more_horiz
Wiadomości

"Makabryczny upadek człowieczeństwa". Papież Franciszek jednoznacznie o wojnie na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2022 13:17
- Cierpię i płaczę myśląc o cierpieniach ludności Ukrainy - powiedział papież Franciszek. Jak zaznaczył, to, co dzieje się na Ukrainie to "makabryczny upadek człowieczeństwa". Ponadto Franciszek wezwał też wiernych, by w maju - miesiącu poświęconym Matce Bożej - swoje modlitwy odmawiali w intencji pokoju na Ukrainie. Niedziela jest 67. dniem rosyjskiej wojny.
Papież: cierpię i płaczę myśląc o cierpieniach ludności Ukrainy
Papież: cierpię i płaczę myśląc o cierpieniach ludności UkrainyFoto: PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Podczas spotkania z tysiącami wiernych na modlitwie Regina Coeli w Watykanie papież Franciszek podkreślił: "Myśl kieruję natychmiast ku ukraińskiemu miastu Mariupol, miastu Maryi, które zostało barbarzyńsko zbombardowane i zniszczone".

Papież wzywa do umożliwienia ewakuacji

- Także teraz, stąd ponawiam prośbę o utworzenie bezpiecznych korytarzy humanitarnych dla osób, uwięzionych w stalowni w tym mieście - zaapelował Franciszek. 

Wyznał: "cierpię i płaczę, myśląc o cierpieniach ludności Ukrainy, zwłaszcza o najsłabszych - ludziach starszych, dzieciach. Docierają nawet straszne informacje o dzieciach wydalonych i deportowanych".

- Gdy obserwujemy makabryczny upadek człowieczeństwa, pytam razem z wieloma zaniepokojonymi osobami: czy naprawdę poszukuje się pokoju, czy jest wola uniknięcia stałej eskalacji militarnej oraz słownej, czy robi się wszystko, co możliwe, by zamilkła broń? - oświadczył.

Apel o podjęcie drogi dialogu

Papież prosił, aby "nie ulegać logice przemocy, perwersyjnej spirali broni". - Niech wybrana zostanie droga dialogu oraz pokoju - apelował. Franciszek nawiązał także do obchodzonego w niedzielę Święta Pracy: "niech będzie ono bodźcem, by odnowić zaangażowanie na rzecz tego, aby wszędzie i dla wszystkich praca była godna, a ze świata pracy płynęła wola rozwijania gospodarki pokoju".

Franciszek zwrócił uwagę na zjawisko wypadków w miejscach pracy i nazwał je "tragedią". Mówił też, że 3 maja przypada Dzień Wolności Prasy, obchodzony pod patronatem UNESCO. - Oddaję hołd dziennikarzom, którzy osobiście płacą cenę, by służyć temu prawu. W zeszłym roku na świecie zabitych zostało 47 dziennikarzy, a ponad 350 uwięziono. Specjalne podziękowania dla tych, którzy z odwagą informują o ranach ludzkości - podkreślił papież.

67. doba wojny

Niedziela jest 67. dniem rosyjskiej wojny na Ukrainie. Najbardziej zacięte walki trwają na wschodzie kraju. Oddany niedawno do użytku pas startowy na lotnisku w Odessie na południu Ukrainy został zniszczony wskutek ataku rakietowego. Trwają rosyjskie przygotowania do ataku na Mikołajów i Krzywy Róg na południu Ukrainy.

Rosjanie atakują ukraińskie pozycje w Donbasie i obwodzie charkowskim. Bombardowane są także obiekty cywilne. W Donbasie Rosjanie atakują na całej linii frontu. Próbują zająć całość obwodów ługańskiego i donieckiego. Ostrzeliwują szereg miast i miejscowości.

Czytaj również:

nt

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także