more_horiz
Wiadomości

Amerykański żołnierz więziony przez Rosjan wrócił do domu. Joe Biden wydał oświadczenie

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022 15:11
Amerykański prezydent Joe Biden w swoim oświadczeniu wyraził radość ze zwolnienia z rosyjskiego aresztu żołnierza piechoty morskiej Trevora Reeda. Został on wymieniony za rosyjskiego pilota Konstantina Jaroszenkę, który od ponad dziesięciu lat odsiadywał w USA wyrok za przemyt narkotyków.
Uwolnienie Amerykanina więzionego przez Rosjan. Żołnierz spędził zw więzieniu ponad 2 lata
Uwolnienie Amerykanina więzionego przez Rosjan. Żołnierz spędził zw więzieniu ponad 2 lataFoto: shutterstock.com/Jonas Petrovas, Twitter.com/@nytimes

Trevor Reed został osadzony w więzieniu w 2020 roku pod zarzutem napadu na rosyjskich policjantów w nocy w Moskwie rok wcześniej. Amerykanin utrzymywał, że nie pamięta tego incydentu i nie przyznał się do winy, a rząd USA wyrażał obawy co do rzetelności procesu.

"Dzisiaj witamy w domu Trevora Reeda i świętujemy jego powrót do rodziny, która bardzo za nim tęskniła. Trevor, były amerykański żołnierz piechoty morskiej, został zwolniony z rosyjskiego aresztu" - czytamy w komunikacie Joe Bidena. Prezydent podziękował amerykańskim dyplomatom za wkład w uwolnienie więźnia. "Negocjacje, które pozwoliły nam sprowadzić Trevora do domu, wymagały trudnych decyzji. Jego bezpieczny powrót jest świadectwem wagi, jaką moja administracja przykłada do sprowadzania do domu Amerykanów przetrzymywanych jako zakładników i niesłusznie więzionych za granicą" - czytamy w oświadczeniu amerykańskiego prezydenta. Joe Biden podkreślił, że nie zaprzestanie swoich starań, dopóki inni Amerykanie "niesłusznie przetrzymywani za granicą" nie zostaną sprowadzeni do domu.

Powrót żołnierza do domu jest szeroko komentowany przez amerykańskie media. 

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

ASP

Zobacz także

Zobacz także