more_horiz
Wiadomości

Ewakuacja Mariupola. Z huty Azowstal udało się wywieźć kilkudziesięciu cywilów

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2022 21:44
Jak poinformował zastępca dowódcy pułku Azow Swiatosław Pałamar, 20 cywilów ukrywających się na terenie zakładów Azowstal w oblężonym Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, przekazano do ewakuacji do Zaporoża.
Ewakuacja Mariupola. Z huty Azowstal udało się wywieźć kilkudziesięciu cywilów
Ewakuacja Mariupola. Z huty Azowstal udało się wywieźć kilkudziesięciu cywilówFoto: Drop of Light/Shutterstock

Zastępca dowódcy pułku Azow Swiatosław Pałamar przekazał, że całą noc zakłady były ostrzeliwane, co spowodowało nowe zniszczenia i zawalenia. "Według stanu obecnego obie strony przestrzegają zawieszenia broni. Od godz. 6 rano czekaliśmy na przyjazd ewakuacyjnej kolumny, która przyjechała dopiero o 18.25" - poinformował wojskowy.

Przed godz. 20 (godz. 19 w Polsce) przekazano w umówionym miejscu 20 cywilów, których - jak dodał Swiatosław Pałamar - udało się wydobyć spod gruzów. To kobiety i dzieci.

"Mamy nadzieję, że ci ludzie dojadą do uzgodnionego miejsca, czyli do Zaporoża, na terytorium będące pod kontrolą Ukrainy" - kontynuował. Poinformował także, że trwa wydobywanie cywilów spod gruzów.

Oblężenie Mariupola

W rozległych podziemnych korytarzach i schronach na terenie fabryki Azowstal prawdopodobnie wciąż ukrywa się około tysiąc mieszkańców Mariupola. Są tam także ukraińscy żołnierze. 600 osób jest rannych. 

W zakładach bronią się pułk Gwardii Narodowej Azow oraz 36. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej. Podejmowane w ciągu ostatnich dni przez stronę ukraińską próby ewakuacji cywilów z zakładów nie przyniosły rezultatu. Władze Ukrainy domagają się od Rosjan pilnego utworzenia korytarza humanitarnego z obleganego przez rosyjskie wojska zakładu.

Czytaj także:

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

ng

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także