more_horiz
Wiadomości

Indoktrynacja uczniów w rosyjskich szkołach. Uruchomiono specjalne pogadanki i apele dla Władimira Putina

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 12:30
W Rosji uczniowie poddawani są masowej indoktrynacji - alarmują rosyjscy obrońcy praw człowieka. Z doniesień niezależnych mediów wynika, że w szkołach organizowane są akcje wsparcia dla Władimira Putina.
Rosja uruchomiła akcje propagandowe w szkołach.
Rosja uruchomiła akcje propagandowe w szkołach.Foto: PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

W szkołach wygłaszane są specjalne pogadanki dotyczące wojny w Ukrainie i organizowane tak zwane lekcje patriotyzmu.

Już kilka dni po wkroczeniu rosyjskiej armii na Ukrainę, w rosyjskich szkołach zaczęto organizować specjalne pogadanki, w których Ukraińcy i społeczność Zachodnia są przedstawiani w jak najgorszym świetle. Podobne lekcje zorganizowano w sprawie zachodnich sankcji. Według rosyjskich mediów niezależnych, nauczyciele zostali zobowiązani do prezentowania kremlowskiej wersji historii, szczególnie w odniesieniu do II wojny światowej.

Portal Meduza napisał, że z rekomendacji Władimira Putina od 1 września w szkołach każdy tydzień ma zaczynać się i kończyć uroczystym wciągnięciem rosyjskiej flagi na maszt i odśpiewania hymnu Rosji.

Represje wobec mediów

Od 5 marca w Federacji Rosyjskiej obowiązują także przepisy przewidujące wysokie grzywny i kary pozbawienie wolności dla osób, które publikują informacje inne, niż podawane przez Kreml.

Kreml wprowadził kary dla dziennikarzy za powielanie informacji innych mediów, jeśli ich treść jest niezgodna z propagandą rządu.

Do tej pory rosyjski regulator rynku telekomunikacyjnego mógł blokować dostęp do stron internetowych niezależnych mediów. Jednak cofnięcie licencji poszczególnym redakcjom wymagało kilkustopniowej procedury i wyroku sądu. Poprawki zgłoszone do Dumy Państwowej zakładają, że Prokuratura Generalna bezpośrednio będzie mogła żądać likwidacji mediów, które publikują treści niezgodne z obowiązującym przekazem propagandowym.

Prokuratura będzie mogła również zakazywać pracy zagranicznym mediom, działającym na terytorium Rosji, w tym odbierać akredytacje dziennikarzom.

Czytaj także:

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

pg

Zobacz także

Zobacz także