more_horiz
Wiadomości

Symbole agresji rosyjskiej zakazane na Litwie. Zdecydowana decyzja parlamentu

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2022 14:13
Sejm Litwy zakazał we wtorek używania symboli "Z" i "V" wykorzystywanych przez Rosję podczas jej agresji przeciwko Ukrainie oraz używania wstążki św. Jerzego w kolorach żółto-czarnym symbolizującej zwycięstwo Rosji. Eksponowanie tych znaków będzie karane grzywną.
Litery Z i V na koszulkach w sklepie w Moskwie.
Litery Z i V na koszulkach w sklepie w Moskwie.Foto: PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

- Zmiany te są nie tylko konieczne, ale wręcz niezbędne dla naszego bezpieczeństwa narodowego, jeśli chcemy uniknąć losu podobnego do Ukrainy i przeciwdziałać rosyjskiej propagandzie – oświadczyła posłanka Monika Oszmianskiene.

Zgodnie z przyjętymi regulacjami, na Litwie zabronione jest używanie "symboli reżimów totalitarnych lub autorytarnych, które były lub są wykorzystywane do propagowania agresji wojskowej, zbrodni przeciwko ludzkości i zbrodni wojennych”.

Za używanie w miejscach publicznych symboli gloryfikujących agresję wojskową i zbrodnie wojenne na Litwie grozi obecnie kara grzywny w wysokości od 300 do 700 euro, a dla osób prawnych - do 1200 euro. W przypadku powtarzającego się wykroczenia wysokość grzywny wzrośnie odpowiednio do 900 i 1500 euro.

Pozostałe działania Litwy

Prezydent Gitanas Nauseda mówił wcześniej o koniecznych sankcjach na Rosję, ale i tych na Białoruś, które muszą być takie same jak te nałożone na Rosję, gdyż reżim w Mińsku "kolaboruje z Rosją".

Dowódca sił zbrojnych Litwy Valdemaras Rupšys informował także, że Litwa zorganizuje szkolenia dla ukraińskich żołnierzy. Kwestia ta została poruszona podczas wspólnej konferencji z szefem sztabu Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych generałem Jamesem C. McConvillem.

Czytaj również:

pg

Zobacz także

Zobacz także