more_horiz
Wiadomości

Scholz zgodzi się na dostawy broni dla Ukrainy? Presja na kanclerza rośnie, także w koalicji

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2022 13:37
Niemcy wciąż wstrzymują możliwość dostarczania ciężkiej broni produkowanej w ich kraju na Ukrianę. Kanclerz Olaf Scholz jest jednak pod coraz większą presją koalicjantów i opozycji.
Kanclerz Niemiec pod presją koalicjantów i opozycji w kwestii dostaw broni na Ukrainę
Kanclerz Niemiec pod presją koalicjantów i opozycji w kwestii dostaw broni na UkrainęFoto: PAP/EPA/FILIP SINGER

Parlamentarna opozycja z CDU/CSU zapowiedziała inicjatywę ustawodawczą w tej sprawie, jeśli Scholz nie podejmie decyzji. Wiceprzewodniczący grupy parlamentarnej CDU/CSU Johann Wadephul poinformował, że odpowiedni wniosek w Budestagu pojawi się w przyszłym tygodniu.

Coraz większa presja na kanclerza

Poza opozycją na kanclerza naciskają koalicjanci SPD - Zieloni i FDP. Polityk FDP Marie-Agnes Strack-Zimmermann, przewodnicząca Komisji Obrony Bundestagu zaapelowała o natychmiastowe dostawy ciężkiego sprzętu. W podobnym tonie wypowiadają się Zieloni, którzy podkreślają, że zapowiedzi zwiększenia pomocy finansowej dla Ukrainy nie zastąpią dostarczenia jej broni, o którą prosi.

Scholz i politycy SPD od początku wojny, mimo werbalnych zapowiedzi zmiany polityki wobec Rosji, nie godzą się na dostawy ciężkiego sprzętu dla ukraińskiej armii. Chodzi również o zgodę na rynkowe zakupy sprzętu od niemieckich producentów, na którego eksport musi zgodzić się niemiecki rząd. Jednocześnie Niemcy wraz z Austrią i Węgrami blokują możliwość wprowadzenia unijnego embarga na import rosyjskich nośników energii.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

kp

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także