more_horiz
Wiadomości

Dramatyczne odkrycia ukraińskich śledczych. Kolejne masowe groby w obwodzie kijowskim

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2022 11:56
Szesnaście miejsc pochówku miejscowej ludności zamordowanej przez wojska rosyjskie znaleźli funkcjonariusze Państwowego Biura Śledczego Ukrainy (DBR) w obwodzie kijowskim - poinformowano na stronie internetowej DBR.
Śledczy z Ukrainy: w obwodzie kijowskim 16 miejsc pochówku osób zamordowanych przez Rosjan
Śledczy z Ukrainy: w obwodzie kijowskim 16 miejsc pochówku osób zamordowanych przez RosjanFoto: PAP/AA/ABACA

Dyrektor DBR Ołeksij Suchanow zaznaczył, że nikt na świecie nie ma już wątpliwości, że sprawcami okrutnych zbrodni w Irpieniu, Buczy i innych miasta byli żołnierze rosyjscy. "Ale oprócz potępienia politycznego i moralnego musi być też surowa ocena prawna" - zacytowano jego słowa.

Jak podkreślono, śledczy zbadali w obwodzie kijowskim blisko 700 ha terenu wraz z ponad 10 tys. budynków. Stwierdzono użycie w dzielnicach mieszkalnych m.in. min przeciwpiechotnych, pocisków czołgowych i rakiety balistycznej Iskander-M. Wszystkie te fakty zostały udokumentowane. Grupa śledcza wyruszyła następnie do obwodu sumskiego.

Długa lista rosyjskich zbrodni 

W świetle prawa międzynarodowego, a także w opinii obrońców praw człowieka rosyjskie zbrodnie wojenne w Ukrainie obejmują m.in. masowe zabójstwa, tortury, gwałty, grabieże, przymusowe wywożenie ludności (w tym dzieci) do Rosji, ataki na cele cywilne takie jak osiedla mieszkaniowe, szkoły, szpitale i korytarze humanitarne oraz stosowanie amunicji zabronionej przez konwencję genewską.

Wszelkie użycie siły zbrojnej przez Rosję na terytorium Ukrainy uznaje się za nielegalne i podpadające według prawa międzynarodowego pod zbrodnię prowadzenia wojny napastniczej. W wyniku rosyjskiej inwazji zginęło około 2 tys. cywilów ukraińskich, w tym co najmniej 200 dzieci, a ponad cztery miliony osób opuściło kraj. Relacje medialne z rosyjskiej inwazji umożliwiają odnotowanie popełnianych zbrodni wojennych w czasie rzeczywistym.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

ASP

Zobacz także

Zobacz także