more_horiz
Wiadomości

"Udokumentowano katalog nieludzkich działań". Misja OBWE o zbrodniach wojennych na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 14:53
"Katalog nieludzkich działań" i zbrodnie wojenne popełniane przez rosyjskich żołnierzy na Ukrainie udokumentowali eksperci powołanej przez OBWE misji w swoim wstępnych sprawozdaniu - poinformował przedstawiciel USA w OBWE Michael Carpenter.
Międzynarodowy zespół powołany do zbadania rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie bierze udział w ekshumacjach masowych grobów w ukraińskich miastach opuszczonych przez rosyjskie wojska
Międzynarodowy zespół powołany do zbadania rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie bierze udział w ekshumacjach masowych grobów w ukraińskich miastach opuszczonych przez rosyjskie wojskaFoto: PAP/EPA/OLEG PETRASYUK

"Raport dokumentuje katalog nieludzkich działań popełnianych przez siły Rosji na Ukrainie (...). Zawiera dowody na bezpośrednie celowanie w cywilów, ataki na instytucje medyczne, gwałcenie, egzekucje, szaber i przymusowe deportacje cywilów do Rosji - przekazał w komunikacie Michael Carpenter, cytowany przez agencję Reutera.

"Rosja odpowie za zbrodnie na cywilach"

W poniedziałek Carpenter informował, że "Stany Zjednoczone dołożą wszelkich starań, aby pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za wszystkie jej zbrodnie wojenne na Ukrainie".

- Niech nikt nie ma wątpliwości, że Rosja będzie odpowiedzialna za uderzenie rakietą w Kramatorsk, śmierć cywilów w Buczy i trwające niszczenie Mariupola i Charkowa. Osoby odpowiedzialne za te zbrodnie muszą stanąć przed sądem - podkreślał Carpenter.

Według niego z amerykańskich szacunków wynika, że uderzenie w stację w Kramatorsku zostało wykonane przez rosyjską rakietę balistyczną krótkiego zasięgu.

Wsparcie Ukrainy w pociągnięciu zbrodniarzy do odpowiedzialności

Carpenter dodał, że oprócz zapewnienia Ukrainie jak największej pomocy w zakresie bezpieczeństwa, Stany Zjednoczone wspierają również szereg mechanizmów ścigania przestępstw na Ukrainie, w tym śledztw prowadzonych przez władze ukraińskie za pośrednictwem międzynarodowych mechanizmów śledczych, a także przy pracach nad dokumentowaniem naruszeń praw człowieka.

- W tej chwili, na prośbę prokuratora generalnego Ukrainy, Stany Zjednoczone wspierają międzynarodowy zespół prokuratorów i innych ekspertów ds. zbrodni wojennych, pracujących w regionie. Ten interdyscyplinarny zespół amerykańskich ekspertów bezpośrednio wspiera analizy biura prokuratora generalnego, dotyczące dowodów okrucieństw w celu dalszego ścigania - mówił w poniedziałek Carpenter.

Mówił również o Mechanizmie Moskiewskim OBWE, który został uruchomiony przez 45 państw członkowskich w celu zbadania ewentualnych zbrodni wojennych i naruszeń międzynarodowego prawa humanitarnego i praw człowieka podczas wojny Rosji z Ukrainą. - Jesteśmy zaangażowani w wykorzystanie wszystkich dostępnych narzędzi, aby postawić przed wymiarem sprawiedliwości osoby odpowiedzialne za okrucieństwa - podkreślał.

Czytaj również:

jmo

Zobacz także

Zobacz także