more_horiz
Wiadomości

"Rosja planuje zamachy, o które oskarży Ukrainę". Prowokacje mają wzmocnić antyukraiński przekaz

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 16:36
Rosjanie planują prowokacje w postaci "zamachów terrorystycznych" na swoim terenie. O dokonywanie zamachów chcą następnie oskarżyć Ukrainę - podają ukraińskie służby. Chodzi o konsolidację rosyjskiego społeczeństwa.
Rosja planuje dokonanie zamachów terrorystycznych na swoim własnym terenie, o które następnie oskarży Ukrainę
Rosja planuje dokonanie "zamachów terrorystycznych" na swoim własnym terenie, o które następnie oskarży UkrainęFoto: PAP/EPA/MIKHAIL KLIMENTYEV / KREMLIN POOL / SPUTNIK / POOL

Rosyjskie służby specjalne planują serię prowokacji, polegających m.in. na wysadzaniu w powietrze budynków mieszkalnych na swoim terytorium. Odpowiedzialnością byliby obarczeni Ukraińcy. Poinformował o tym portal RBK, powołując się na szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryła Budanowa. Oprócz wysadzania domów, szpitali i szkół, rosyjskie służby mają też planować uderzenia rakietowe na terytorium Rosji.

Celem tego rodzaju działań ma być umocnienie antyukraińskich nastrojów w społeczeństwie rosyjskim i jego konsolidacja.

Rosyjska propaganda towarzyszy wojnie na Ukrainę

rosyjskiej propagandzie wymierzonej w Ukrainę i szerzącej kłamstwa na temat brutalnej rosyjskiej agresji na sąsiednie państwo mówił we wtorek rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

- Kanały informacyjne i społecznościowe rosyjskiego ministerstwa obrony są obecnie jednymi z najaktywniej wykorzystywanych do dezinformowania o wojnie przeciw Ukrainie - mówił Stanisław Żaryn. - Tymi kanałami rosyjskiego resortu obrony codziennie szerzy się kłamstwa dotyczące inwazji - ocenił.

Rzecznik zaznaczył, że "Rosja od wielu lat rozbudowuje system państwowego kłamstwa, który obecnie jest wykorzystywany do agresywnych działań informacyjnych przeciwko Ukrainie a także Zachodowi". - Oficjalne kanały rosyjskiej administracji w mediach społecznościowych prowadzą agresywne operacje informacyjne wobec Ukrainy, a także Zachodu, w tym Polski. Rosyjską propagandę i działania dezinformacyjne Kremla należy oceniać jako jedno z narzędzi prowadzenia agresji przeciwko Ukrainie - stwierdził Stanisław Żaryn.

Czytaj również:

jmo

Zobacz także

Zobacz także