Broń w ciągu 72 godzin. USA deklarują przyspieszenie działań na rzecz wspierania Ukrainy
Sekretarz stanu USA Antony Blinken podczas wystąpienia przed Komisją Spraw Zagranicznych amerykańskiego Senatu powiedział, że USA przyspieszają działania na rzecz wsparcia Ukrainy. - Waszyngton może przekazywać Kijowowi broń w ciągu 72 godzin od zgłoszenia takiego zapotrzebowania - zadeklarował.
2022-04-27, 12:56
W ocenie Blinkena władze USA nie zauważyły dotychczas "żadnych oznak, że prezydent Rosji Władimir Putin realnie myśli o jakichkolwiek negocjacjach pokojowych z Ukrainą". - Z wypowiedzi rosyjskiego przywódcy wynikało już od dawna, że nie chodziło mu o potencjalne wejście Ukrainy do NATO (jako zagrożenie dla Kremla - PAP). On od samego początku był przekonany, że Ukraina nie ma prawa być suwerennym, niepodległym państwem - ocenił szef amerykańskiej dyplomacji.
Wizyta w Kijowie
24-25 kwietnia Blinken i sekretarz obrony USA Lloyd Austin odwiedzili Kijów, gdzie spotkali się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
- Zobaczyliśmy w Kijowie miasto, które wraca do życia - ludzi spacerujących po ulicach, siedzących na ławkach. Mogliśmy przekonać się na własne oczy, że Ukraińcy wygrali bitwę o swoją stolicę - powiedział Blinken.
- Jestem dumny z tego, co Stany Zjednoczone już uczyniły na rzecz wsparcia ukraińskich władz i społeczeństwa. Utwierdziłem się w przekonaniu, że powinniśmy kontynuować nasze wysiłki - dodał sekretarz stanu USA.
Porażki Rosji
Według generała SBU Wiktora Jahuna rosyjskie wojska mają niewielkie szanse, by opanować całą południową Ukrainę i dotrzeć aż do Naddniestrza - separatystycznego regionu we wschodniej Mołdawii. - Siły wroga nie są w stanie zająć Mikołajowa i Odessy, a zapowiadają przebicie się do Naddniestrza. (...) O tym, jak wyczerpuje się potencjał Rosji, świadczy fakt, że zaczęli nas ostrzeliwać rakietami z okolic Morza Kaspijskiego. To oznacza, że zapas pocisków na Morzu Czarnym został już praktycznie wykorzystany. Warto przy tym dodać, że możliwości produkcyjne Kremla to około 20 rakiet w ciągu miesiąca - analizował rozmówca stacji Ukraina 24.
W ocenie Jahuna utrzymuje się jednak, a nawet wzrasta zagrożenie dla obiektów ukraińskiej infrastruktury. - Niezależnie od rosyjskich niedoborów i problemów, będą starali się atakować naszą sieć transportowo-logistyczną. Już zniszczyli 11 lotnisk cywilnych i wojskowych na Ukrainie. Następny etap obejmował stacje i linie kolejowe. Kolejnym będzie zapewne infrastruktura drogowa, głównie mosty - powiedział generał.
- Zbigniew Parafianowicz: w interesie USA też jest to, by Ukraina przetrwała
- Bezpieczeństwo nuklearne na Ukrainie. Szef MAEA zapowiada pomoc
- Spotkanie szefów MON w bazie w Ramstein. Błaszczak: Ukrainie niezbędna jest ciężka broń
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl
REKLAMA
dz
REKLAMA