more_horiz
Wiadomości

Elon Musk przejmuje Twittera. Kwota robi wrażenie

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2022 22:24
Najbogatszy człowiek świata Elon Musk przejmuje Twittera. Według porozumienia zawartego z akcjonariuszami amerykański biznesmen zapłaci za portal 44 miliardy dolarów. Musk zapowiada, że uwolni pełny potencjał Twittera.
Elon Musk został nowym właścicielem Twittera
Elon Musk został nowym właścicielem TwitteraFoto: Kathy Hutchins/Shutterstock

Elon Musk zapłaci po 54,20 USD za jedną akcję Twittera, czyli 38 proc. powyżej ceny jaka miały one w okresie poprzedzającym ogłoszenie przez niego, że stał się największym akcjonariuszem tej platformy.

Największa transakcja

Zakup Twittera będzie największą transakcją przejęcia spółki giełdowej i uczynienia z niej firmy prywatnej. Jeszcze przed ogłoszeniem porozumienia Musk zasugerował, że jest ono bliskie. "Mam nadzieję, że moi najbardziej zagorzali krytycy pozostaną na Twitterze, bo na tym polega wolność słowa" - napisał Musk na Twitterze.

W wydanym później oświadczeniu zapowiedział, że chce uczynić Twitter lepszym niż kiedykolwiek "wzbogacając go o nowe funkcje, udostępniając algorytmy w celu zwiększenia zaufania, pokonując boty oraz uwierzytelniając wszystkich użytkowników".

Przejęcie Twittera oznacza zdjęcie spółki z giełdy. Jest to pierwszy taki przypadek, jeśli chodzi o media społecznościowe. Platforma ma ok. 396 mln użytkowników, dzięki czemu znajduje się w ścisłej światowej czołówce serwisów społecznościowych.

"Forbes" poinformował, że Elon Musk kupił Twittera za własne środki, bez angażowania w to spółek, których jest właścicielem.

Miliarder Musk

Elon Musk ma 50 lat. Jest właścicielem lub największym akcjonariuszem takich firm jak Tesla, PayPal, SpceX i Neuralink. Według magazynu Forbes jego majątek wynosi 265 miliardów dolarów.

Twitter został założony dnia 21 marca 2006 roku przez Jacka Dorseya, Evana Williamsa, Noaha Glassa oraz Biza Stone’a. Wcześniej funkcjonował jako startup Odeo. W jego zespole był m.in. Kevin Systrom, późniejszy prezes i współzałożyciel Instagrama. 7 listopada 2013 Twitter zadebiutował na nowojorskiej giełdzie. W roku finansowym 2019 przychody spółki wyniosły 3,46 mld dolarów, a zysk netto 1,47 mld dolarów. 

Twitter jest chętnie wykorzystywany przez osoby publiczne, w tym m.in. przez polityków, dyplomatów, publicystów i dziennikarzy. Swoje profile na Twitterze mają także gazety, czasopisma, instytucje państwowe, przedsiębiorstwa i celebryci. Konta na Twitterze należące do znanych osób mogą prowadzić specjaliści ds. komunikacji.

Posłuchaj
00:56 11706178_1.mp3 Elon Musk kupuje Twittera (Marek Wałkuski/IAR)

Czytaj także:

dz/ IAR, money.pl

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także