postępowań karnych za zamachy na integralność terytorialną i nienaruszalność terytorium Ukrainy. 1463 postępowania dotyczą pogwałcenia praw i zwyczajów wojennych przez Rosjan.

05:32

Działania ofensywne armii ukraińskiej spowodowały przesunięcie linii frontu z rejonu Krzywego Rogu głęboko do obwodu chersońskiego i umożliwiły wyzwolenie ponad 15 miejscowości - poinformował szef wojskowej administracji Krzywego Roku Ołeksandr Wilkul cytowany przez agencję Ukrinform. Jak powiedział, "wróg próbuje dokonywać kontruderzeń, ale nasi żołnierze niszczą jego sprzęt i personel".

04:40

- Poszłam na pomoc rannemu, ale wokoło leżeli już od kilku dni martwi ludzie, i ludzie, którzy mieszkali w pobliskich budynkach przychodzili do mnie i pytali kiedy będę zbierać martwych, kto będzie ich zbierał. Nie potrafiłam niczego innego im powiedzieć jak tylko, że: jak będę się zajmować martwymi, to kto będzie zajmować się żywymi, ja muszę ratować tych, którzy są żywi - mówiła w rozmowie z Polskim Radiem uchodźca z Ukrainy, radna Mariupola, Kataryna. 


mariupol pap 1200 .jpg
"Wokoło leżeli od kilku dni martwi ludzie". Radna Mariupola opisuje potworność rosyjskiej wojny
03:38

Prezydent USA Joe Biden we wtorek po raz pierwszy oświadczył, że pojawia się coraz więcej dowodów, iż rosyjska inwazja na Ukrainę jest w istocie ludobójstwem. Dodał jednak, że ostateczna ocena zależy od prawników. Biden podtrzymał swoje wcześniejsze określenie użyte podczas przemowienia w fabryce eatanolu, w Menlo, w stanie Iowa.

03:36

Zdjęcia satelitarne wykazały, że Rosja koncentruje siły lotnicze na lotnisku w Lipiecku (miasto obwodowe w zach. Rosji, nad rzeką Woroneż) - poinformowało Radio Swoboda, na które powołuje się agencja Ukrinform. Liczba myśliwców i bombowców zwiększyła się tam, w porównaniu z końcem marca, dwukrotnie.

Zobacz także

Zobacz także